Běžný den na čínské škole

Na čínské soukromé škole učím již druhým rokem a postupně se s vámi podělím o své zážitky a poznatky z tohoto zvláštního mikrosvěta. Pro úvod vám ve zkratce naši školu představím a provedu vás jedním běžným dnem. 

V roce 2018 jsem se rozhodla vrátit zpět do Číny a vzhledem k tomu, že jsem si ze Šanghajské sportovní univerzity odnesla diplom z oblasti vzdělávání, moje volba byla jasná - učit na škole. Navíc platové ohodnocení pro cizince na soukromých školách v Číně je velice dobré, když se k tomu připočtou dlouhé prázdniny a další benefity… v současné době pro mě prostě ideální práce. Nakonec jsem se rozhodla pro pozici vedoucí tělesné výchovy na soukromé dvojjazyčné škole v Šanghaji. Nadšení mi ovšem vydrželo jen první dva měsíce…

 

Nejdříve vám ale naši školu trochu přiblížím, abyste si mohli udělat představu.

 

Náš kampus je celkem rozsáhlý, nachází se zde celkem pět divizí: britská základní škola a střední škola, americká, čínská a korejská střední škola. Většina studentů, a to i ze základní školy, na škole bydlí od pondělí do pátku, na víkendy se vrací domů. Celkem u nás studuje přes 1000 studentů, přičemž vedení doufá v následujících dvou letech toto číslo alespoň zdvojnásobit. Průměrný počet studentů v jedné třídě mezinárodní divize je tak 20, zatímco v čínské je studentů přibližně o 10 více. To je stále dobré, protože ve státních školách se v jedné učebně tísní i 40 studentů. Na přijímacím pohovoru jsem projevila přání učit pouze studenty 2. stupně základní školy, ale protože jsem zatím jedinou cizinkou na tělocvik, v rozvrhu mám všechny třídy od 1. ročníku základní školy po poslední ročník střední školy, celkem 22 vyučovacích hodin týdně. K dalším povinnostem každého učitele patří ranní čtvrt hodinka čtení anglických knih a opravování studentských prací - letos začínáme už v 7:50. Dále jednou týdně učíme odpolední zájmový klub v čase od 15:50 do 17:10, na který po večeři navazuje večerní studium, to přiblížím později.

 

Jak vypadá běžný den na naší škole?

 

Dokud je dobré počasí, všichni studenti začínají svůj den ranní rozcvičkou a rozběháním pod vedením vychovatelů v 6:30 ráno. V 7 hodin všichni odchází do jídelny na snídani a v učebnách musí být nastoupení v půl osmé, aby měli dostatek času připravit se na vyučování. Učitelé musí být ve škole nejpozději v půl osmé. Pro přihlášení používáme mobilní aplikaci, která většinou nefunguje, takže se hlásíme na vrátnici, ale naše příchody ani odchody nikdo moc nesleduje. První lekce začíná v 8:10 a pro studenty 1. stupně trvá jen 35 minut, zatímco na druhém stupni je hodina o 5 minut delší. Minulý rok jsme měli mezi všemi hodinami přestávku pouze pět minut, letos nás obdarovali 10 minutami, takže si konečně stihneme i odskočit na záchod. V pondělí po první vyučovací hodině následuje slavnostní zahájení nového týdne, kdy se vztyčuje čínská vlajka a hraje se národní hymna. V ostatní dny je tento čas vyhrazen pro čínskou zvláštnost, které se u nás říká “bio” přestávka. Žáci 2. stupně základní školy a střední školy hromadně a spořádaně vyběhnou na atletický okruh, oběhnou si kolečko a nastoupí v řadách na fotbalové hřiště. Z reproduktorů se rozezní nadšený hlas pobízející studenty do rozcvičky… raz dva tři, dva dva tři, tři dva tři… celých 20 minut. Poté opět oběhnou jedno kolečko a vrací se do učeben. Děti z prvního stupně na tom byly loni celkem dobře. Nemusely nikam běhat, po nastoupení do řad se tancovalo. První písní byla čínská dětská slátanina “Ovocná zahrada”, druhou byla skladba “We Will Rock You” od skupiny Queen. Ze začátku si to všichny užívaly, ale po několika týdnech monotónního poskakování je to také omrzelo. Letos bohužel začaly s podobnou spartakiádou, kterou se baví vyšší ročníky. Po cvičení je krátká pauza na svačinu, která se přináší do tříd z jídelny. Další specialitou je “Oční cvičení”, kterému povinně všichni studenti věnují 2x denně pět minut. Asi proto, že ve většině tříd vyšších ročníků je vysoký počet studentů s brýlemi.

Obědová pauza trvá hodinu. Je to jediný čas, kdy si studenti můžou hrát, sportovat nebo prostě jen odpočívat. Ve 12:40 začíná odpolední vyučovací blok, který pro ty nejmenší končí v 15:50, pro větší o hodinu později. Po krátké pauze je od pondělí do čtvrtka na rozvrhu zájmový klub, po kterém se hromadně odchází na večeři. Poté následuje večerní vyučování, během kterého si studenti píší domácí úkoly a opakují si probrané učivo. První stupeň končí v 19:30, druhý stupeň ve 20:35 a středoškoláci zaklapnou knihy ve 21:00. Všichni se (spořádaně) rozutečou na koleje, kde jim vychovatelé na 30 minut rozdají telefony, aby si mohli zavolat domů. Spousta studentů po sprše pokračuje ve psaní úkolů až do večerky.

V pátek po poslední hodině si buď rodiče přijdou své děti vyzvednout, a nebo je naložíme do žlutých školních autobusů, které je postupně rozvezou domů. Aby se náhodou nestalo, že se jednou v týdnu učitelé dostanou domů trochu brzy, pátky jsou zasvěcené nejrůznějším schůzím a hodnotným přednáškám (většinou v čínštině). Děti se do školy vrací v neděli odpoledne a tipněte si, co je čeká… večerní vyučování, aby se dobře připravily na následující týden.

 

Autor: Kateřina Krumpálová | sobota 14.12.2019 7:05 | karma článku: 44,17 | přečteno: 13241x