Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Tanečky kolem referenda

Mnohokrát jsem při debatách s občany zaznamenala názor, že politici žijí v nějakém podivném světě, odtrženém od reality a místo aby řešili problémy této země, hrají mezi sebou nějaké podivné hry. Příkladem pak je třeba zakopání se ve vnímání světa jako my a oni (rozumějme koalice a opozice), které se projevuje tím, že poslanci z jedné strany pomyslné barikády zásadně odmítají schválit zákon, předložený druhou stranou, byť by jej před tím sami prosazovali a měli jej ve svém volebním programu. Sama jsem často nechápala, proč jsou dobré myšlenky často smeteny ze stolu jen proto, že je nepředložila ta „správná“ strana, která má momentálně v Poslanecké sněmovně většinu. A zcela nepochopitelné se takové jednání stává v okamžiku, kde se poměr sil otočí a celá situace se s podobným zákonem opakuje, jen v opačném gardu. Kdo by potom věřil tomu, že to s námi politici myslí skutečně dobře? A důvěra občanů v politiku jako takovou tím dostává další citelnou ránu.

Netvrdím, že je mi taková hra nyní zcela pochopitelná, měla jsem však v posledních měsících možnost alespoň poodhalit její pravidla. A o konkrétní návrhy konkrétních zákonů zde mnohdy vůbec nejde. Dobrým příkladem může být poslanecký návrh zákona o obecném referendu, předložený kolegy a kolegyněmi z ČSSD. Věci veřejné jsou stranou přímé demokracie a zákon o obecném referendu je klíčovou součástí jejich programu, měly by tedy být stoprocentně pro a podpořit snahy kolegů ze sociální demokracie, aby zákon začal platit v co nejkratším termínu. Přesto jsme se rozhodli návrh nepodpořit. Následoval samozřejmě útok a obviňování, že jsme zradili náš volební program, jeho samotnou podstatu. Zdá se to neuvěřitelné, nepochopitelné? Pokusím se to vysvětlit.

Zákon o referendu je takovou stále se vracející kometou naší politické scény. Jen v minulém volebním období byl na pořadu jednání dvakrát – jednou z pera komunistických, podruhé zelených poslanců. A nikdy se jej nepodařilo prosadit. V tomto volebním období to byla sociální demokracie, která zvedla rukavici jako první a předběhla tak vládní koalici, která má referendum, stejně jako přímou volbu prezidenta také ve svém vládním programu. Zde bych ráda upozornila na to, že problematika referenda není vůbec jednoduchá. Prvky přímé demokracie jsou podle mého názoru potřebné a v našem politickém systému žádoucí, už tím, že mohou obnovit důvěru občanů v politiku a umožnit aktivně se zapojit do rozhodování o veřejných záležitostech mimořádného významu. Naše demokracie je však demokracií zastupitelskou a referendum má být pouze doplňkem, mimořádným nástrojem, tak aby zastupitelskou formu demokracie nenarušoval, ale naopak rozvíjel. Proto je třeba velmi pečlivě vážit, k jakým otázkám a za jakých podmínek by mělo být vypisováno.

O to větším překvapením je, že současný návrh je až na detaily téměř totožný s těmi předchozími. Opakují se stejné chyby, stejné nejasnosti a systémové nedokonalosti, pro které už byl mnohokrát smeten ze stolu. Stále chybí přesnější vymezení otázek, ke kterým referendum vypisovat nelze, stále přetrvávají nejasnosti ohledně toho, jakou sílu by zákon v něm schválený měl mít a jak jej integrovat do našeho právního řádu. Asi nejkřiklavějším příkladem je, že teoreticky by podle tohoto návrhu šlo schvalovat v referendu i státní rozpočet, což by bylo ale v evropském kontextu zcela ojedinělé. Snadno by se tak mohlo stát, že místo rozhodování o těch nejdůležitějších otázkách by opozice nechávala vypsat referendum každý rok jako vítaný prostředek, jak vládě pořádně šlápnout na krk. O tom, kolik by nás to všechny stálo se snad zmiňovat nemusím.

Nechce se mi věřit, že by si političtí matadoři nebyli těchto problémů vědomi. Vtírá se tak do mysli nepříjemné podezření, že účelem předložení návrhu není ve skutečnosti snaha o posílení prvků přímé demokracie, ale jde pouze o politické tanečky. Páni poslanci jistě vědí, že jej v této podobě nelze schválit. Zato se však výborně hodí jako klacek na Věci veřejné. Je přece tak jednoduché ukázat prstem na ty, kteří mají referendum v programu a přesto jej odmítají podpořit. Jednoduchá logika přece jasně ukazuje, kdo tady zradil svoje ideály! A je velmi snadné získat na svou stranu veřejnost, počítáme-li s tím, že si konkrétní návrh nikdo nepřečte. Je to sázka na jistotu, jednoduchý způsob jak získat politické body.

Vás, kteří jste se pročetli až sem, bych chtěla ujistit, že Věci veřejné svůj program nezrazují. Referendum zůstává klíčovým prvkem našeho programu a na jeho zavedení trváme. V současnosti pracujeme na vládním návrhu zákona, který se pokusí nedostatky odstranit a zavést referendum jako smysluplný prvek našeho politického systému. Jako nástroj, umožňující zvýšení zapojení občanů do politiky, ne jako nástroj politikaření. Referendu říkáme ano, legislativnímu zmetku ne!

Autor: Kristýna Kočí | pátek 10.12.2010 13:17 | karma článku: 13,94 | přečteno: 1341x
  • Další články autora

Kristýna Kočí

Vydat, či nevydat?

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes rozhoduje o vydání poslance Otto Chaloupky k trestnímu stíhání pro podezření z korupce. V tomto volebním období je to již pátý případ, kterým se sněmovna zabývá. A předpokládám, že nikoliv poslední.

12.6.2012 v 13:55 | Karma: 14,94 | Přečteno: 1033x | Politika

Kristýna Kočí

Další tanečky VV a ODS, aneb slovo premiéra neplatí? Už zase?

Poslední dny stojí koalice opět před vážnými problémy, ne-li dle slov jejich čelních představitelů, před krachem. Po kolikáté to za poslední půlrok už asi je? Těžko spočítat. Tentokrát se však nejedná o ministerstvo vnitra, policejního prezidenta, ministerstvo spravedlnosti, setrvání ABL ve vládě, o extremistu na MŠMT, ale, o pro vládu asi nejzásadnější věc, rozpočet a jeho určení daní. V koaliční smlouvě jsme se (používám záměrně jsme, ačkoliv dnes bych se za člena koalice prohlásila jen stěží, ale protože jsem koaliční smlouvu spoludojednávala) jasně zavázali, že cílem je dlouhodobá stabilní dohoda, která formou zákona stanoví příjmy obcí tak, aby se snížil současný diskriminační rozdíl příjmů na obyvatele mezi nejchudší a nejbohatší obcí a aby to odpovídalo situaci ve vyspělých zemích Evropské unie.

19.9.2011 v 18:03 | Karma: 13,55 | Přečteno: 1302x | Politika

Kristýna Kočí

Už zas nastal čas k výměně polic. prezidenta? Nebo už začne konat?

Velmi dobře si vzpomínám, jak jsem musela prosazovat, stejně jako ostatní představitelé Věcí veřejných, jako absolutní politickou prioritu, výměnu tehdejšího policejního prezidenta Martinů, neboť se jedná o člověka Ivana Langera, který ve spolupráci zejména se šéfem protikorupční policie Vrbou toleruje, ne-li se podílí, na vynášení informací z policejních spisů. Což byl véčkařkou rétorikou vlastně ten hlavní důvod, proč je paralyzovaná činnost policie a proč není možné chytit žádnou velkou korupční rybu.

22.8.2011 v 16:40 | Karma: 14,81 | Přečteno: 1555x | Politika

Kristýna Kočí

Vyslovme současné vládě nedůvěru!

Do politiky jsem vstupovala s cílem pomoci vymýtit z ní korupci, učinit ji veřejnou a čitelnou. I díky tomu jsem ve volbách do Poslanecké sněmovny získala třetí největší počet preferenčních hlasů za Věci veřejné. Jako členka K9 a předsedkyně poslaneckého klubu jsem se podílela na sestavování vlády a podepsala koaliční smlouvu. Události posledních týdnů však nezvratně poškodily důvěryhodnost a program nejen politické strany VV, ale vlády samotné. Do těchto dnů jsem současnou vládní koalici podporovala, nyní ale vládu nepodpořím.

26.4.2011 v 18:30 | Karma: 22,72 | Přečteno: 2786x | Politika

Kristýna Kočí

Komu tady (ne)jde o zdraví?

Minulý týden byl v Poslanecké sněmovně docela poučný. Ukázal nám mimo jiné, jak si komunisté představují ochranu ovzduší. To, že je Ostravsko nejvíce znečištěným regionem v Evropské unii, je smutný fakt. Není se co divit, že třeba v Radvanicích a Bartovicích je vůbec nejvyšší počet dětských astmatiků, že se zde umírá dřív, než jinde v republice. Zoufalí občané už léta žádají, aby je stát ochránil. Politici odpovídají, že nemají nástroje, jak to změnit...

1.4.2011 v 10:20 | Karma: 15,69 | Přečteno: 2214x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Než bude ministrem, musí Tuleja vysvětlit okolnosti svých publikací, řekl Fiala

3. května 2024  12:09,  aktualizováno  12:30

Premiér Petr Fiala (ODS) má za důležité, aby kandidát TOP 09 na ministra pro vědu Pavel Tuleja do...

Ruské jednotky vstoupily na základnu v Nigeru, kde sídlí americká armáda

3. května 2024  12:18

Ruské vojenské jednotky vstoupily na leteckou základnu v Nigeru, kterou využívá americká armáda....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho pak našla v obchodě, kde kradl

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  12:09

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

Rok od tragického požáru v Brně: osm obětí připomíná pietní místo u stromu

3. května 2024  12:08

Drobné bílé kamínky, srdíčka, květiny i vzkazy se hromadí u stromu v brněnské Plotní ulici. Ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 22
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1959x
Nezařazená poslankyně.3 roky pracovala v PS nejprve v Oddělení komunikace a vzdělávání a následně v Protokolu předsedy PS. Studentka 5. ročníku Politologie na FF UK se specializací na stranické a volební systémy a EU, kterou studovala také na Institutu politických věd (Sciences Po) v Paříži. Získala stipendium na letní školu Turecko-EU, které se účasnilo 20 studentů z celého světa.

Seznam rubrik