Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Moje dcery a škatulky

Jako průzkumník podvědomí musím uznat, že náš mozek je sakra rychlej. Ale taky omezenej, přesněji omezující. A to je nutné mít stále na paměti. Mám na mysli naše okamžité posuzování a třídění. Jakýkoliv obraz, vjem, který zahlédneme, třebas jen koutkem oka, náš mozek bleskurychle potřebuje zařadit. Reaguje na základě zkušeností, vzpomínek, nálady, výchovy, informací vložených rodiči i dalšími lidmi. Reaguje na základě toho, co už zná. A my mu automaticky věříme. Zaznamenáme obraz a vyhodnotíme ho. Nepátráme po tom, na jakém základě jsme ho ohodnotili. Často bychom byli velmi překvapeni.

Většinou máme tři kupičky. Pozitivní, negativní a neutrální. Někteří lidé mají dokonce ve své hlavě jen dvě hromádky. Dobrou a špatnou. Říká se tomu černobílé vidění.

Jenže věci mohou být i barevné. Nebo bezbarvé, nebo bíločerné. Je třeba zvětšovat neutrální kupičku, ale také k ní navázat nový vztah, založený na pochopení, otevřenosti a soucitu. Hlavně k sobě, protože dívat se na svět otevřenýma očima a neposuzující myslí chce skutečný trénink.

Čím více uvolníme návyk hodnocení, tím jsme svobodnější. Když zaznamenáme obraz a nezařadíme ho – vytvoří se najednou nový prostor, ve kterém se může stát úplně cokoliv. Pokud ale máte pevné škatulky, situace a lidi uloženy v pevných šanonech, moc kreativních nápadů k nim asi nepřijde. Občas to chce prostě šuplík provětrat.

Můžeme to začít trénovat ihned – stačí si všímat, kdy a na základě čeho škatulkuju. Je to docela vtipné, snažit se přistihnout svůj mozek. Uvidíte, jak moc je rychlý: že vám ani myšlenka nestihne dojít do vědomí, a už je ten obraz v krabičce.

Na nových situacích můžeme trénovat nezařazování. Ale také je třeba uvolnit staré krabičky. Nedávno jsem to uviděla u svých dcer.

Žijí už nějaký rok samostatně a já se přistihla, jak si v duchu říkám no, tahle to má tak a ta druhá to má zase takhle.
Pak jsem se zarazila. Ty jo, vždyť už spolu nějakou dobu nežijeme, jak to vím? Co když se mezitím změnily? Já je furt vidím postaru.

 V ten moment jsem skutečně uviděla dva šuplíky, všechny zkušenosti a situace s Hankou, všechny záznamy s Lenkou. A rozhodla jsem se je vyhodit. Co s nimi. Obzvlášť pokud hodnotím negativně, tak je vlastně v té negaci podporuji. Rozhodně jim tím nijak neprospívám. Nehledě na to – jak já mohu vědět, co je pro ně ve skutečnosti nejlepší? Kolikrát to nevím ani u sebe. I když z mého úhlu pohledu mám pocit, že dělají blbost, ony si musí dojít ke svým pochopením a zkušenostem. Nádherně mi to ukázala jedna situace.

Jedna dcera hodně pracovala… vzala si jednu práci, pak druhou. Ve firmě toho na ně valili čím dál víc. Viděla, že se začínají dělat chyby. Ona velmi nerada chybuje, takže i toto jí pomohlo k tomu, aby firmu opustila a odcestovala, začala si plnit své sny.

K mému velkému překvapení ji ale práce v tom shonu a velkém zatížení velmi pozitivně změnila. Nádherně uvolnila její potřebu mít vše dokonale pod kontrolou. Uvolnila se a nyní dokáže daleko pružněji reagovat. Jasně jsem uviděla, že nemá smysl hodnotit nic… že každá cesta nám může přinést nějaký dar… že každý potřebujeme svoje jedinečné zkušenosti.

Uvědomila jsem si, že jsme hodně zaměřeni na vnímání nedostatků. Daleko víc než na podporování schopností. Není divu – vezměme si, jak je zde postavené školství. Matika ti jde, to je v pořádku, ale dožeň si tu češtinu. Makej na tom, co ti nejde. Místo aby bylo podporováno to, co ti jde samo, v čem můžeš vyniknout a zářit. Přitom, když najdeme něco, co nám jde a baví nás to, rozvineme naše nejlepší schopnosti a můžeme světu opravdu něco přinést. A to i nám přináší naplňující pocit štěstí.

Takže zpět – uvolnila jsem svoje záznamy s dětmi a stala se jejich novou fanynkou.

Pokaždé jim naslouchám, jako bych je slyšela poprvé. Učím se to. Vím, že tím jim pomáhám rozšiřovat jejich prostor, možnosti. Začala jsem se vědomě soustřeďovat na jejich nejlepší schopnosti a vím, že tím je v nich podporuji. Moje dcery mě začaly v mnohém i velmi inspirovat. A vím, že je to vzájemné. Náš vztah se posunul do nové kvality.

Stává se velmi podporujícím polem, a i když mi někdy naskočí starý program, jsem schopna ho rozpoznat velmi brzy.

Říká se, že ten, kdo je hodně kritický k druhým, je netvrdší sám k sobě. A protože to jsou spojené nádoby, tak tím, že nebudeme škatulkovat a hodnotit ostatní – dáváme svobodu i sobě.

Dokážeme sami sebe lépe podporovat v tom, co nám jde, a nebudeme si tolik nadávat za to, co nám nejde. Uvidíme mnoho nových možností. Náš život bude daleko bohatší a otevřenější.

A to za tu změnu stojí.

 

Autor: Magda Křepelková | úterý 16.12.2014 12:37 | karma článku: 9,51 | přečteno: 653x
  • Další články autora

Magda Křepelková

Láska a moudrost

„Vím, že to není muž pro mě..., ale když já ho tak miluju...“ Je vám to povědomé? Jako by nás tato věta zbavovala zodpovědnosti. Ale my si tvoříme svůj život. A jen my samy jsme zodpovědné za to, jak ho prožijeme... jak naplníme svoje sny, touhy... Nelze se touto větou nechat vláčet životem.

15.1.2015 v 10:59 | Karma: 6,87 | Přečteno: 367x | Diskuse| Ostatní

Magda Křepelková

Služba a sobectví.

V mnohých knihách čtu, jak moc je naplňující, když nemyslíme jen na sebe. Sama jsem se ve svém životě zaměřila na službu... a mohu všechna ta slova jen potvrdit. Když moje žití nebo práce někoho obohatí... jsem naplněná, šťastná, spokojená tak hluboce, jak jsem si to dřív neuměla ani představit. Nejlepší texty nebo terapeutickou práci vytvořím tehdy, když se totálně ponořím do procesu a skutečně mě zajímá, co ten dotyčný člověk potřebuje. Někdy se při práci otevře více témat a já si dělám poznámky, ke kterým se pak vracím a na jejich základě píšu. Pak vím, že píšu pro skutečné lidi a ne jen nějaké svoje teorie. Když pak přijde reakce třeba jednoho človíčka, jak mu ten text pomohl... vím, že jsem dobře. Že tohle je ono. Že tohle má smysl... je to pocit, který mě hluboce sytí a uspokojuje. To samé cítím při vytváření textů pro lidi přihlášené na mých stránkách k odběru textů.

6.1.2015 v 21:11 | Karma: 7,97 | Přečteno: 347x | Diskuse| Ostatní

Magda Křepelková

Realita nebo virtuální svět?

Žijeme v době velmi elektronické. S možnostmi, o kterých se nám dřív ani nezdálo. No, má to své pro i proti. Nedávno jsem jela se Student Agency. Seděla jsem vzadu uprostřed. Odzadu to byl pohled jako ze scifi filmu, pravda, 20 let starého... Sedadla, před nimi obrazovka. Sedící zírají na obrazovku, na uších sluchátka. Zabíjejí čas přesunu. Seznamování? Povídání si mezi lidmi? Pozorování cesty? Ani náhodou. Jen virtuální realita. Možná novější verze je pohled do notebooků, moderní styl práce často bez hlubšího smyslu... nestíháte? Normálka... kolem vás dalších 50 a více lidí? Normálka... Máte z toho psychické potíže?... Normálka.

23.10.2014 v 20:07 | Karma: 14,32 | Přečteno: 530x | Diskuse| Ostatní

Magda Křepelková

Co nás živí?

Naše zdraví není jen otázka těla, fyzična. Žijeme život, zažíváme mnoho situací, prožíváme – anebo přežíváme. Už víme, že je třeba i psychické zdraví. Nelze oddělit jednu část od druhé, všechna témata se navzájem prolínají a souvisejí. Je to dar člověka i jeho života. Jakmile jedna oblast jde silně do háje, ovlivní to i další oblasti. A tudíž i naše – vaše zdraví. Chceme být zdraví? Věřím, že ano. Takže – začneme se zabývat tělem. Co potřebujeme ke svému zdraví? Jistě kvalitní výživu. Ale co všechno je naší výživou? Týká se to pouze jídla? Ani náhodou! Ale přesto jídlem začneme.

10.10.2014 v 22:32 | Karma: 8,70 | Přečteno: 346x | Diskuse| Ostatní

Magda Křepelková

Přináší nám rodinný oběd i jinou výživu než jídlo?

Dnes na vás nejdříve vychrlím pár otázek. Mívali jste společný nedělní rodinný oběd? Nebo jiné jídlo? Jakpak na to vzpomínáte? Jaké rituály kolem jídla jste měli ve své rodině? Ptám se pouze na ty, které mají častější frekvenci než jednou, dvakrát do roka. Ale to, co jste žili skutečně pravidelně... denně, týdně. Dejte si teď chvíli na vzpomínku a schválně jestli najdete nějakou, která vám vyloudí úsměv na rtech. A je jedno, zda se díváte z pozice dítěte nebo rodiče.

15.9.2014 v 11:51 | Karma: 9,12 | Přečteno: 372x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Díky čínské pomoci výroba dramaticky roste

4. května 2024

Premium Přes citelné západní sankce ruský zbrojní průmysl vzkvétá. Tamní produkce zbraní se dramaticky...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Budoucnost válčení? Stíhačka řízená AI obstála v „boji“, vezla i šéfa letectva

3. května 2024  21:23

Americký šéf letectva Frank Kendall se poprvé proletěl experimentální stíhačkou F-16, kterou místo...

Hamás má týden na příměří, jinak Izrael vtrhne do Rafáhu, spekuluje Egypt

3. května 2024  19:28,  aktualizováno  21:13

Izrael dal palestinskému radikálnímu hnutí Hamás týden na to, aby přijal dohodu o příměří a...

  • Počet článků 74
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 975x
Zabývám se psychosomatickou. Podporuji lidi se sebedestrukčními programy, bulimie, anorexie a další. Lidi, kteří už chtějí změnu. Jsem autorkou tří knih,"Příběh ženy", "Tanec divošky" a "Světlem sama sobě." - všechny jsou na téma ženského vnitřního světa. Více na www.magdakrepelkova.cz

Seznam rubrik