Zpráva NOAA přinesla nové důkazy, že se už 10 let neotepluje

Důkazy jsou jednoznačné a pochází z mnoha linií důkazů. Oteplování se zastavilo před 10 lety. Říkají to ledovce, vodní pára, teploty oceánů. 300 odborníků ze 48 států světa.

 

Českými médii v červenci 2010  proběhla informace (např. zde), že americký úřad NOAA vydal následující zprávu.

The State of the Climate 2009. Special Supplement to the Bulletin of the American Meteorological Society Vol. 91, No. 6, June 2010 http://www1.ncdc.noaa.gov/pub/data/cmb/bams-sotc/climate-assessment-2009-lo-rez.pdf

Cituji: „Nové důkazy o globálním oteplování obsahuje výroční zpráva o stavu klimatu, kterou ve středu zveřejnil americký Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA). Analýza, na níž se podílelo 300 vědců ze 48 zemí světa, podle zprávy potvrzuje, že v poslední dekádě dosáhlo globální oteplování největších hodnot.“ 

Žádné takové důkazy ovšem v té zprávě nejsou.

Ukazuje se, že znovu musíme my, neplacení dobrovolníci, opravovat lajdáckou práci po žurnalistech a klimatolozích.

 

PROBLÉMY S ANGLIČTINOU 

Na str. s25 je zavádějící graf 2.3, který se snaží navodit mylnou představu, že se i po roce 1998 oteplovalo. Místo, aby ukázal křivku, ukazuje nám průměrnou teplotu desetiletí. Jde o statistický trik. 

Jestliže se ve 90. letech oteplovalo a po roce 2000 už se neoteplovalo ani neochlazovalo, pak samozřejmě vyjde, že 90.léta byla chladnější než 1. dekáda nového století. Na vysoké úrovni byly teploty ve srovnání s třeba 60.léty. Oteplování však bylo na nulové úrovni. Oteplování je proces, ve kterém se teploty zvyšují. A ty se už deset let nezvyšují. 

Autoři NOAA neumí anglicky. Používají přítomný čas (Simple Present Tense) tam, kde by měli používat minulý čas (Past Tense). Oteplovalo se. Je teplo. Nikoli „otepluje se“. 

Představte si, že jste firma a v 90. letech vám každý rok rostly tržby. Posledních 10 let ale prodeje už nerostou. I když jsou větší než v 80. letech. Řekli byste „naše firma je stále na vzestupu“?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Graf 2.3: Statistický trik, jak vytvořit dojem, že se stále otepluje. Báječný graf pro alarmistické novináře. Ti si s ním užijí kopec radosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Graf. 2.2: Spodní křivka je globální teplota jako průměr z barevných křivek nahoře. Vidí tam někdo za posledních 10 let nějaké oteplování?

 

LEDOVCE 

Na str. s26 se píše: „Závěr IPCC, že „oteplení klimatického systému je jednoznačné“ se neopírá jen o LSAT měření. To je jen jedním z mnoha ukazatelů: akumulace tepla v oceánech, tání pozemních ledovců, růst mořské hladiny, zvýšená atmosférická vlhkost.“ 

Přitom hned u toho NOAA má tyto grafy, kde je jasně vidět, že posledních deset let si oteplování dalo přestávku. NOAA zjevně počítá s tím, že novináři budou citovat pouze jejich „závěry“, které ovšem nevychází z podkladů.

  

 

 

 

 

 

 

Graf 2.5: Ledovců začalo po roce 2000 přibývat. V textu ale o tomto obrácení trendu nenajdete ani zmínku.

 

TEPLOTA STRATOSFÉRY

 

 

 

 

 

 

 

 

Obr. 2.7: Teplota stratosféry. Když se dole na Zemi otepluje, stratosféra se ochlazuje. V půli 90. let však vidíme, že tento trend skončil. Stagnace.

 

VODNÍ PÁRA 

Kdyby se oteplovalo, bylo by více vodní páry. To ví každý, kdo si někdy vařil čaj, že teplem se kapalina vypařuje.

Takzvaní páni odborníci v textu neřeknou ani slovo o tom, že od roku  1998 vodní páry ubylo, pak je tu stagnace a kolem roku 2008 už třetím rokem výrazné snížení. Ani slovo. 

Ovšem neopomenou v textu několikrát zopakovat, že: „Změny v TCWV od roku 2008 do roku 2009 měřeno několika různými systémy ukazují dramatické zvlhčení tropického Tichomoří, jelikož se systém přepnul ze silné La Niňa 2008 k mírnému El Niňo koncem roku 2009.“ Tím myslí ten mikroskopický vzestup poslední rok. 

Kdo vidí graf níže, je mu jasné, že tyto výlevy klimatologů jsou normální statistické zvěrstvo. Proč to dělají, je zřejmé. Kvůli novinářům. Oni vědí, že žurnalisté nepřetiskují grafy, ale pouze citují věty vytržené z kontextu. Novinář tedy řekne, že od roku 2008 vodní páry přibylo, ale už neřekne, že předtím jí třikrát tolik ubylo. 

Tohle už není věda. To je jen pseudověda, jejímž jediným cílem jsou novinové titulky.

 

 

 

 

 

 

 

 

Obr. 2.11: Rudá křivka - takto se vyvíjel objem vodní páry (TCWV). Ochladilo se, tudíž se oceány méně vypařují.

 

TEPLOTA POVRCHU MOŘÍ 

Grafy ve zprávě NOAA jasně ukazují, že teploty moří posledních 10 let stagnují. To neznamená, že by v budoucnu nemohly zase začít růst. Ale nyní zkrátka 10 let nerostly.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Graf  3.3:  a) světový oceán celkem, b) tropický Indický oceán, c) tropický Pacifik, d) Severní Pacifik, e) tropický Atlantik, f) Severní Atlantik

 

Z úvodu:  „Variabilita hladiny moří byla v roce 2009 silně ovlivněna přechodem od jevu La Nina k jevu El Nino, zvláště v tropické oblasti Indického a Pacifického oceánu.“ 

Jinak řečeno, teploty i hladiny moří se řídí dle oceánských cyklů a nikoli dle Keelingovy křivky CO2, která letí nahoru jako když střelí.

REGIONÁLNÍ TEPLOTY 

 

Zpráva obsahuje i zprávy z regionů.

 

 

 

 

 

 

 

Graf 7.8  Teploty na Kubě. Oteplování skončilo před dvaceti lety. Fidelův režim by nám mohl jít v boji proti oteplování příkladem. On už nad globálním oteplováním dávno zvítězil.

 

 

 

 

 

 

 

 

Graf  7.53: Teploty na Novém Zélandu. Globální oteplování skončilo asi tak před čtyřiceti lety. Proč by měli Novozélanďané panikařit z oteplování? Proč by měli platit uhlíkovou daň? A přitom právě novozélandská vláda v roce 2003 průkopnicky navrhla daň z prdění (fart tax).

 

 

ZÁVĚR

Máme několik různých měření globálních teplot. CRU, NASA a NCDC (které pracují ruku v ruce) a pak satelity (UAH, RSS). Oteplování po roce 1998 vykazuje jen NASA/NCDC. Je zřejmé (unequivocal), že jejich grafy jsou špatně. Ostatní indikátory jasně říkají, že teploty posledních 10 let stagnují a nerostou. 

Co bude za deset let, nevíme. V tuto chvíli ale platí: Neoteplilo se a neotepluje se.

 

Autor: Vítězslav Kremlík | středa 11.8.2010 10:20 | karma článku: 43,46 | přečteno: 9993x