Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.
Barbie and Ken (2023)

(Pozor spoilery)

Zápletka filmu Barbie (Warner Brothers 2023) spočívá v tom, že se Barbie dostane ze světa žen (v Barbie Landu všechny povolání dělají ženy a Kenové tam jsou jen jako trubci-společníci) do skutečného světa a zjistí, že tam vládne brutální patriarchát. Což je ilustrováno tím, že když Barbie přijde do vedení firmy Mattel, která barbíny vyrábí, zjistí, že je to patriarchální korporát, kde jsou jen samí muži. Prý tam kdysi jedna žena byla, ale nikdo už neví, kdo to byl.

Film vám lže.

Ve skutečnosti ve správní radě firmy Mattel je dnes 6 mužů a 5 žen. Firmu založila  žena, která panenku vymyslela. Ruth Handlerová. V roce 1959 první panenku Barbie pojmenovala po své dceři Barbaře. V čele firmy stála až do roku 1974.

https://corporate.mattel.com/investors/corporate-governance/board-of-directors

Jako by nestačilo, že feministky nebyly schopné najít skutečné příklady patriarchátu. A jsou nuceny si vymýšlet. Navíc jsou tu ženy líčeny jako hloupý a snadno zmanipulovatelný dav bez vlastního mozku.

Ken je nadšený z toho, že ve skutečném světě není jen občan druhé kategorie. A zavede (za jediný den) „patriarchát“ v BarbieLandu. Ne násilím. Oblbne barbíny a zvítězí ve volbách. Feministky to napraví tím, že odvedou pozornost Kenů, zařídí aby žádný Ken nepřišel na hlasování a takto zmanipulovaných volbách pak změní ústavu, aby Kenům byla odebrána opět občanská práva.

Poučení pro mládež? Je správné zmanipulovat volby. 

Ale pozor. Před volbami nejprve musejí barbíny podstoupit převýchovu, aby hlasovaly správně. To je druhé poučení pro děti. Tupý lid potřebuje osvícené neomarxisty, aby jim řekli, co si mají myslet. Čím tedy barbínám otevřou oči? 

Přednáškou o hrůzách života žen v patriarchátu.

V ní se mluví o tom, jak je těžké dbát zároveň na svou postavu a zároveň na své zdraví. Že když máte dělat šéfovou, tak byste neměla být mrcha. Že musíte řešit špatné chování mužů, ale když na něj poukážete, obviní vás, že si pořád stěžujete. Nikdy byste neměli být hrubé, sobecké, vychloubačné. Že musíte brát ohledy na druhé a snažit se, aby nás ostatní měli rádi. 

Nad tak "brutálním" útlakem by se i Solženicyn rozplakal.

Zatímco dříve lidé řešili, zda mají co jíst a zda smějí volit, dnes lidé kňourají nad tím, že musejí ráno vstávat nebo nosit make-up? Stěžují si, že se musejí chovat eticky (nebýt mrcha, sobec)? Naříkají, že ve svobodné společnosti musejí činit vlastní rozhodnutí? 

Feministky tedy nebyly schopné dát do hromady ani přesvědčivý výklad patriarchálního útlaku. To je u feministické agitky trochu trapné. V závěru proslov vyvrcholí tím, že si paní stěžuje, že by měla někomu projevovat vděčnost. Za co, to není řečeno. Ale lze si to domyslet.

Muži se ve 20. století rozhodli ženám přiznat rovná práva. Parlamenty, které toto zrovnoprávnění odhlasovaly, byly složené výhradně z mužů. Ženy se poprvé za tisíce let mají právo chodit do školy, hlasovat ve volbách, vlastnit majetek, vybrat si povolání, vdávat se bez souhlasu rodičů. Moderní společnost se v tomto odlišuje od většiny společností minulosti a je tímto unikátní.

Není zač.

Film vypadá vizuálně krásně a má řadu vtipných gagů. Ale nesmíte moc přemýšlet nad scénářem. Což je bohužel v dnešním Hollywoodu už skoro norma.

Máme-li s hrdiny sympatizovat, musejí jednat jako jednotlivci, ne jen jako stereotypní zástupce nějaké skupiny. Hrdina musí překonávat překážky tak, že vyroste, něco ho změní, dospěje. Jediná změna, ke které Barbie ale dospěje na konci filmu je ta, že magicky získá vagínu (plastové panenky tam mají jen výrobní číslo).

Dále, klíčovou ideu nestačí odvyprávět ve formě přednášky – to je známka mizerného scénáristy. Je třeba to názorně ukázat, aby divák pochopil i beze slov. Show – don’t tell. V dobrém filmu postava neříká nahlas „jsem tvůj přítel“, ale udělá mlčky něco, z čeho přátelský vztah vyplývá nepřímo. Třeba u něj celé dny sedí, když je nemocen.

Postavení žen v mužské společnosti by film měl ukázat, ne to odbýt přednáškou. Co třeba kdyby se fiflena Barbie přenesla do světa 50. let, kdy panenka vznikla? Nebo dále do éry před emancipací žen? A musela tam žít několik let? Naučila by se makat a ne jen si lakovat nehty. Pak poučená, zocelená, zmoudřelá se vrátila do Barbie Landu a rozhodla se s Kenem zacházet lépe. Protože poznala jaké to je, být občan druhé kategorie. A protože už nemyslí jen sama na sebe.

Bohužel marxistická "woke" mašinérie dokáže chrlit jen nudné černobílé postavy. Není to náhoda. Tato ideologie nevěří v možnost jednotlivce řídit svůj osud, změnit se. Podle nich je každý jen drobným kolečkem v soukolí třídního boje. Příslušník jedné třídy je zcela dobrý a příslušník druhé třídy je zcela zlý. Napořád. 

Obávám se, že to bude i problém dalších připravovaných pohádek jako "Medvídek Pů a rasistická zvířátka", "Alenka v říši Marxismu" nebo "Černá Sněhurka a sedm postižených zástupců menšin".

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vítězslav Kremlík | čtvrtek 27.7.2023 9:24 | karma článku: 19,73 | přečteno: 485x
  • Další články autora

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma: 20,30 | Přečteno: 649x | Diskuse| Společnost

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma: 33,16 | Přečteno: 1109x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma: 35,27 | Přečteno: 1030x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma: 33,68 | Přečteno: 949x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Čínský president asi vypíše soutěž o největšího idiota

Čína sice otevírá jednu uhelnou elektrárnu za druhou, ale klimatickou politiku Západu nikdy nezpochybňuje.

3.11.2021 v 9:49 | Karma: 36,45 | Přečteno: 1185x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Poslanci mají znovu jednat o odpuštění penále z odvodů na zdravotní pojištění

21. května 2024  5:45

Na poslední řádné schůzi před evropskými volbami se scházejí poslanci. Nejtřaskavějším bodem z...

Koho ještě zajímá? Trumpův soud jako reklama končí, demokraty neuspokojil

21. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Soudní proces s exprezidentem USA Donaldem Trumpem o údajné nelegálnosti úplatku pornoherečce...

iDNES Premium rozdává 1 000 Kč na letenky a čtení za 49 Kč na čtvrt roku

21. května 2024

K mimořádné nabídce na čtvrtletní předplatné za 49 korun teď iDNES Premium přidává ještě další...

Rusko si objednalo sabotáže v Polsku, devět lidí skončilo za mřížemi

20. května 2024  22:51

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v...

  • Počet článků 403
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2763x
Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky