Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Z oteplování se stal byznys za 176 miliard dolarů

Kvůli machinacím se orgány OSN bojí postihu a žádají pro sebe urychleně imunitu. Většina peněz končí v Číně, kde schválně zvyšují emise, aby je pak mohli za peníze snižovat.

Bjorn Lomborg se diví, proč OSN na konferenci v Rio de Janeiro stále prosazuje snižování CO2, když přece víme, že to nefunguje a na klima to nemá vliv. Vysvětlení je jednoduché – peníze. 

V roce 2011 se světový trh s klimatickými odpustky vyšplhal na 176 miliard dolarů. Uvádí to Světová banka ve své zprávě „State and Trends of the Carbon Market in 2012“. Pro srovnání: V roce 2008 světová rozvojová pomoc chudým zemím (ODA, official development assistance) od členů OECD činila 119,8 miliard. Z toho USA daly 26 miliard. (zdroj) Nebo jiné srovnání. Světový obchod s narkotiky podle odhadů má objem kolem 321 miliard dolarů (zdroj).

To také odpovídá na otázku: "Proč by nám lhali o změnách klimatu? Jaký by k tomu kdo mohl mít důvod?"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

GRAF 1: Velikost trhu s uhlíkem (Jo Nova)

Story začíná v roce 2005, kdy EU spustila svůj cap-n-trade systém. Objevila se tak zbrusu nová komodita. Prodává se vzduch. Evropská burza  (European Climate Exchange, ECX) představuje 80% světového trhu s uhlíkem. 

Nepovinné dobrovolné obchodování tvoří nepatrné procento. Bez státem vnucené legislativy by tento trh zcela zmizel. V roce 2008 se ve světovém uhlíkovém trhu otočilo 126 miliard dolarů. Z toho 92 miliard na trhu EU, 7 miliard za projekty OSN, 183 milionů v Austrálii (New South Walles), 309 milionů v Chicagu (CCX) a dalších 246 milionů na RGGI (Regional Greenhouse Gas Initiative) (zdroj

Evropská burza původně začínala jen jako pobočka Chicagské uhlíkové burzy (CCX). Kolem té se motali Al Gore, Strong, Obama, Pachauri a spol. Ta byla jen o dobrovolných obchodech. Šéf této burzy pan Richard Sandor ale věřil, že když v USA projde zákon o cap-n-trade a nažene lidi na jejich trh POVINNĚ, mohl by se světový trh s uhlíkem vyšplhat do roku 2018 až na 10 – 20 bilionů dolarů.  (zdroj) Takový zákon však v USA ale neprošel.

Viz: Bamberg Obama - loutka uhlíkové lobby 

 

JAK EVROPA POSÍLÁ PENÍZE ČÍŇANŮM 

Co je mechanismus čistého rozvoje? Jak systém CDM (Clean Development Mechanism) obchodování vůbec funguje? To se vezmou peníze evropským občanům a pošlou se komunistům do Číny. Nic na tom není.

 

1. Evropská osvícená vláda prohlásí, že mít emise CO2 nad jistou hranicí (cap) je hřích.

2. Hříšník si může vykoupit odpuštění, když si koupí odpustky.

3. Musí financovat nějaký bohulibý projekt, kterým se skleníkové plyny snižují. Třeba v Číně.

4. Projekt musí schválit globální byrokracie.(CDM Executive Board)

5. Firma dostane pochvalný diplom, certifikát, odpustek (Certified Emission Reduction).

6. Čínská vláda „zelený“ projekt zdaní cca 60% a přivlastní si tak evropské peníze.

7. Získané CER kredity lze prodat jiné firmě, která potřebuje odpustky. Obchoduje se s nimi na burze.

 

Bankéři si mnou ruce. Na trhu vznikla zcela nová komodita, kterou mohou kupovat či prodávat a účtovat si poplatky za zprostředkování.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRAF 2: V roce 2012 se očekává, že asi 64% odpustků na světě bude za projekty realizované v Číně. (Zdroj)

 

Takže smyslem paniky s globálním oteplováním nakonec je, aby Evropané svoje peníze posílali do Číny? Není Čína náhodou náš hospodářský konkurent?

Jak se Číně podařilo tak chytře CDM systém vyždímat? Inu, mají zdatné poradce. Například apokalyptický šarlatán Maurice Strong, který předsedal 1992 summitu v Rio de Janeiro, kde bylo přijato rozhodnutí snižovat skleníkové plyny. A když na něj v roce 2005 prasknul korupční skandál (to byl zrovna pravá ruka šéfa OSN Kofi Annana), uprchnul hádejte kam? Do Číny.

Dostal profesorské místečko na Pekingské universitě a pomohl Číně založit první čínskou klimatickou burzu (Tianjin Climate Exchange).

 

ZNAMENÁ TO, ŽE ČÍNA NEBUDE POUŽÍVAT UHLÍ? 

Číně Evropané cpou své peníze, aby Čína používala zelenější zdroje energie. Jenže to nefunguje. Obnovitelné zdroje v Číně tvoří jen nepatrný zlomek energie, jsou zkrátka zatím moc drahé. Bez uhlí (coal) a ropy (oil) to nejde. Perpetum Mobile není možné a v Číně to vědí.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRAF 3: Odkud Čína čerpá svou energii. Stále platí, že z 90% z uhlí a ropy. (zdroj

 

VĚTŠINA ČÍNSKÝCH PROJEKTŮ JE ŠVINDL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRAF 4: Jaké čínské projekty jsou dotovány pomocí CER kreditů? (zdroj)

 

Potíž je, že většina dotovaných projektů v Číně se týká snižování skleníkového plynu HFC-23. 

Ukázalo se, že kredity vydané za likvidaci skleníkového plynu HFC-23 (vedlejší produkt při výrobě chladících zařízení) jsou většinou podvod. Čína schválně zvyšovala produkci toho plynu, aby pak mohla čerpat odměny za jeho následné snižování. Nejprve vytvoříme problém, abychom ho pak mohli „řešit“. Když se to odhalilo a byly snahy většinu takových kreditu uznat za neplatné, Čína vyhrožovala, že pokud bledé tváře nezaplatí výkupné, přestanou tyto plyny ekologicky likvidovat a začnou je vypouštět přímo do atmosféry. Odměny za likvidaci HFC-23 jsou zlatý důl, protože jsou asi 70x vyšší než skutečné náklady na likvidaci tohoto plynu.  Čína navíc takové projekty vysoce zdaňuje (cca 60% daň), takže profituje i čínská vláda. (zdroj)

Ekologický think-tank Sandbag odhaduje, že v letech 2008–2009 evropské podniky v 84 % případů investovaly do nákupu emisních kreditů vydávaných v Číně a Indii projektům na likvidaci trifluormethanu (HFC-23) a kysličníku dusného (N2O).  (zdroj)

INDICKÉ WIKILEAKS

Indie je v CDM projektech na druhém místě. Tajné depeše, které v září 2011 získala Wikileaks, ukázaly, že téměř všechny projekty, které CDM byrokraté schválili v Indii, jsou "non-additional", tj. nepřinesou žádné snížení emisí CO2 "navíc". K těmto projektům by bývalo došlo tak jako tak i bez dotací. Získání kreditů bylo tedy podvod - pánové dostali peníze jen tak za nic.

Například postavíte vodní elektrárnu a pak vás napadne, že byste z CDM navíc mohli dostat finanční injekci zdarma jako takovou sladkou tečku. Zfixlujete výkazy, aby vaše žádost měla šanci a voila, evropské peníze se sypou. 

Wikileaks and the CDM

Utěšovali jste se tím, že mechanismus čistého rozvoje je jakási charita pro chudé země? Bohužel ne. Podívejte se znovu do grafu č. 2. Stagnující Evropa posílá peníze ekonomickým tygrům jako je Brazílie, Indie, Čína (BRIC). Opravdu chudé státy v Africe z CDM prospěch nemají.

OSN SE BOJÍ KRIMINÁLU 

Tyto podvody už léta sleduje organizace CDM Watch. Kdo nese odpovědnost? Celý systém řídí UNFCCC (United Nations Framework Convention on Climate Change), která vznikla v roce 1992 na Summitu Země, jemuž předsedal Maurice Strong.

UNFCCC bdí nad realizací Kjotského protokolu a řídí též CDM (Clean Development Mechanism), kde se schvaluje, které projekty v Číně či Indii mohou dostat podporu.

CDM i UNFCCC  sídlí v německém Bonnu.

Po vlně odhalených podvodů mají tyto orgány strach z právního postihu. Nyní kdy původní Kjótský protokol vyprší a má začít jeho “druhé období” (Second Review) proto navrhují změnu pravidel. Od nynějška chtějí mít imunitu jakou mají diplomatické mise OSN. Aby byli beztrestní. Chtějí stát nad zákonem. 

Slýcháme, že globální problémy si prý žádají globální řešení. Co je to ale za podivné globální vládnutí (global governance), pokud tito lidé budou stát nad zákonem a neponesou za své činy odpovědnost? 

U.N. Climate Organization Wants Immunities Against Charges of Conflict of Interest, Exceeding Mandate, Among Others (Fox News 12. června 2012) 

Mají v tom podporu řady vlád: „Austrálie sdílí obavy, že pracovníkům zajišťujícím provádění Kjótského protokolu není k dispozici ochrana, zejména chybí imunita proti právnímu postihu. Hrozba právního postihu může podlamovat provádění Protokolu… Rozsah imunity by se měl vztahovat na všechny výroky a činy osob v jejich oficiální funkci.“ (zdroj) 

Tito lidé by napříště už nemohli být stíháni soudy jednotlivých států kvůli obviněním ze střetu zájmů, porušení důvěrnosti informací, překročení pravomocí, porušení řádných postupů, způsobení škod atd. Nebylo by možné tyto lidi zatknout či uvěznit. Jejich dokumenty by byly nedotknutelné Jejich zavazadla by se nesměla prohledávat. 

Prý je to naléhavé. 

„Je třeba řešit to urgentně: Soukromé subjekty zapojené do CDM mechanismů už vznesly stížnosti proti jednání odpovědných orgánů. (str. 13: Urgency to address issue: private entities involved in mechanisms have already raised concerns and issues about decisions/activities of constituted bodies. Zdroj)

 

==============

Více na www.klimaskeptik.cz

Diskutovat lze na http://klimaskeptik.uforum.eu/

=========

 

Reference:

http://joannenova.com.au/2012/06/global-carbon-market-hits-176-billion-in-2011/

http://www.reuters.com/article/2012/05/30/world-bank-carbon-idUSL5E8GUGBQ20120530

http://siteresources.worldbank.org/INTCARBONFINANCE/Resources/S&T_2012_presentation_press_conference.pdf

http://www.reuters.com/article/2012/05/24/us-co2-iea-idUSBRE84N0MJ20120524

http://freebeacon.com/carbon-corruption/

http://www.euractiv.com/climate-environment/un-halts-carbon-credits-chinese-news-497070

World Carbon-Dioxide Market to Reach $20 Trillion, Sandor Says  (Bloomberg 30.května 2008)

China’s greenhouse gas vent threat in bid to extort billions (EIA 8. listopadu 2011)

Jun Li, Michel Colombier. Managing carbon emissions in China through building energy efficiency (Journal of Environemntal Management, červen 2009)

Mayank Batra. Carbon Credits: The Philosopher's Stone of Tomorrow's Business World (Frost and Sullivan, 22.prosince 2009

http://www.euractiv.cz/zivotni-prostredi/clanek/eu-podporila-zakaz-kreditu-za-likvidaci-supersklenikoveho-plynu-008376

Development aid at its highest level ever in 2008. OECD.org 30.3.2009

Rosett, Claudia (October 11, 2008). "Maurice Strong: The U.N.'s Man of Mystery - WSJ.com"

UN report puts world's illicit drug trade at estimated $ 321 b (Reuters 2005)

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vítězslav Kremlík | pondělí 18.6.2012 10:00 | karma článku: 30,83 | přečteno: 1804x
  • Další články autora

Vítězslav Kremlík

Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.

27.7.2023 v 9:24 | Karma: 19,73 | Přečteno: 485x | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma: 20,30 | Přečteno: 649x | Diskuse| Společnost

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma: 33,16 | Přečteno: 1109x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma: 35,27 | Přečteno: 1030x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma: 33,68 | Přečteno: 949x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Koho ještě zajímá? Trumpův soud jako reklama končí, demokraty neuspokojil

21. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Soudní proces s exprezidentem USA Donaldem Trumpem o údajné nelegálnosti úplatku pornoherečce...

iDNES Premium rozdává 1 000 Kč na letenky a čtení za 49 Kč na čtvrt roku

21. května 2024

K mimořádné nabídce na čtvrtletní předplatné za 49 korun teď iDNES Premium přidává ještě další...

Rusko si objednalo sabotáže v Polsku, devět lidí skončilo za mřížemi

20. května 2024  22:51

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v...

Absurdní! Nehorázné! Izrael, USA i Česko odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32,  aktualizováno  21:50

Izrael má jasno: zatykač z Haagu je absurdní, ostudný a útok proti celé zemi. Tak se vyjádřil...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 403
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2763x
Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky