Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak z energetické krize: Jezděte na víno a sýr

Když nemají chléb, ať jedí koláče. Když zdražují energie, ať jezdí na víno se sýrem. Tak se uskromňuje princ Charles v Anglii, aby nám šel příkladem. Před blížící se klima konferencí v Glasgow se o své rady podělil s novináři BBC.

Pozoruju, že po čtyřicítce už nějak ztrácím kontakt s dobou. Všechny ty novinky, co se na nás řítí, jsou na mě moc velké novoty. A často je vůbec nechápu.

Tak například teď jsem se dočetl, že Princ Charles nechal za několik milionů předělat svůj starý Aston Martin na ekologický pohon z biopaliv. Páni. Aby se člověk uskromnil a snížil svou spotřebu, musí mít pěkný balík. Ještě více mě ale zarazilo, co tam psali dál. Charles tankuje bioethanol vyrobený z vína a sýra, respektive syrovátky. To je pane klasa, ten Karel. Chrání planetu vybraně a s noblesou vpravdě královskou.

Ohromně mě to nadchlo a rád bych si z toho vzal příklad. Potřebuji jen pár milionů na rekonstrukci naší Oktávky. A pak nakoupit kvalitní, opravdu kvalitní vína. Aby mi to nerozežralo trubky, chce to něco jako Beaujolais. Ale kdo ví, třeba postačí i moravská vína. Celé vinice by se daly přeměnit na plantáže biopaliv. Zajdete do sklípku na ochutnávku a pak objednáte celou bednu. „Hoďte mi to do vozu. Ne do kufru, do nádrže přece.“

Zdá se to asi drahé, ale jestli to chápu dobře, dostanu na to víno dotace z programu „zelená úsporám“. Charles si to také přece neplatí sám. Byť asi hrozí, že Češi vyinkasují dotace a víno vypijí sami.

Víno, sýry, šneci, kaviár? Přiznejme si, že pro nás prosté smrtelníky, kteří nepatříme ke královské rodině, by bylo vhodnější něco jiného.

Česká auta ze Škodovky by mohla mít pohon na buřty a pivo, do italských vozů byste museli tankovat makarony a kečup. Třeba vznikne i nová profese. Kuchař pro automobily. Inu, to jsou ty „green jobs“. A až budete v KFC v drajvu, určitě koupíte něco dobrého i svému autu.

Samozřejmě jen do doby, než to Evropská unie zakáže, protože všichni povinně budeme z nějakého důvodu muset jezdit na šlapací elektrické koloběžce.

Nejprve jsem si představoval, že každá rodina prostě bude auto krmit zbytky od večeře. Už se nebude říkat „dáme to psovi“. Když člověk „půjde s košem“ tak půjde do garáže, zvedne kapotu a vysype kbelík do svého automobilu. Jenže z toho, co vyhodíte do koše v kuchyni za týden (pár kg) získáte tak jeden litr bioethanolu. Na to vaše auto moc daleko nedojede.  

(Ve filmu "Zpátky do budoucnosti II" se objevila verze vozu Delorean, která měla recyklační jednotku vestavěnou přímo v sobě. A uměla spálit jakýkoli odpad jako palivo. Tohle ještě neumíme)

Navíc, vy nebudete mít doma vlastní recyklační jednotku jako ve filmu. Odpad by musel někdo svážet z celé republiky na jedno místo a tam z toho teprve ve fabrice dělat biopalivo. A každá linka umí zpracovat jen jeden specifický typ odpadu, třeba použitý olej z kuchyně. Nejde smíchat oleje a slupky od brambor a plechovku od koly. I kdyby se to dělalo, přínos pro produkci bioethanolu ve státě bude mizivý. Potravinářských olejů se ročně v ČR spotřebuje jen 110 tisíc tun. I kdyby se z toho vrátit ke zpracování pětina (to je maximum co se ve vyspělých zemích zatím daří), tak je to kapka v moři. Ve srovnání s 400 tisíci tuny biodieselu, který ročně naší zemí proteče. (viz zde).

Odpadu z výroby potravin je v každé zemi zkrátka příliš málo, než aby se tím dala krmit její auta. Asi 60% potravinářského odpadu pro výrobu bioethanolu se do EU dováží z Asie. Takže ono to vůbec není o soběstačné domácnosti, že bychom se zbavili závislosti na dovozech.

Jediné řešení, které mě napadá, že bychom v zájmu ekologie a úspor se snažili zvýšit domácí produkci potravinářských odpadů. Unie by na to mohla zavést nějaké kvóty třeba. Před domem by kromě plastů a papíru přibyla další barevná popelnice, a kdo by ji dost nenaplnil, dostal by pokutu. „Ale ale, my netvoříme dost odpadu,“ vyčinil by vám eko úředník. „Takhle tu Planetu nezachráníme. Pomyslel jste na klimatickou změnu? Víte jaké bude extrémní počasí, když se nebudete přejídat?“

A nebo je možné vyrobit bioethanol normálně z řepky, ale prodávat ho s jinou nálepkou „jako by“ šlo o biopaliva druhé generace z odpadů. Účetně by to rázem vypadalo, že máme těch lepších biopaliv dost. Navíc když takto změníte nálepku, dostanete dvojnásobnou cenu – to zavedla Unie, že výkupní ceny jsou dvojnásobné. Využila to třeba firma Kempen z Nizozemí, než jim na to přišli.

Následovat příkladu jeho královské výsosti tedy není lehké. Každý není tak bohatý, aby se mohl takhle  hezky uskromnit.

 

REFERENCE

https://carbuzz.com/news/prince-charles-aston-martin-db6-runs-on-wine-and-cheese

https://www.theguardian.com/uk-news/2021/oct/11/prince-charles-car-runs-on-cheese-wine-byproducts

https://www.bbc.com/news/av/uk-58865883 

Autor: Vítězslav Kremlík | středa 27.10.2021 11:22 | karma článku: 32,18 | přečteno: 768x
  • Další články autora

Vítězslav Kremlík

Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.

27.7.2023 v 9:24 | Karma: 19,73 | Přečteno: 483x | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma: 20,30 | Přečteno: 648x | Diskuse| Společnost

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma: 33,16 | Přečteno: 1109x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma: 35,27 | Přečteno: 1029x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma: 33,68 | Přečteno: 948x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Lidovci navrhli zvýšit slevy na dani na děti, stát to má přes 8 miliard ročně

25. dubna 2024  11:36,  aktualizováno  11:54

Zvýšení slev na dani na děti navrhuje KDU-ČSL a hodlá to prosazovat v jednáních s koaličními...

„Není podstatné být vidět, ale mít výsledky.“ Politici reagují na konec ministryně

25. dubna 2024  10:46,  aktualizováno  11:50

O demisi ministryně pro vědu, výzkum a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09) byl premiér Petr Fiala...

Nezvládla jsem prodat svou práci. Neměla jsem lajky, řekla končící Langšádlová

25. dubna 2024  11:44

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, protože...

Rakety ATACMS jsou stěžejní, ale Rusové se mohli připravit, míní analytici

25. dubna 2024  11:30

Rakety dlouhého doletu ATACMS, které USA poskytly Ukrajině, by mohly oslabit ruskou logistiku a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 403
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2796x
Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky