Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Fosilní paliva mají 10x tolik dotací co obnovitelné zdroje?

V Čechách tedy ne. Dotace na benzín jsou prakticky výhradně jev ze zemí bohatých na ropu. Kuwait a spol. V EU naopak stát benzín zdražuje daněmi, které tvoří polovinu ceny. Narozdíl od USA, kde vláda motoristy takto neždíme.

 

Jeden z mých čtenářů  (díky PB) mne upozornil na zajímavou zprávu, kterou vypustily Britské listy. Citují článek z Guardianu na téma jisté zprávy, kterou vypracovala IEA (Mezinárodní agentura pro energii) a publikovala ji při příležitosti schůzky G20. 

Říkal jsem si, že v tom bude nějak háček a taky že ano. Tuto zprávu je nutno do vysvětit a uvést na pravou míru. Protože čtenář z toho může mít dojem, že v ČR nebo v Evropě se masivně dotují fosilní paliva.

O co jde? O tvrzení, že fosilní paliva jsou dotována stejně jako řepka a fotovoltaika, proti jejichž dotacím se tak bouříme, protože nám zdražují energii. Že prý fosilní paliva jsou také dotována a to dokonce 10x více než obnovitelné zdroje. V roce 2008 fosilní paliva dostaly prý dotace za 557 miliard dolarů. 

To tedy koukám. Tak jsem si tu zprávu IEA našel (pdf zde). Ukazuje se, že nejde o žádný výzkum, ale o dvě stránky bez zdrojů a odkazů ba i bez uvedení autorů! Vypadá to jako cosi, co někdo napsal na zadní stranu jídelního lístku. PPT prezentace už je nepatrně podrobnější. 

Z textu je vidět, že IEA jede na oteplovacím oři. Mluví se tu o Kodaňské úmluvě a o nutnosti snižovat emise uhlíku, jako by nebyla žádná Climategate. Jako by snad IPCC byla důvěryhodným zdrojem informací.

============

 

Fosilní paliva že jsou dotovaná? V pár desítkách státech světa ano. 

Státy bohaté na ropu z výnosů prodeje ropy cizincům pak dotují domácí prodej, takže domorodci se těší nízké ceně benzínu. Aby z národního nerostného bohatství aspoň něco měli. Zelení jim to ale nepřejí. 

Nás v ČR se to netýká. U nás benzín dotovaný není. Evropské státy NAOPAK k ceně benzínu přiráží vysokou daň, aby měly z čeho financovat „sociální stát“. Daně tvoří POLOVINU naší ceny benzínu (viz). My máme dotovanou jen řepku a solární panely. Fotovoltaika zřejmě Čechům vytáhne během příští generace z kapes bilion Kč (viz). To je zdvojnásobení státního dluhu!

V USA je benzín asi o polovinu levnější než v Evropě. Není to ale tím, že by jejich vojáci benzín kradli v Iráku za pět prstů. Není to ani tím, že by ho dotovali. Je to tím, že k ceně benzínu NEPŘIRÁŽÍ vysoké daně a poplatky narozdíl od Evropy. Tedy americká cena benzínu je "nedeformovaná" zásahem státu, naše ano.

Proč to americká vláda tak dělá? Za Velkou louží jsou velké vzdálenosti a lidé běžně dojíždějí do práce i stovky kilometrů. Projezdí tedy benzínu více ne proto, že je levnější a motivuje to k plýtvání (jak naznačují ekologové). Projezdí benzínu více, protože tam jsou větší vzdálenosti. Kdyby tam byl benzín drahý jako v Evropě, tak jim nezbude ani na hamburgry.

Zelení by ale prostému americkému Jimovi či Dickovi benzín zdražili rádi. „Děti nepojedou na letní tábor, nemáme peníze mámo, zelení nám zdražili benzín.“ 

Údaje 2008: V USA galon benzínu (tj. asi 5 litrů) stál 3,45 dolaru. V Německu stál 7,86 dolaru. V Kuwaitu stál 90 centů.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Graf: Státy dotující benzín. Jak vidno - samé rozvojové země. Proklínané Spojené státy americké se na tom v globálním měřítku podílí tak nepatrně, že se ani nedostaly do tabulky. V roce 2008 měli Američané až 44. nejlevnější benzín na světě. 

===============

Něco tu ale nesedí. 

Podle firmy Bloomberg New Energy Finance (která maká v uhlíkovém byznysu) dostal uhlíkový byznys za rok 2009 as 45 miliard dolarů globálně. Je jim to málo. Porovnávat to s údajnými 557 miliardami pro fosily však znamená tahat čtenáře za nos. Protože obě komodity zabírají jiný podíl na trhu. Je to jako porovnávat dotace na auta s dotacemi na vzducholodě. U těch aut vám vyleze vyšší číslo, protože aut je na trhu více než vzducholodí. Ne proto, že by dostávaly protekčně více dotací na kus. 

Jinak řečeno takové porovnání je statistická prasárna.

========================

Cíl zprávy IEA je jasný. Oni tomu říkají „reforma subvencí“.  Hezké. Uhlíková lobby chce zkrátka odrovnat svou konkurenci. Reforma má spočívat v tom, že „my“ dostaneme více dotací a naše konkurence na trhu bude rozhodnutím vlády od dotací naopak odstavena. Něco jako války gangů v Chicagu ze 30.let. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se odstraní dotace na fosilní paliva, lidé v mnoha zemích to odnesou. A dosáhne se tím… ničeho. Snížení emisí CO2 asi o 2,4 Gt. Příroda ovšem ročně emituje asi 800 Gigatun. Čili výsledek nula celá nic. A vliv na teploty? Ani náhodou. Teploty kolísají spíše podle oceánských cyklů jako SOI (El Niňo, La Niňa). 

Ale vliv na akcie uhlíkové lobby? Mmm. Nádhera.  Jenom v samotných USA se objem trhu s uhlíkovými odpustky v roce 2012 odhaduje na 60 miliard dolarů ročně - to je totéž, co činí americký trh s obilím. A to lidem prodávají vzduch. Kdo by si to pomyslel.

Ekonom IEA by se ale měl vrátit do zvláštní školy. Jestli se sníží dotace benzínu, klesne jeho spotřeba a tudíž klesne jeho cena. Tak funguje trh. Když obchodník vidí, že jeho zboží nejde na odbyt, dá ho do slevy. A jak se zlevní, spotřeba zase vyleze nahoru. I emise.

Zpráva IEA má absurdní název. „Dotace na energie: Jak odstranit deformaci cen.“ Oni si vypůjčují liberální volno-tržní slogan s cílem ještě více zkreslit tržní signály a ještě více dotovat nekonkurenceschopnou zelenou lobby.

Mě nevadí, že kdesi jakýsi ropný šejk svým poddaným dává levný benzín. Vadí mi, že tady já mám platit za dražší elektřinu kvůli dotacím na něco, čehož vliv na globální oteplování je minimální.

Pokud se někomu nelíbí dotace na energie, fajn. Zrušme dotace na fosilní i alternativní paliva oboje. Uvidíme, kdo bude na trhu konkurenceschopný.

 

Více na  www.klimaskeptik.cz 

 

Reference:  

Energy Subsidies: Getting the Prices Right. IEA 7.června 2010 http://www.iea.org/files/energy_subsidies.pdf

Steve Hargreaves. US gas: So cheap it hurts. CNN 15. července 2008 http://money.cnn.com/2008/05/01/news/international/usgas_price/index.htm

PPT prezentace zprávy IEA. http://www.iea.org/files/energy_subsidies_slides.pdf

Solární panely nás vyjdou na bilion. Největší průšvih ekonomiky, říká šéf ČEZ. Lidové noviny, 2. července 2010. http://byznys.lidovky.cz/solarni-panely-nas-vyjdou-na-bilion-nejvetsi-prusvih-ekonomiky-rika-sef-cez-1vd-/firmy-trhy.asp?c=A100701_212049_firmy-trhy_pks

Bryan Leyland. Is the cold weather coming? Jo Nova, srpen 2010.  http://joannenova.com.au/2010/08/is-the-cold-weather-coming/#more-9776 

Carbon market evolving. Delta Farm Press, 3. září 2009. http://deltafarmpress.com/news/carbon-market-0907/

Elena Ondrová. Daně tvoří více než polovinu ceny benzínu. Finance.cz 15. srpna 2007 http://www.finance.cz/zpravy/finance/124190-dane-tvori-vice-nez-polovinu-ceny-benzinu/

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vítězslav Kremlík | čtvrtek 12.8.2010 10:30 | karma článku: 31,19 | přečteno: 3572x
  • Další články autora

Vítězslav Kremlík

Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.

27.7.2023 v 9:24 | Karma: 19,73 | Přečteno: 485x | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma: 20,30 | Přečteno: 649x | Diskuse| Společnost

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma: 33,16 | Přečteno: 1109x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma: 35,27 | Přečteno: 1030x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma: 33,68 | Přečteno: 949x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Koho ještě zajímá? Trumpův soud jako reklama končí, demokraty neuspokojil

21. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v USA Soudní proces s exprezidentem USA Donaldem Trumpem o údajné nelegálnosti úplatku pornoherečce...

iDNES Premium rozdává 1 000 Kč na letenky a čtení za 49 Kč na čtvrt roku

21. května 2024

K mimořádné nabídce na čtvrtletní předplatné za 49 korun teď iDNES Premium přidává ještě další...

Rusko si objednalo sabotáže v Polsku, devět lidí skončilo za mřížemi

20. května 2024  22:51

Polské bezpečnostní složky nedávno zadržely devět lidí, které podezírají ze zapojení do sabotáží v...

Absurdní! Nehorázné! Izrael, USA i Česko odmítají zatykač z Haagu na Netanjahua

20. května 2024  20:32,  aktualizováno  21:50

Izrael má jasno: zatykač z Haagu je absurdní, ostudný a útok proti celé zemi. Tak se vyjádřil...

  • Počet článků 403
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2763x
Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky