Desetiletí klimatických extrémů a poruchy klimatu
V květnu 2011 hned pár dnů po sobě dva pracovníci zbrusu novéno klimatického ústavu CzechGlobe vydali články na téma „klimatických extrémů přibývá“. Pan Ač uvedl článek „Klimatická změna a extrémy počasí“ a pan Tolasz zase text „Desetiletí extrémů skončilo – Jaké bude to další?“
Nechci, aby to vypadalo, že jsem si na pana Tolasze nějak zasedl, ale prostě musím reagovat. Doufám, že mi to odpustí a nebude to brát osobně.
V článku nám autor předčítá z publikace Weather extremes in a changing climate: Hindsight on foresight, WMO No. 1075), na kterou prý narazil na 16. kongresu Světové meteorologické organizace.
Bohužel, v éře alarmismu nemůžete věřit ani papíru, který pochází „z vyšších kruhů“. Takže bych příště při citování doporučoval větší obezřetnost.
Vysvětlím to na jednom příkladu. RT píše: „Rovněž tak i Austrálie byla postižena největšími záplavami za 50 let.“ To jsem komentoval už v článku „Jsou australské povodně rekordní?“ Graf níže hovoří za vše.
Proč zrovna 50 let? Useknout křivku tak, aby ukazovala jen posledních 50 let je poněkud nešťastná volba. Autor tak totiž znovu riskuje, že ho někdo bude podezřívat z účelového kouzlení s grafy ve stylu „hide the decline“ nebo z toho, že alarmistickým trikům naletěl.
Když totiž u australských povodní ukážeme delší období než jen 50 let, pak se jakýkoli dojem extrémnosti dnešních údajných klimatických „extrémů“ vytratí.
Pan Ač k tomu dodává „Najdrahšia katastrofa v histórii Austrálie, ktorá podľa odhadov spôsobila škody za 30 miliárd dolárov“.“ Jenže nárůst finančních škod je způsoben jen tím, že lidí je více a jsou bohatší, to by panu Ačovi řekla každá pojišťovna. Kde dříve stál jeden dům, tam jsou dnes dva a jsou nacpané elektronikou. Kolik lidí mělo před 40 lety HD televizor, video, počítač a playstation?
RT píše: „Pravda, je to pouze 10 let, které nemusí vypovídat téměř o ničem.“ S tím musím souhlasit, opravdu to o ničem nevypovídá. V tom případě vzniká otázka, jaký byl smysl článku?
Vytrhnout deset let z historického kontextu bylo nešťastné. V laikovi to může vyvolat dojem, že klimatické extrémy jsou snad něco nového.
Někdo by mohl pana Tolasze podezřívat, že snad chtěl svým textem podpořit názory lidí jako je Obamův poradce John Holdren či alarmista Joe Romm z Climate Progress, kteří razí názor, že to co se nyní děje už není běžná klimatická změna ale "globální poruchy klimatu" (climate disruption) nebo "podivné chování klimatu" (global weirding)? To je ovšem kontroverzní pojem, protože jedním z významů slova "weird" je také "čarovný, nadpřirozený". To je to, co nám chtějí říci?
Joe Romm:Climate disruption caused by global warming driven by human emissions of greenhouse gases
Joe Romm: Is global weirding here?
Romm a Holdren však postrádají historickou paměť. Neuvědomují si, že počasí lidem připadalo divné, nadpřirozené či nepřirozené vždycky.
Příklad: V malé době ledové, "se změny klimatu promítly na celé planetě a krupobití začala být častější. Známá je bouře, která zasáhla 3.srpna 1562 prakticky celou Střední Evropu. Nastala tma v pravé poledne a bouře ničila domy, úrodu i vinice, zabíjela ptáky i dobytek na tisících čtverečních kilometrů. Šlo o tak ničivou slu, že zbožní lidě věřili, že nastává Poslední Soud. Následoval hladomor a následná migrace chudých napříč kontinentem... Tyto výkyvy počasí se jevily tak mimořádné, že byly pokládány za nadpřirozené (unnatural)." (Promode Kant. The Witch Hunt of the Little Ice Age)
I v 16.století existovaly názory, že podivné poruchy klimatu jsou antropogenního původu. Byly kladeny za vinu lidem (tzv. hon na čarodějnice). Co bylo příčinou těchto poruch klimatu, když hladiny CO2 tehdy byly na bezpečné preindustriální úrovni? A nemůže to samé "cosi" být příčinou i dnes?
Jelikož se v nadpise RT ptá „jaké bude to další desetiletí“, mohu ho ubezpečit, že i to příští bude desetiletím extrémů. Ono totiž prakticky každé desetiletí v dějinách je desetiletím klimatických extrémů. Klimatické extrémy – lidově řečeno „počasí“ – jsou totiž neodmyslitelná součást atmosféry.
Schválně jestli poznáte, z jaké doby pochází následující citace:
„V Africe sucho pokračuje už šestým rokem za sebou a strašným způsobem zvyšuje počet obětí hladomoru. Rekordní deště v částech USA, Pákistánu a Japonska způsobily jedny z nejhorších záplav za stovky let. V obilném pásu Kanady nezvykle chladné a deštivé jaro způsobilo zpoždění sadby a může přinést zklamání velmi nízké úrody. Naproti tomu deštivá Británie trpěla několik uplynulých jar nezvyklými suchy. Série nezvykle chladných zim sevřela americký daleký západ, zatímco Nová Anglie a severní Evropa zažila nejmírnější zimy, jaké kdo pamatuje. Tváří v tvář bizardnímu a nepředvídatelnému chování počasí v uplynulých letech stále větší počet vědců začíná mít podezření, že tyto zdánlivě protichůdné meteorologické fluktuace jsou ve skutečnosti součástí globálního klimatického rozvratu.“
Uhodli jste?
Je to citace z článku Another Ice Age?“ v magazínu „Time“ 1974 a je to o hrozbě globálního… ochlazování. Je to hotová záhada, že? Tehdy totiž hladiny CO2 byly hluboko pod hladinou 350 ppm, jejíž překročení dle Hansena a McKibbena prý znamená zhroucení klimatu. Jak je tedy možné, že i tehdy byly klimatické poruchy?
====================
Více na www.klimaskeptik.cz
Diskutujte na http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/nase-forum/
(narozdíl o iDnes, zde může diskutovat každý i bez registrace)
Vítězslav Kremlík
Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku
"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.
Vítězslav Kremlík
Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík
Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.
Vítězslav Kremlík
Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown
Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?
Vítězslav Kremlík
Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?
Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.
Vítězslav Kremlík
Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu
Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Mám chuť kraji pomoct, říká lídr ANO Brabec. Dělal by hejtmana i poslance
Lídrem ANO pro nadcházející krajské volby v Ústeckém kraji je exministr životního prostředí Richard...
Schází se Ústřední povodňová komise. Fiala a ministři míří do Opavy a Ostravy
Poté, co na většině území ustaly extrémní deště, se znovu schází Ústřední povodňová komise, aby...
Válku a záplavy spojuje bezmoc. Klíčové je získat zpět pocit kontroly, radí psycholog
Lidé mohou cítit bezmoc, smutek nebo vztek i několik měsíců po povodních. Jak nás prožívání...
Nejhorší situaci zažívají jižní Čechy, rybník Rožmberk se naplní a přeteče
Sledujeme online Horní a střední úseky rozvodněných toků v Česku většinou klesají. Počet míst s povodňovým stupněm...
Příkrmy, které chutnají opravdu všem dětem: Přečtěte si, jak na to!
Redaktorky otestovaly dětskou výživu Lambini, privátní značku Rohlíku, která slibuje zdravé, chutné a kvalitní produkty pro ty nejmenší. Při...
- Počet článků 403
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2764x