Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Czechglobe: Nejdražší blog na zeměkouli.

Bruselský klimatický režim si pro zřízení hlavního válečného stanu v boji s rostoucím skepticismem vybral zemi Václava Klause. Projekt za 3/4 miliardy ale začal ostudou.

  

KLIMATOLOGOVÉ MAJÍ VÁNOCE

Čeští klimatologové dostali pod stromeček k vánocům 2010 dárek za tři čtvrtě miliardy korun. Evropská komise se ze svých operačních programů rozhodla dotovat vznik projektu zvaného CzechGlobe. Má jít o obří klimatologický ústav světového formátu. S pracovišti po celé republice. Zájem o tento výzkum prý má i NASA.

Proč zrovna v České republice a ne v Maďarsku nebo v Polsku? Živě si dovedu představit, jak o tom v Bruselu pánové rozhodli se slovy "Klausovi to osladíme". Je to jako na truc slavnému vegetariánovi postavit za domem jatka.

Z uvedené dotace 200 milionů je na to, aby si klimatologové mohli koupit vlastní letadlo. Prý aby mohli ze vzduchu fotit, jak je kde zeleno.

Je ale nutno rozlišovat. Když nějaká soukromá firma sponzoruje pár dolary výzkum klimatu nějakého ne-alarmisty, je to skandální snaha o manipulaci vědy - koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Avšak když alarmistická lobby dá jiným vědcům mnohonásobně více, to je něco  úúúplně jiného. To je naopak naprosto v pořádku.

 

WEB

Projekt nevykročil do světa zrovna šťastně. První dojem byl takový, že má jít o nové středisko šíření alarmismu.

Šéfem projektu se stal profesor Michal Marek, doposud ředitel Ústavu ekologie lesa (http://www.uel.cz/). Tento lesník v interview uvedl: „Já bych byl velmi nerad, kdyby nám někdo podsouval to, že snad jsme tady instituce, která má obhajovat nebo neobhajovat to, že globální oteplování nastává nebo nenastává.“

Budování image nestranného bádání panu docentu Markovi bohužel doposud kazil nenechavý šotek, který na web ústavu www.czechglobe.cz  do rubriky „NOVINKY Z VÝZKUMU“ podsouval alarmistickou propagandu ve stylu Rudého práva. Pan profesor se jistě pokaždé díval na web a divil se "Odkud se to tady proboha vzalo?"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

21. února 2011 „Evropa chce nízkouhlíkovou ekonomiku“. Počátkem března letošního roku Evropská komise oficiálně představí dokument „Cestovní mapa pro přechod k nízkouhlíkové ekonomice do roku 2050“. 

Komentář: Inu tomu říkám zpráva z výzkumu. Pamatuji podobné titulky "Pracující lid podporuje budování míru: závazky XXL sjezdu  KSSS splníme". To i s panem Metelkou se alespoň teoreticky shodnu na tom, že klimatologie má být descriptivní (popisovat přírodu) a ne preskriptivní (doporučovat politická opatření).

16. února 2011 se dozvídáme, že oxid uhličitý, věc nezbytná pro fotosyntézu a udržení života na Zemi, je prý ZNEČIŠTĚNÍ.  Nedělám si srandu. Citace: „Vědci zde v obřích sklenících zkoumají, jak si stromy poradí se znečištěným ovzduším, které zde bude v roce 2050… A co se vlivu na stromy týče, na první pohled se zdá, že jim znečištěné ovzduší budoucnosti dokonce svědčí! Není to ale pravda. Stromy si s dvojnásobkem CO 2 sice poradí, ale škodí jim. “Už například víme, že zvyšující se koncentrace oxidu uhličitého zrychluje fotosyntézu, ale narušuje kořenový systém a stromy jsou tak náchylnější k napadení škůdci a k nemocem,“ říká pracovník vědecké stanice na Bílém Kříži. 

Komentář: Když CO2 je pro rostliny znečištění, tak to už zřejmě není daleko doba, kdy i voda bude prohlášena za znečištění přírody. Koneckonců vodní pára je hlavní skleníkový plyn, ne? A že rostlinám se díky CO2 více daří, to pánové zdůrazňovat nebudou, raději zdůrazní, že pátý kořínek z leva je nějaký unavený. 

(Čtyři hlavní nepřátelé ohrožující vegetaci: voda, slunce, oxid uhličitý, fotosyntéza) 

 

20.ledna 2011 CzechGlobe v sekci „novinky z výzkumu“ informuje, že vyšel český překlad alarmistického textu Johna Cooka „Vědecký průvodce skepticismem globálního oteplování“. Mezi autory překladu jsou i pracovníci CzechGlobe (J.Hollan).

Komentář: Nejde ovšem o překlad vědeckého textu, ale o práci jednoho australského bloggera. Cook je ovšem zcela zmatený. Vítězslavně dokazuje, že se zvýšil skleníkový efekt, přitom ale nikde neukazuje, že je to způsobeno člověkem, ačkoli o to v celém sporu přece jde. Tohle že jsou "zprávy z výzkumu"?

4. prosince 2010 CzechGlobe přichází s titulkem „Američané přestávají podporovat globální změnu. Za 500 miliónů dolarů se americkým firmám podařilo obrátit veřejné mínění.“

Komentář: Ani slovo o aférách IPCC. Ani slovo o Climategate a Glaciergate. Důvěru veřejnosti v klimatologii prý nepodlomily lumpárny klimatologů. Kdepak. Pst. Ne, radši vinu svalíme na temnou konspiraci ropných firem. Nelze si nevzpomenout na Orwellovu "Zvířecí farmu", kde všechny neúspěchy režimu byly svalovány na odpadlíka, který se prý potlouká kolem a tajně nám vše kazí. Toto jsou zprávy z výzkumu?

Nejpodařenější je ale sekce „globální změna v kostce.“ Tady vidíme, že klimatologie prošla jistým... ehm, vývojem.

  • Když se přestalo ochlazovat, z globálního ochlazování se stal boj s globálním oteplováním.
  • Když se oteplování zarazilo, byla z toho klimatická změna. Tj. buď se oteplí nebo ochladí - to je popperovsky nevyvratitelné.
  • Ovšem pro případ, že po dobu příští generace se klima nebude moc měnit nahoru ani dolu, tak z toho teď udělali prostě jenom "změnu". Aby se to nedalo vyvrátit / falsifikovat. Sichr je sichr.

Na webu se píše „Globální změna /GZ/ není věcí víry, ale otázkou vědeckého poznání, proto ji lze dokázat mnoha způsoby.“

Tak na tohle potřebujete  3/4 miliardy? Abyste dokázali, že v globálu se někdy "něco" (neznámo co) někde (nevíme jak) změní? To jsem vám mohl říci i já a zadarmo.

Když už jsme u otázky změn: Globální změnou by měl projít hlavně web CzechGlobe. 

  

OSOBY A OBSAZENÍ

Čím to je, že webové stránky projektu začaly na takto znameníté úrovni? Každý projekt je takový, jací lidé ho tvoří. A mezi čelními představiteli CzechGlobe vidíme samé vynikající jedince.

19. února byl projekt CzechGlobe představen v ČT24 v pořadu „Minuty z regionu“ (viz). V pořadu promluvil jménem ústavu například Alexander Ač, pracovník CzechGlobe. Zajímavé je, že je to shodou okolností rovněž známý bloger-alarmista.

http://ac.blog.sme.sk/

Webové stránky projektu, jak jsem se doslechl, dostal na starosti pan Jan Hollan který byl klimatickým poradcem ministra Bursíka. Jaké překvapení. Pan Hollan je jeden z našich nejplodnějších alarmistů. To on zpracoval české překlady hlavních světových alarmistických textů, jako je třeba Kodaňská diagnóza.

http://amper.ped.muni.cz/gw/ 

Hollanovo oddělení v CzechGlobe se v newspeaku jmenuje Útvar vědeckého marketingu (viz). Německy "Reichsministerium für Volksaufklärung und Propaganda". Kdo ho sem mohl  jmenovat, je mi záhadou. Je to jako bychom vedení webu "Ústavu pro studium totalitních režimů" svěřili soudruhu Grebeníčkovi.

Pan Ač i pan Hollan pracují už léta v Brně.  A vida, za sídlo projektu CzechGlobe bylo zvoleno Brno. Zřejmě další náhoda. Zatímco pana Metelku o vánocích rozčílila anticena od serveru Antimeloun, tak pan Hollan (ještě větší alarmista) dostal naopak k vánocům blog za tři čtvrtě miliardy a to s donáškou až do místa bydliště. Musím uznat, že to je trochu unfair.

 

NÁPRAVA

Je neuvěřitelné, co všechno tito lidé neudělají pro podporu klimaskepticismu. Takové úsilí vynakládají na podkopávání důvěryhodnosti klimatologie, že to až vyvolává obdiv. Taková houževnatost.

Nyní máme přímo za humny důkaz politizace klimatologie - alarmistická lobby má k vyvíjení tlaků na tento obor hory peněz. Je to důkaz jako Brno. Václav Klaus se v této nyní nejspíše usmívá pod vousy, jak se alarmisté sami nešikovně usvědčili.

Až příště někdo bude zase vykládat, že alarmismus dělají jen pouliční hipíci z Greenpeace a klimatologické ústavy s tím nemají nic společného - takového naivu nyní stačí uzemnit jediným slovem: CzechGlobe.

Pokud někomu jde o obnovu důvěryhodnosti klimatologie, z CzechGlobe nemůže mít rozhodně radost. Co dál? Situaci by snad šlo ještě zachránit, kdyby CzechGlobe

a)      si našla jiné než politické zdroje financování a emancipovala se od chlebodárců, kteří na šíření alarmů vydělávají

b)      předala vedení webu někomu, kdo není alarmista

c)      do zpráv „Novinky z výzkumu“ dávala opravdu jen novinky z výzkumu

d)      nestranně uváděla i pozitivní dopady zvýšených hladin CO2/teplot na vegetaci

S tímto článkem jsem měsíce váhal, aby to nedopadlo jako s Climategate. Nedůtkliví klimatologové, kteří neznají latinské "sine ira et studio" (mají koneckonců přírodovědné a ne klasické vzdělání), se urazí, že je někdo kritizuje a na truc začnou onu nepravost schválně obhajovat. Tím by se žádné nápravy nedosáhlo.

Nyní se mi ale doneslo, že panu profesoru Markovi si na alarmistické vyznění projektu / webu stěžovali i kolegové z oboru. Zajistí nápravu? Dnes jsem se na web díval a jsou tu náznaky změn k lepšímu. Ty nejskandálnější články z webu zmizely (stále jsou ovšem dostupné přes archiv Googlu).

Projekt inzerovaný jako "Centre of Excellence" (středisko špičkové kvality) začal ostudou. Budeme sledovat, jak se bude vyvíjet dál. Chyby je nutno uznat a napravit, alarmistické texty odstranit a distancovat se od nich. Tento krok vítáme a doufáme, že budou následovat další.

 

 =========================================

Více na www.klimaskeptik.cz

Diskutovat můžete na: http://www.klimaskeptik.cz/diskuse/  (nyní i bez registrace)

 

======================================== 

 

Související čtení: 

Nový český projekt CzechGlobe zkoumá změny klimatu, zájem o něj má i NASA. iDnes.cz 12. prosince 2010


Nový český projekt CzechGlobe zkoumá změny klimatu, zájem o něj má i NASA

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/novy-cesky-projekt-czechglobe-zkouma-zmeny-klimatu-zajem-o-nej-ma-i-nasa-1at-/domaci.asp?c=A101208_182021_domaci_taj

Nový český projekt CzechGlobe zkoumá změny klimatu, zájem o něj má i NASA

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/novy-cesky-projekt-czechglobe-zkouma-zmeny-klimatu-zajem-o-nej-ma-i-nasa-1at-/domaci.asp?c=A101208_182021_domaci_taj

Nový český projekt CzechGlobe zkoumá změny klimatu, zájem o něj má i NASA

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/novy-cesky-projekt-czechglobe-zkouma-zmeny-klimatu-zajem-o-nej-ma-i-nasa-1at-/domaci.asp?c=A101208_182021_domaci_taj

Nový český projekt CzechGlobe zkoumá změny klimatu, zájem o něj má i NASA

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/novy-cesky-projekt-czechglobe-zkouma-zmeny-klimatu-zajem-o-nej-ma-i-nasa-1at-/domaci.asp?c=A101208_182021_domaci_taj

Akademie věd chce zesílit výzkum globálních změn klimatu. Ekolist 10.2.2011

V České republice startuje unikátní projekt na výzkum globální změny klimatu. MSMT

CzechGlobe je tak trochu nošením dříví do lesa Důkladný výzkum vlivu zvýšených hladin CO2 už proběhl a probíhá. Ovšem s výsledky, které alarmisté slyší neradi. Viz např. stránky www.co2science.org  (sekce: data - plant growth) 

Dopady zvýšeného CO2 a teplot na rostlinstvo analyzovala i mezinárodní zpráva NIPCC v roce 2009. Shledala, že převažují dopady pozitivní. 

CzechGlobe se bojovně diskutovalo i na Ekolistu  pod interview s Lubošem Motlem - zde

V.Kremlík: Climategate v Bruselu: Jak EU financuje globální alarmismus

 

Autor: Vítězslav Kremlík | pátek 8.4.2011 9:20 | karma článku: 33,12 | přečteno: 3237x
  • Další články autora

Vítězslav Kremlík

Děti šly do kina na pohádku o Barbie a dostaly feministickou přednášku

"Jestli si dáte panáka pokaždé, kdy zazní slovo patriarchát, budete před koncem filmu na šrot," vyjádřil se o filmu Barbie Elon Musk.

27.7.2023 v 9:24 | Karma: 19,93 | Přečteno: 488x | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Varování: Na Facebooku řádí falešný Kremlík

Kremlík se zbláznil a začal se zapojovat do nesmyslných diskusí pod články na Facebooku? Ne, to se jenom za něho vydává nějaký hacker či troll.

5.5.2022 v 8:30 | Karma: 20,30 | Přečteno: 649x | Diskuse| Společnost

Vítězslav Kremlík

Covid jako generální zkouška na klimatický lockdown

Za Covidu si klimatičtí aktivisté pochvalovali, jak hezky klesají emise, když si na obyvatelstvo pořádně došlápnete. A když už si lidé na ztrátu osobních svobod tak nějak zvykli, proč to měnit?

10.11.2021 v 8:32 | Karma: 33,16 | Přečteno: 1110x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Myslíte při sexu... na klima? A ví o tom vaše žena?

Na co myslíte při sexu? No fuj. Že se nestydíte. Uvědomělý občan by měl myslet na uhlík, na planetu. A ne na nějaké nemravnosti.

9.11.2021 v 10:03 | Karma: 35,27 | Přečteno: 1030x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Vítězslav Kremlík

Podle autorů zeleného údělu se v Hondurasu žije lépe než v Německu

Happy Planet Index nehodnotí životní úroveň států podle HDP, ale podle...uhlíkové stopy. Takže čím horší energetická chudoba, tím je země "šťastnější". No panejo. To se máme na co těšit.

6.11.2021 v 9:36 | Karma: 33,68 | Přečteno: 951x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dozorce v ruské věznici se podařilo osvobodit, útočníci jsou po smrti

16. června 2024  10:25,  aktualizováno  11:08

Dva dozorce, které v sobotu drželi muži ve vazební věznici v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska...

Řidič se třemi promile se zaklínil s autem na peronu, smetl ho vlak

16. června 2024  10:12

Více než tři promile alkoholu nadýchal řidič, který v neděli ráno způsobil srážku s vlakem na...

Bez publika a nápovědy. Biden a Trump dohodli pravidla televizní debaty

16. června 2024  10:02

Kampaně Joea Bidena a Donalda Trumpa se shodly na pravidlech pro první televizní debatu před...

Izrael v části jižní Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace

16. června 2024  7:38,  aktualizováno  9:48

Izraelská armáda v části jižního Pásma Gazy každý den na 11 hodin pozastaví vojenské operace, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 403
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2764x
Tento blog byl oceněn v anketě "Bloger roku 2011". Autor je překladatel a vzděláním historik. Účastnil se klimatické konference v Kodani. Po aféře Climategate založil web www.klimaskeptik.cz. V roce 2019 vydal knihu OBCHODNÍCI SE STRACHEM (Dokořán). Ta v roce 2021 vyšla též anglicky na Amazonu jako A GUIDE TO THE CLIMATE APOCALYPSE.

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky