Nemáte kanalizaci? Smůla. Dotace na čističky pro rodinné domy ministerstvo nedá

Jako pravicový politik nejsem zrovna příznivcem dotací na všechny možné projekty, nicméně zvláště ty týkající se životního prostředí podle mého soudu mají smysl, zvlášť když vstupuje do hry zákon a sankce.  

Zatímco dnes může fyzická osoba čerpat dotace na dešťovku, výměnu kotlů, fotovoltaiku a další podobné projekty, s domácími čističkami na odpadní vodu to bude problém. Interpeloval jsem na konci minulého roku Ministerstvo životního prostředí ve věci novely Vodního zákona, která rozšiřuje kompetence inspektorům z České inspekce životního prostředí případně vodoprávnímu úřadu. Teoreticky už nyní za vypouštění splašků trativody a popraskanými žumpami hrozí vysoké pokuty, ale v praxi se zatím úřadům nedaří prokázat, že například za znečištěnou vodu v potoce může jedna konkrétní žumpa. To se ale mění.  

Od začátku příštího roku bude scénář vypadat tak, že ten, kdo má jímku, může být kontrolorem vyzván, aby předložil faktury za její vývoz, a to i dva roky zpětně. Nemáš-li, zaplať pokutu, klidně i v řádech desetitisíců. Jen v našem Ústeckém kraji je připojeno na kanalizaci 687 000 obyvatel, což představuje podíl cca 83 %. Zbytek je odkázán na nákladné  vyvážení jímky, případně na domovní čističky. Její pořízení však není věc levná, naopak  pohybuje se v řádech desetitisíců korun. Pokud do díla připočteme ještě projektovou dokumentaci a mnohde hydrogeologický průzkum, nedostaneme se pod 50 tisíc. Tady bych si já dotaci představit dokázal.

Jak mi však sdělilo Ministerstvo životního prostředí „ Dotační podpora DČOV, o kterou by mohly žádat přímo fyzické osoby, se nepředpokládá. Jak vyplynulo mj. i z vyhodnocení nastavení požadavků na DČOV v rámci dvou dosud vyhlášených výzev, které zpracoval Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i., pro Státní fond životního prostředí ČR, pro správnou funkčnost DČOV je nezbytně nutné, aby byly řádně provozovány.“

Je toto akceptovatelný  argument?  Podle mého soudu není, protože stejně jako v případě kotlíkových dotací výměna kotle ještě neznamená, že nebudete házet do kamen plasty, jinými slovy, že budete zařízení používat podle návodu. Dle mého soudu, rozumnější řešení by bylo nabídnout řekněme 30% dotaci na pořízení čističky pod podmínkou možnosti namátkové kontroly ze strany inspektorů, kteří by si mohli kdykoli odnést vzorky vody. Lidem by se smysluplně ušetřila peněženka, došlo by k rozvoji ekonomiky v tomto odvětví a uvítala by to  i příroda.

Ministerstvo dnes sice uděluje dotace na DČOV, ale žadatelem musí být obec. Nikoli jedinec. To však nic nemění na tom, že je na našem území ještě celá řada obcí, které ani s dotací nedosáhnou na vybudování kanalizace, anebo to u nich z technických důvodů není možné.    

Určitě by mi podpora domácích čistíren odpadních vod přišla smysluplnější než jiné, státem dotované projekty.   

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Karel Krejza | čtvrtek 16.1.2020 15:01 | karma článku: 17,97 | přečteno: 544x