3D z hlubin dávnověku

Možná máte pocit, že 3D nadšení vyvolané filmem Avatar je již na ústupu. A máte pravdu, ale rozhodně to není první ústup ze 3D nadšení v dějinách lidstva. Ve svém seriálu o 3D fotografii jsem už jednou nakousl, že 3D fotografie je stará jak fotografie sama. Od dob vynálezu fotografie už lidstvo prodělalo minimálně tři vlny 3D nadšení.

Přičemž ta první vlna byla vůbec nejmocnější a nejdelší. Trvala zhruba od konce padesátých let devatenáctého století do začátku dvacátých let dvacátého století. Tuto vlnu v podstatě ukončil až rozmach filmu, který byl sice jenom 2D, ale za to se hýbal. A lidé mají to hejbání prostě rádi.

Druhá, o dost slabší vlna, proběhla krátce před druhou světovou válkou. Další silnější, ale ne tak jako vlna první, proběhla v šedesátých letech dvacátého století a byla neodmyslitelně spojena s firmou View Master a jejím sedmiobrázkovým stereokotoučkem. Už jsem ho tu také zmínil. No a poslední vlna proběhla na začátku jednadvacátého století a byla spojena s nástupem nových digitálních technologií a zmíněným filmem Avatar.

V dnešním článku bych se rád zaměřil na první 3D vlnu. Jelikož trvala přes padesát let, bylo během té doby pořízeno nespočet 3D snímků. Většina se nejspíš nedochovala, ale protože snímků bylo tolik, dochovalo se jich do dnešních dnů pořád dost. A protože většina z nich už nepodléhá žádnému copyrigthu, je možné je najít na webu naskenované a stáhnout. Pojďme se na jeden takový obrázek podívat.

Tento 3D snímek pořídil pan Williams a je na něm, jako ostatně na mnoha jeho obrázcích, jeho žena Lydia (podle zdroje snímku zcela vpravo, já se ovšem domnívám, podle jiných fotografií, že je to naopak ta žena zcela vlevo). William Williams byl nadšeným 3D fotografem. Obrázek nám názorně ukazuje rodinný dýchánek spojený s prohlížením 3D fotografií pomocí přístroje zvaného stereoskop. Obrázky se vyvolávaly v poměrně malém formátu velikosti zhruba 7x7 cm. To proto, aby se mohly umístit těsně vedle sebe a jejich rozestup přesně odpovídal rozestupu lidských očí. Optika pak oba obrazy spojila do jednoho. Fotografie se takto i prodávaly a v anglické literatuře se nazývají stereograph.

Kvalitní skeny stereographů není zrovna jednoduché najít. Většinou nemají dostatečné rozlišení. Jedním z mála webů, kde jsou k dispozici kvalitní skeny, je web knihovny amerického kongresu. Tam jsou k dispozici nejen skenu stereographů (tedy již vyvolaných a vedle sebe umístěných fotografií, často v ornamentálním rámečku), ale jsou zde rovněž někdy i skeny původních negativů.

Poměrně hojně 3D zdokumentovanou událostí je občanská válka severu proti jihu. Z osob, které se mohou pyšnit řadou 3D zvěčnění, vyniká prezident Theodore Roosevelt (v počtu zvěčnění je hned za Lydií Williamsovou). Hojné jsou i fotografie krajin nebo ocelových ořů.

Poměrně značná kolekce 3D fotografií pochází z blízkého východu. Patrně to tenkrát byla žádaná destinace na dovolenou. Na následujícím obrázku je řeka Orontes (kdo ví, kde to je, a jak se to řekně česky). Na té fotce jsou zajímavé hned dvě věci - jednak ta obří vodní kola, a jednak to, že fotograf už měl poněkud cit pro 3D fotografii a tak má i popředí (větev), které 3D efekt umocňuje.

V době počátků 3D fotografie totiž fotografové často tento cit neměli. Prostě postavili stativ se 3D fotoaparátem a fotili, jako by to bylo 2D. Výsledný 3D efekt tak je u řady fotografií téměř zanedbatelný. To však není případ posledního snímku, který tu dnes chci prezentovat. Zde fotograf projevil taky značný cit pro 3D kompozici.

Na tomto snímku bych rád demonstroval ještě jednu věc. Technická kvalita originálů je často hodně špatná. Přeci jenom nás od nich dělí někdy i 150 let. Tento poslední snímek konkrétně pochází z července nebo srpna roku 1862. Zobrazuje lokomotivu na trati Orange & Alexandria Railroad ve Virginii. Jak vypadá originální sken se můžete podívat zde. Aby bylo možné prohlédnou si obrázek ve 3D, je často potřeba ho ručně upravit, vyretušovat a vymazat chyby na negativu. Někdy to jsou řádově minuty práce, jindy, jako v tomto případě, to nejsou ani hodiny nebo dny, ale týdny nebo spíš měsíce práce.

No a na závěr opět připomínám, že majitelé 3D televizorů nebo monitorů si mohou všechny obrázky stáhnout, případně přejmenovat na MPO, a na svém 3D zařízení si je prohlédnout. Až na první obrázek jsou všechny ve FullHD rozlišení. Ten první má 1080 pixelů na výšku, ale poměr stran 4:3.

Autor: Pavel Krejčíř | pondělí 2.2.2015 8:30 | karma článku: 7,69 | přečteno: 566x
  • Další články autora

Pavel Krejčíř

2 bunkry a kostel

22.8.2014 v 23:18 | Karma: 8,90