Česká stopa a potenciál v Podkarpatské Rusi
Po prvním pocitu překvapení a možná trochu hrdosti se většinou dozvíte, že daný člověk slyšel o zlatém věku pod Čechoslováky od své babičky nebo dědečka. Historická Podkarpatská Rus, teď část ukrajinské Zakarpatské oblasti byla připojena pod Československo v roce 1919 a byla jeho součástí bezmála dvacet let.
V rámci civilizační mise, čeští a slovenští architekti a firmy po celé Podkarpatské Rusy vybudovali školy, úřady a další infrastrukturu. Nejhmatatelnější stopu zanechali Čechoslováci z v Užhorode, kde mělo být vybudováno reprezentativní sídlo republiky na východě. V Užhorodě vznikly celá nové čtvrtě, z nichž nejzajímavější je Malé Galago – sídliště pro rodiny úředníků, doktorů a vojáků, kteří během první republiky přijeli do Užhorodu pracovat. Jedná se o čtvrť opravdu unikátní, město ve městě, přezdívané malá Paříž díky svému charakteru a stylu kombinující neoklasicismu, rondokubismus a art-deco s táhlými bulváry a množstvím zelené dekorace. Unikátní je rovněž fakt, že alespoň podle dostupných historických fotek se minimálně fasády většiny domů nezměnily a zůstavají v původní, byť velmi zchátralé podobě. Čtvrť Malé Galago je dokonce natolik unikátní, že místní dokonce usilovali o zapsání čtvrti do seznamu UNESCO.
Rovněž sídlo místní samosprávy stojí rozhodně za zmínku díky krásnému neoklasicistnímu stylu připomínajícím budovu Právnické fakulty v Praze, a to nejen do současnosti fungujícímu výtahu pater noster (jedinému fungujícímu na Ukrajině). Budov, které se pyšní československým původem, a kde se stále čas od času vyskytuje český nápis, je v Užhorodu a okolních místech nespočet, většinou již bohužel v dosti špatném stavu.
Žal, republika již nesahá od Aše až do Jašině a Zakarpatská oblast neprochází překotným ekonomickým vývojem - i na ne bohaté Ukrajině se jedná o jeden z vůbec nejchudších regionů. Ikdyž se v Užhorodě i sousedním Mukačevu vyskytuje univerzita (viditelně ve velmi špatném stavu, minimálně co se dispozic týče), perspektivní mladí lidé častěji odcházejí do větších ukrajinských měst jako je Kyjev, Lvov nebo na západ.
Pod vlivem svých rodičů, kteří si často odjíždějí přivydělávat do Česka, rovněž řada mladých lidí odjíždí do naší republiky studovat. Vysoká škola báňská v Ostravě dokonce v posledních letech přilákala desítky studentů díky spolupráci s Masarykovou školou v Užhorodě, kde dodnes probíhá výuka češtiny a škola se zaměřuje na systematickou přípravu potenciálních adeptů pro studium na vysoké škole v Česku. Daná spolupráce je ale spíše výjimkou a bohužel žádná systematická spolupráce mezi českými školami a vzdělávacími institucemi v Zakarpatské oblasti neexistuje.
Věřím, že ovšem existuje daleko větší lidský potenciál, který bychom mohli využít, zvláště zvážíme-li nedostatek pracovníků v technických oborech, kde je lidský kapitál ze zemí bývalého Sovětského svazu tradičně kvalitní. Větší angažovanost českých univerzit a finanční podpora výuky češtiny by mohly přilákat do Česka ekonomicky a společensky perspektivní imigraci, tj. ne pouze sezónní migranty. Mimo jazykovou podobnost lze, narozdíl od jiných části Sovětského svazu, na Zakarpatské Ukrajině pro přilákání perspektivních mladých lidí využít vyjímečnou reputaci, kterou tam Česko má.
Česká stopa v Užhorodě |
Jan Kraváček
Nezastavujme imigraci z Ruska
Jakkoliv je v současnosti Česko zaneprázdněno zejména uprchlíky z Ukrajiny, myslím, že do budoucna je relevantní i otázka imigrace z Ruska.
Jan Kraváček
Top nebo flop: Cizinci v českém fotbale
Věčným tématem v českém fotbale je přínos zahraničních hráčů. Pokud se dělá s rozumem, je podle mě angažování cizinců pro české kluby a celou ligu přínosné.
Jan Kraváček
Jak a proč fotbalu (ne)roste návštěvnost
Minulý rok si Dušan Svoboda z LFA mnul ruce nad rekordní návštěvností naší ligy za poslední takřka dvě dekády. Analýza operující s více než jednou proměnnou ovšem ukazuje, že návštěvnost na ligových stadionech bohužel spíše klesá.
Jan Kraváček
Český úspěch v pohárové Evropě
Jakkoliv bývá český fotbal často podceňovaný, jen těžko může někdo zpochybnit jeho výsledky dosažené v posledních letech v pohárové Evropě. Jak si tedy vlastně teď relativně k našim finančním možnostem vedeme a co do budoucna?
Další články autora |
Porno a Česko. Jsme téměř unijním extrémem, ukázala data
Je to vlastně vedlejší, nezamýšlený produkt evropské legislativy. Její nařízení o digitálních...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Medaile, vzácný dres i pochodně. V Národním muzeu začíná olympijská výstava
Sto let ho rodina Mahrerova ukrývala jako nejcennější poklad a vzpomínku. Červeno-bílý pruhovaný...
Musk věnoval Trumpovi 75 milionů dolarů. Ocitl se mezi největšími dárci republikánů
Elon Musk věnoval společnosti podporující republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa...
Lékaři oznámí formu protestu, s ministerstvem se opět neshodli na platech
Přímý přenos Zástupci České lékařské komory (ČLK) a zdravotnických odborů ve středu oznámí, jakou formou budou...
Antimonopolní úřad zasahuje v sídle Seznamu. Šetří podezření z dominance
Aktualizujeme Antimonopolní úřad od úterý zasahuje v sídle Seznam.cz pro iDNES.cz to potvrdil mluvčí úřadu Martin...
- Počet článků 5
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 946x
jkravacek@gmail.com