Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Moje ne Evropské Komisi

Jsou chvíle, kdy musíte zvolit stranu. A já to dělám v tuto chvíli. Moje odpověď Evropské komisi je ne. Pokud chce udržet EU v celku, musí respektovat členy unie. Diktuje-li bez konzultace podmínky je to neakceptovatelné. 

Cameron: „I’m not paying that bill!”

Britská vláda je v Londýně, nikoliv ve Štrasburku. Británie se připojila do EU dobrovolně a je jedním z největších plátců do rozpočtu.

V době krize Británie přes obří společenský odpor podporovala stabilizaci Eura a upravila bankovní regulace, které londýnským bankám znemožnily Euro poškodit.

Británie respektovala přání a nařízení EU. I když často byla tak absurdní jako blokace soudu pro lidská práva, která neumožnovala vyhostit z podpory terorismu podezřelého radikální kazatele typu Abu Hamza. Vše došlo až tak daleko, že radikalizovaní Britové cestují do Sýrie a dalších oblastí bojovat v řadách IS. Koneckonců videa, kde jeden Brit terorista popravuje humanitárního pracovníka a v civilu taxikáře ze Salfordu, který neudělal nic jiného, než přivezl syrským dětem jídlo, léky a věci pro přežití, obletěly celý svět.

Británie je tolerantní, ale tolerance má své hranice. Například tenhle týden bylo zveřejněno, že UK není schopná vyhostit přes 4000 lidí co v UK spáchali trestný čin a stojí ji to 843 milionů liber ty odsouzené lidi tu hlídat. Jelikož opět justice je závislá na rozhodnutí různých soudů pro lidská práva a další institucí, která jsou v přímém kontrastu s tím, že ti lidé ohánějící se lidskými právy žádná práva ostatních – včetně těch základních na život nerespektují.

Do této atmosféry, která se projevuje tím, že UKIP vyhrává jedny volby za druhými, ještě přijde – navíc pár týdnů po tom, co se jakžtž podařilo udržet UK v celku během Skotského referenda, akce, kdy Evropská Komise předloží Británii v říjnu 2014 šek na 1,7 miliardy liber splatný 1 prosince téhož roku!

Co to je? Takhle se chová Evropa, která chce zůstat jednotná? Jak může někdo v Bruselu rozhodnout, že UK jen tak mírnyx-dýrnyx zaplatí 1,7 miliardy navíc k 8 miliardám což u platí? Kdo je EK, že tohle může rozhodnout? Sorry, ale takhle se nejedná s vládou jedné z nejmocnějších zemí na světě. EK podceňuje to, že Londýn je vstupní bránou do Evropy pro americký, čínský a japonský kapitál, ale i ten ruský a blízko východní. Všechno tohle proudí přes britské banky, které drží největší podíl Eura, mnohem víc, než všechny evropské instituce dohromady.

A byly to lodě s francouzskou, belgickou, italskou a dalšími vlajkami, které v době krize kotvily na vnitřním kanálu na Canary Wharf, kde jejich vlády jednaly s londýnskými bankéři o záchranách jejich zemí. Myslíte, že jsem sám, kdo ty lodě viděl? Myslíte, že jsem sám, kdo čte ráno CITY A.M. a tuší, co se děje za zavřenými dveřmi bank? Británie sice už není impérium, ale moc City zůstala. Navíc se propadajícím dolarem zvyšuje.

Kdo myslíte, že bude znovu zachraňovat Evropu, až se to kvůli neschopnosti najít kompromis s odbory začne zase vše hroutit do „triple dip recession“, kterou naposledy včera predikoval CITY A.M.? Myslíte si, že City bude tentokrát liberální k Evropě a nezmění se stanovisko z podpory EU na odchod? EK buď nerozumí vnitřnímu napětí v britské společnosti, nebo podceňuje to, že Londýn je finanční centrum Evropy a o kurzu Eura se rozhoduje tady. Nikoliv v Bruselu.

Co se asi stane s vnitřní stabilitou EU, když automatizované systémy londýnských bank vyhodnotí Euro jako rizikovou investici? Někdy se mě zdá, že politici jsou slepí k tomu, jak funguje reálná ekonomika, z čeho se tvoří současné ničím nepodložené měny typu Euro. Ano jediné co udrželo Euro nad vodou je důvěra v to, že má nějakou hodnotu. Co se stane, když EK bude dál hrát hru na diktátora Británii? 

Londýnské bankovní instituce zastupují celosvětový kapitál a ten se rozhoduje podle míry rizika. Stačí se jen podívat na kurz libry vůči euro. Co se stane, když euro upadne na City „fashion show“ v nemilost? Opravdu žádný z politiků nechápe, jak funguje to, co tvoří hodnotu jeho úspor, budoucích i současných příjmů? Žijeme v době, kdy měna už dávno není podložená zlatem, ani stříbrem, je to vše o důvěře. 

Jak velká bude důvěra v Euro, když odchodem Británie přestane být EU vnímána jako jednotný celek reprezentující Evropu? Není náhoda, že ekonomicky realističtější politici jako nizozemský premiér začínají vést paralelní jednání s Británii. A je jasné, že odejde-li Británie ekonomicky úspěšné a na finance orientované země jako Holandsko budou zvažovat, zda se jim pobyt v takovém uskupení vyplatí.

 

ČR bez EU

Přestože věřím ve schopnost samostatné Británie být na tom lépe. Moje skepse vůči ČR bez EU trvá. Ne však na základě toho, že bych EU miloval. Jen nevěřím české ekonomice a bankovnímu systému, který je propojen na eurozónu pupeční šňůrou, že by odchod při vysoké míře nefunkčnosti české ekonomiky ustála. Rozdíl mezi Británii a ČR je, že i přes všechny nástrahy EU funguje. ČR je země utopená ve vlastních problémech, které už se staly folklórem. Například sledovat akci Rittig, to je skoro lepší, než Cimrman. Podobně jako neustále obměny vlády a přetahování se pravice s levicí, která ať už se dostane k moci kdokoliv nic neudělá proto, aby se ekonomické prostředí ČR, které favoritizuje nefunkční ekonomické modely, reprezentované ne transparencí obchodních operací lidí typu Janoušek, Rittig a dalších celebrit z první stránky deníků. 

Nejsem příznivce EU, jsem pouze pragmatik, který vkládá důvěru v ekonomický a politický systém jednotlivé země. Británie má tradici, udržet si stabilní ekonomický a politický model, který je vysoce vlivný na zbytek světa. ČR je pravým opakem. Z nějakého důvodu v ČR stojí politika a minoritní zájmy jedinců typu Rittig nad zdravím a výkoností celého ekonomického systému. Proto věřím tomu, že ochod Británie z EU je nejen reálný i pro výhodný. Tento názor vzhledem k atakům na Británii v podobě těch „daní z prosperity“, kdy UK má být penalizována, že má dobře fungující ekonomický systém nebrzděný korupcí a minoritními zájmy, rozhodně nemám sám.

ČR je pro mě na opačné straně tohoto žebříčku. Český ekonomický systém nechápu a domnívám se, že dokud politika bude hlavním tématem společenské diskuse, nikdy se problémy nevyřeší. Naopak po rozpadu nebo odchodu EU, země upadne v recesi. Jelikož ji bude chybět normální podnikatelské prostředí, jelikož to reprezentované „mágy“ ne transparence jako Rittig, Janoušek a další nebude absolutně schopno se vyrovnat s tím, když se otočí ekonomický cyklus. Rittigové a spol. postavili svůj model na tom, že vše roste a tudíž pokud z ekonomiky mizí peníze nikdo si toho nevšimne. Jakmile však dojde k propadu, budou to pouze tito lidé, jak ukazuje ostatně právní proces, kdo budou mít moc a peníze. 

Pomineme-li to, zda je pan Rittig a další nevinný, vytváří pouze ekonomický paradox. Kdy jediná tvorba nových míst je pro zvětšují se armádu právníků, kteří budou muset vymýšlet čím dál složitější vysvětlení proč je vše naprosto legální. To bude živit čím dál větší armádu novinářů, kteří o tom budou psát. Ta bude spoléhat na čím dál větší armádu pasivních čtenářů, kteří budou číst o skandálech. Problém bude, že ekonomický model, kdy pracují jen právníci a novináři je neudržitelný. Jelikož žádná ekonomika na světě nemůže fungovat jen na tom, že se odkládají právní kauzy a armáda novinářů to komentuje.

Ano, nevěřím schopnosti ČR začít fungovat jako normální funkční ekonomika. Je to dáno tím, že jsem již dlouho jakožto čtenář místních médií svědkem, jak se nic nemění a každá změna, ať politická, tak ekonomická znamená jen zabetonování stávajícího stavu. Británie je opakem ČR, zde je vůle problémy řešit a něco dělat. A především Británie má sílu ekonomiky stát na vlastních nohou. Česká je příliš závislá na Německém exportu. Co se však stane, když se ekonomický motor Evropy Německo zpomalí? Co zbude zemi, kde obří část ekonomiky je v šedé zóně, která je navíc na tolik nedotknutelná, že ani mnohonásobné podezření z korupce není důvodem proto to vysvětlit u soudu?

 

Závěr

Z ČR jsem emigroval tak jako mnoho jiných lidí přede mnou a jak učiní ještě mnoho po mě. Jelikož ČR je sice krásná, ale ekonomicky i politicky nefunkční země. Británie není dokonalá a hodně současných problému zde vzniklo vysokou tolerancí britské společnosti. Jenže i ta tolerance má určité hranice. A tento týden se Evropské Komisi dle mého názoru podařilo překročit rubikon z nějž půjde těžko zpět. Až bude v roce 2017, nebo možná i dříve referendum o tom jestli zůstat v EU, nebo ne. Co si budou lidi pamatovat jsou právě tyhle momenty, kdy Británie má být penalizována, že její ekonomika funguje správně. A proto i já, přestože jsem emigrant, budu raději podporovat silnou, ne slabou Británii. Jelikož jsou to i mé daně z nichž platíme zbytku Evropy. A pokud jsme v situaci, kdy je třeba posílit vnitřní a venkovní bezpečnost země, kde žiju, budu volit Spojené království.

 

You have my support PM!

Autor: Jiří Krám | sobota 25.10.2014 15:28 | karma článku: 25,93 | přečteno: 966x
  • Další články autora

Jiří Krám

Teorie nepravděpodobnosti a její aplikace

Člověk má neustále tendenci něco předvídat. Vytvářet scénáře věcí, které se musí stát, protože se tak staly v minulosti. Pokud by však svět fungoval na principu předvídatelnosti, byl by průběh věcí cyklický a v dějinách by se opakovaly stejné průběhy událostí. Tak tomu však není. Pokud se obeznámíte s dějinami, zjístíte, že nefungují předvídatelně a už vůbec ne jako cyklus. Podíváte-li se na předvídatelnost z předchozích jevů na historii, zjístíte, že jako cyklus to nefunguje. Dějiny totiž fungují jako extrémy událostí, které nejsou předvídatelné. Dějinný konstrukt zahrnuje mnohem větší množinu proměnných, která nelze jednoduše odhadnout.

15.4.2013 v 10:00 | Karma: 17,84 | Přečteno: 1946x | Společnost

Jiří Krám

Převážně deštivá

A taková prostě je. Ta naše Anglie. Jen k tomu musíme ještě přidat větrná. A ve dnech jako ten dnešní na dotaz rodičů co je novýho, odpovídáte venku je hnusně. Čím zároveň odpovídáte i na další dotaz, co pak to budete dělat o víkendu. Když je totiž hnusně, nikam se vám nechce. Jste totiž proufoukaný a my plešatý obzvlášt, díky cestám z práce a do práce.

16.3.2013 v 10:00 | Karma: 9,95 | Přečteno: 446x | Ostatní

Jiří Krám

Český olympijský dům v Londýně autobus, medaile, holky a pivo

Tak teda jo. Šel jsem takhle z Holbornu a řekl si, že dojdu mrknout do Islingtonu na ten Českej dům a taky na černýho červenej klikující autobus. Tenhle blog je o tom, co jsem tam včera zažil...

4.8.2012 v 10:00 | Karma: 29,26 | Přečteno: 2451x | Diskuse| Cestování

Jiří Krám

Olympijský Londýn mýma očima

Tahle série fotek vznikla několik týdnů před zahájením Olympiády. Při mých toulkách Londýnem mě občas napadne něco vyfotit IPhonem. Nebyly tedy zamýšleny jako jedna série, proto mají i jinou úpravu, nepocházejí z jednoho dne, je to jen výběr pár těch, které jsem nahrál na Instagraram. Berte to tedy spíš jako dokument, jak to v místech, která uvidíte v televizi vypadá.

27.7.2012 v 10:12 | Karma: 14,19 | Přečteno: 1243x | Diskuse| Cestování

Jiří Krám

Absťák na češtinu, aneb jak jsem poslouchal Kabát

To se tak občas stává. I když žijete v jednom nejzajímavějších měst na světě a okolo máte všechny možný lákadla moderního světa, tak vám to nestačí. Prostě se probudíte a máte absťák na češtinu!

8.7.2012 v 10:00 | Karma: 24,48 | Přečteno: 1981x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 24403x
Bylo nebylo. Nebo vlastně bylo. Jednou jsem začal psát. Pak jsem se do toho zažral, ale pak mě to přestalo bavit. Publikoval jsem všechno možný. Teď vlastně je úplně jedno, co sem napíšu. Jelikož ten, kdo mě zná, ten už ví, že ode mě jdou čekat různý věci. Ale stejně si to píšu hlavně asi tak nějak sám pro sebe. 

Seznam rubrik

Oblíbené blogy