Webový prohlížeč Maxthon vydán pro Linux
Pokud jste si zamilovali webový prohlížeč Chrome pro jeho svižnost a nepřeberné množství funkcí, zajištěné mimo jiné i širokou nabídkou snadno instalovatelných doplňků, je možné, že si oblíbíte také Maxthon, který podporuje totéž co Chrome, a přidává několik příjemných vlastností navíc.
Kde jeden projekt zemřel, zrodil se druhý
Maxthon není jediný prohlížeč, který využívá základy projektu Chromium. Ke stejnému rozhodnutí došli také vývojáři dříve velmi oblíbeného prohlížeče Opera, přestali se tak starat o zdokonalování vlastního vykreslovacího jádra i GUI a mohli se začít soustředit pouze na úpravy vzhledu, vývoj rozšíření a integraci služeb. Jedním z rozhodnutí bylo, společně se změnou vedení, také ukončení vývoje Opery pro Linux, navzdory původnímu přislíbení linuxové verze v pozdějším stádiu vývoje. Sami vývojáři Opery chtěli i přes rozhodnutí vedení prohlížeč ve volném čase na Linux přenést, ale i toto jim bylo zakázáno se slovy, že chtějí-li na Opeře mimo pracovní dobu pracovat, mají tak činit pouze na verzích pro Windows či Mac OS X.
Ekosystém služeb Maxthon Passport
Stejně jako vám Google Chrome či svobodné Chromium umožňuje připojit se ke službám Google, i prohlížeč Maxthon přichází s vlastním cloudem, který si ukládá vaše nastavení, historii a další data v zašifrované podobě a sdílí je mezi vašimi počítači, telefony a tablety.
- Cloud Push → Umožňuje zasílání odkazů, textů a obrázků na další vaše zařízení.
- Cloud Share → Chová se podobně jako Cloud Push, data však nejsou sdílena s dalšími Maxthon prohlížeči, nýbrž zveřejněna online.
- Cloud Download → Stahované soubory je možné uložit do cloudu, odkud jsou dostupné z jiných vašich instancí prohlížeče Maxthon.
- My Cloud Tabs → Sdílí předchozí sezení se všemi vašimi zařízeními.
- Cloud Syns → Ukládá data vašeho účtu včetně oblíbených stránek a nastavení prohlížeče na další zařízení.
- SkyNote → Dovoluje ukládat poznámky a přistupovat k nim odkudkoliv.
AdBlock od prvního spuštění
Zvláštností prohlížeče Maxthon, podobně jako je tomu u Opery, je aktivovaný plugin AdBlock již ve výchozím stavu. Ačkoliv sám tento plugin nepoužívám, je to způsobeno spíše jen z důvodu vlastní lenosti plugin instalovat, než abych ho vůbec nevyužil. Přibalení této blokády reklam do instalátoru tak považuji za jednu z příjemných vlastností tohoto prohlížeče. Nemluvím teď o morálnosti samotného pluginu.
Flash v nejnovější verzi nečekejte
Google Chrome je aktuálně jediným linuxovým prohlížečem, který obsahuje v základní verzi nejnovější přehrávač Adobe Flash Player. Aktuální Flash Player je naštěstí možné, díky stejnému motoru obou prohlížečů, dostat neoficiální cestou i do svobodného Chromia a tudíž i do Maxthonu, který na něm staví. Pokud ale nechcete strávit odpoledne zprovozňováním této technologie, můžete se snadno a bez obtíží spokojit se standardním Flash Playerem ve verzi 11.2, který je dostupný pro všechny linuxové prohlížeče a stále získává všechny opravné záplaty.
Bezpečí nade vše
I takto poněkud přehnaně by se dalo říct, že Maxthon myslí také na soukromá data uživatelů. Samozřejmostí je identifikace webových stránek, které navštěvujete a v závislosti na jejich důvěryhodnosti informování uživatele o případném nebezpečí. Navštívíte-li tak podezřelou stránku, Maxton vás před načtením obsahu varuje. Uživatel je tak automaticky chráněn před některými stránkami a pokusy o phishing.
Maxthon, stejně jako všechny moderní prohlížeče, obsahuje také soukromá sezení, umožňuje tedy procházení webu bez jakéhokoliv zaznamenávání historie či trvalého ukládání dat, jako jsou cache stránek. Nejdete zde také sezení hosta, které nijak neinterferuje s vašim účtem.
Budete ale muset důvěřovat službám Maxthon Passport a částem, které byly do původního kódu prohlížeče Chromium dodány. Možnost, že Maxthon pečlivě zaznamenává vaši aktivitu na webu nelze nikdy zcela vyloučit, podobně jako je tomu u Google Chrome, IE a dalších proprietárních prohlížečů. S účty na Google a sociálních sítí a špehováním poskytovatelů internetu se však skutečné anonymitě nikdy nepřiblížíte.
Vzhled: Chrome všude kam se podíváte
Nastavení prohlížeče i rozložení ovládacích prvků náramně připomíná příbuzný Chrome, vzhled elementů je však značně upraven. Moha lidem může Maxthon připadat mnohem elegantnější, než jeho vzor, ikonky jsou větší a prohlížeč se snadněji ovládá. Pokud máte dotekové zařízení, bude to pro vás obrovské plus, stejně jako gesta myší.
Vrátím-li se ještě na moment čistě ke vzhledu, v Linuxu je možné si, podobně jako v Chrome/Chromiu, přizpůsobit celkový dojem prohlížeče v závislosti na aktuálním Gtk schématu a aktivovat si systémovou lištu. Barevný vzhled (podle Gtk) můžete změnit v nastavení prohlížeče, systémovou lištu lze pak zapnout po kliknutí prvým tlačítkem na horní panel prohlížeče.
K ovládání Maxthonu je možné využít, jak jsem již výše uvedl, kromě klasického klikání a scrollování i gest myší. Stačí kliknout pravým tlačítkem a poté alespoň přibližně nakreslit jeden z rozpoznatelných tvarů. Po jejich zadání se spustí přednastavená akce. Gesta dokáží značně urychlit procházení v krátkodobé historii, přepínání panelů či manipulaci s nimi.
Ukládání hesel, „Magic Fill“Stejně jako ostatní prohlížeče, i Maxthon si ukládá vaše hesla v zašifrované podobě. Klasicky si tak můžete zvolit mezi uložením údajů či jejich ignorováním, v případě, že máte zájem je zadávat pokaždé ručně. Data jsou pak sdílena skrze cloud a přístupná z dalších zařízení.
Jen další prohlížeč pro Linux?
Ačkoliv desktopový Linux není ani zdaleka nejrozšířenější operační systém, možnosti volby prohlížečů jsou zde opravdu velké. Linux podporují dva nejvýznamnější hráči na trhu, Google Chrome a Firefox. Microsoft se svým Internet Explorerem na mrazivý polární trh samozřejmě neexpandoval, jestli je to pro linuxové uživatele dobře či špatně posuďte sami.
Naleznete zde ale i spoustu dalších prohlížečů, nevyjímaje zvláště na Linuxu hojně používané Midori, které se pyšní jednoduchým a výpočetně nenáročným uživatelským rozhraním při zachování velmi použitelného a přívětivého designu.
Maxthon pro Linux tedy nepřináší v podstatě nic nového, kromě svého ekosystému. Pro zaběhlé uživatele Chrome/Chromia či Firefoxu tudíž není nový přírůstek do rodiny zřejmě toliko zajímavý, aby je donutil k přechodu. K vykreslování používá WebKit a není tak příliš vzácný ani pro vývojáře webu. Na druhou stranu, svěží design i Maxthon Cloud mohou pomoci uživatelům z jiných operačních systémů při přechodu na Linux – ti tak nemusejí opouštět služby, na které jsou zvyklí.
Pro stažení prohlížeče Maxthon Cloud Browser přejděte prosím na stránky maxthon.com. Instalační balíčky jsou dostupné ve 32 i 64 bitových verzích ve variantách .deb (Ubuntu) i .rpm (Fedora), nebo jako archivy .tgz pro ostatní systémy.
Martin Kozub
Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.
Martin Kozub
Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.
Martin Kozub
Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.
Martin Kozub
Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.
Martin Kozub
Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou ...
Další články autora |
Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci
Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání
Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest
Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých...
Černochová navrhne Pavlovi povýšení osmi generálů. Řešila s ním i dění ve Sněmovně
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vládě navrhne povýšit na generály osm lidí. Z nich dva do...
Manévry na gymnáziu v Pelhřimově. Je tu muž se zbraní, oznámila studentka
V budově gymnázia a jeho okolí v Pelhřimově se konají policejní manévry. Vyvolalo je oznámení od...
Summit o Ukrajině. Fiala jedná v Paříži o příměří a bezpečnostních zárukách
Od naší zpravodajky v Paříži Lídři tří desítek zemí Evropské unie, Velké Británie, Kanady či Turecka se na pozvání francouzského...
Zavolej mi do Pentagonu. Provalila se další ledabylost strážců americké bezpečnosti
Soukromé kontaktní údaje poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze, ministra obrany Petea...

Prodej bytu 2+kk 61 m, Benátky nad Jizerou
Marie Krupičkové, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
4 696 000 Kč
- Počet článků 27
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 940x
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.
Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).
» Předchozí blog
Osobní web
PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.
Můj LinkedIn