Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou …

V nadpise jsem si dovolil obrazně, leč ze zkušenosti bohužel celkem trefně, označit aktuální vývojovou verzi Ubuntu Touch. Jedná se o zajímavý kousek softwaru, který bezesporu zaujme nejednoho linuxového geeka – plně funkční příkazová řádka a kompletní linuxový systém, i když tak trochu mutant s Androidem, na mobilním zařízení je velice lákavá představa – ale bohužel, pakliže jste náročnější uživatel, budete mít, alespoň zatím, velký problém.

Lokalizace v podstatě chybí
Canonical stále v mnoha ohledech spoléhá na komunitu okolo Ubuntu, která mu pomáhá jak ve zvyšování povědomí o Ubuntu v jednotlivých regionech, tak například v lokalizaci (překládání) jednotlivých součástí systému.

Zatímco dříve tento koncept fungoval celkem dobře a o Ubuntu byl velký zájem, v posledních letech lze pozorovat postupný opad zájmu o tyto aktivity, který jde ruku v ruce s faktem, že geekovská komunita kolem Ubuntu se prakticky rozpadla. Pár lidí odešlo tuhle k Arch Linuxu, někteří jiní zase tamhle k Fedoře … jednoduše Ubuntu ztratilo mezi znalci atraktivitu, kterou mělo dříve, a za vinu to nelze dávat nikomu jinému, než právě Canonicalu, který si již hraje převážně na svém písečku. Podobně se ale bohužel začali chovat i jiní.

Ale abych neodbíhal moc daleko … desktopové Ubuntu má zatím brilantní českou lokalizaci, nicméně ta, obávám se, již spíše jen dožívá z dob dávno minulých. Až Canonical nahradí Unity 7 za Unity 8, změní se nejen samotné prostředí, ale i spousta výchozích programů, které jsou nyní společné s projektem Gnome. Jakmile tento přechod nastane, je dost pravděpodobné, že se objeví mnoho děr v lokalizaci desktopu. Zmiňuji to zde proto, že kód Unity 8 a jeho součásti budou společné jak pro počítače, tak pro mobily – přičemž mobilní Ubuntu od počátku na tomto kódu staví.

A právě při mém testování Ubuntu Touch jsem na problémy s lokalizací narazil. Úvodní spuštění s sebou nese také uvítací obrazovku, kde vás systém požádá o základní nastavení, mezi nimi i výběr jazyka. Čeština sice v seznamu nechybí, ale jen málo která část systému je přeložena – v podstatě na vás bude všechno stále mluvit anglicky.

Jedná se však o testovací systém a je jisté, že pokud se u nás bude někdy nějaké zařízení s Ubuntu Touch prodávat, bude také bezesporu plně přeloženo do češtiny, tak jako je tomu nyní například u Androidu. Řešení se ale zajisté dočkají i další níže zmíněné zádrhely.

Ubuntu Touch si s Neuxsem občas parádně rozumí
První start systému byl v mém testovaní hodně dlouhý a po deseti minutách stále černé obrazovky jsem byl již notně nervózní (na toto chování upozorňují i sami vývojáři), ale nakonec se mi zobrazila uvítací obrazovka a já jsem mohl začít vyplňovat jednotlivé dotazy. Nedošel jsem daleko a přišlo na nastavení WiFi. Ta bohužel nefungovala a tak jsem se na žádnou síť, vyjma té mobilní, nepřipojil. Zkoušel jsem zadat veškeré údaje ručně, ale nebylo to jen nefunkčním skenováním, zřejmě se vůbec nenačetl ovladač WiFi.

První restart …
Hurá, WiFi konečně fungovala a tak jsem se s nadšením chystal zadat heslo. Jenže nyní systém trpěl pro změnu dalším neduhem, nefungovala klávesnice. Zkoušel jsem různá místa pro zadávání textu, ale nikde se mi nepodařilo přimět softwarovou klávesnici ke spolupráci.

Druhý restart …
Fajn, konečně fungovalo vše jak má a já jsem tak mohl zkoušet jednotlivé programy.

Připojení na internet, když už se chytne, funguje perfektně. Webový prohlížeč je použitelný a přehraje i Youtube videa za pomocí HTML5, čímž jsem úspěšně otestoval zvuk. Bohužel ovládání celého systému i jednotlivých aplikací je hodně nezvyklé, což mi především u webového prohlížeče dělalo nemalé problémy – zvyknout si na obskurní umístění zadávání url, procházení historie či přepínání mezi panely mi dělalo problémy a obávám se, že bych si na něj jen tak nezvykl. Nehledě na to, že nestačilo jen kliknout na tlačítko, ale to se muselo ještě odkrýt vyrolováním panelu ze spodního okraje obrazovky.

I další akce, vlasntě celé ovládání systému, se provádí skrze jezdění prsty ze všech stran obrazovky, které mi osobně nesedlo, ačkoliv na ukázkových videích vypadá povedeně a hladce.

Zvyklý na svižné reakce z desktopového Ubuntu nebo Androidu byly ty v Ubuntu Touch často velmi pomalé. Základní prostředí klouzalo sice jako po másle, ale spuštění téměř jakékoliv aplikace znamenalo i několikasekundové čekání. Pochopil bych to u složitějších aplikací třetích stran, ale jednalo se o takové maličkosti jako byla kalkulačka nebo dokonce jednotlivé položky v nastavení, kde jsem musel opravdu hodně dlouho čekat na to, než se mi zobrazilo nastavení WiFi či informace o systému.

Instalace dodatečných programů stran
Ubuntu Touch je v základu vybaven jen těmi nejzákladnějšími aplikacemi. Za zmínku stojí především Webový prohlížeč, telefonní aplikace, SMS aplikace, multimediální přehrávač a také třeba prohlížeč obrázků, fotoaparát, kontakty, prohlížeč souborů, poznámky a milá příkazová řádka. Vše ostatní jsou vlastně jen odkazy, které se spustí ve webovém prohlížeči – například Gmail či Facebook.

Je tady ještě pár důležitých systémových aplikací – nastavení, které mimo jiné disponuje také schopností instalace OTA aktualizací a obchod s aplikacemi.

Obchod je zatím velice jednoduchý a vyžaduje existující Ubuntu Single Sing On účet. Bohužel, poněkud strohá je také celková nabídka instalovatelných aplikací, která obsahuje několik spouštěčů webových služeb, tři hry a hrstku další aplikací, například úkolovník.

Třetí restart …
Opět nefungovala WiFi – a jak jsem zjistil, tak tentokrát ani výstup zvuku. Další restart by zřejmě celou situaci vyřešil, ale otázkou je, na jak dlouho. Rozhodl jsem se tedy vrátit k původnímu Androidu a opět si užívat svižný systém, který nejenže funguje, ale navíc oplývá vším, co na svém přístroji potřebuji.

Závěrem
V žádném případě neshazuji a nekritizuji Ubuntu Touch. Canonical není dostatečně velká firma na to, aby zvládla celý systém vyvinout přes noc a navíc bez chyb. S Ubuntu Touch zatím ani nelze oficiálně nějaké zařízení koupit a jsem si jist, že až tomu tak bude, systém bude plně optimalizován a uživatelé mobilního Ubuntu si nebudou mít co se týče stability a funkčnosti na co stěžovat.

Nicméně, aktuálně je dle mého názoru Ubuntu Touch nepoužitelný, zvláště chce-li uživatel plně funkční systém. Pokud vám ale stačí telefonní funkce, focení, občasné čtení webových stránek a jste-li ochotni překousnout některé nedodělky, pak Ubuntu Touch stojí alespoň za vyzkoušení.

Máte-li Nexus 4, 7 (2013) či 10, pak jste na nejlepší cestě k plně funkčnímu mobilnímu Ubuntu. Na oficiálních stránkách naleznete instrukce k instalaci pro jednotlivá zařízení – ta je automatická a nevyžaduje vlastně žádné speciální znalosti.

Ostatně, Android dříve také nebýval zcela funkční systém. Dnes byste ho možná ani nepoznali. Neobsahoval žádný obchod s aplikacemi, těžkopádně se ovládal a na zařízení, kde jsem ho v dobách dávno minulých zkoušel (Nokia N810), běžel ukrutně pomalu. A stejně jako nyní Ubuntu Touch, ani Android jsem tehdy na svém tabletu dlouho nesnesl.

Když už jsem u této stařičké Nokie N810, byl to sice již v době vydání zastaralý hardware, který navíc Nokia nedotáhla až do konce a opomněla například i takové věci, jako byla 3D akcelerace (přestože to hardware uměl), ale byl to můj poslední přístroj, kde jsem se cítil jako v linuxovém ráji. Výchozí systém byl postaven na Debianu a bylo na něj portováno několik klasických linuxových programů a dokonce i prostředí (KDE 4, Window Maker). Na přístroji ale běželo nativně i Ubuntu (později Mer), čistý Debian či svižná, již neexistující, distribuce Mamona. Jeho nástupce Nokia N900 se ke mně bohužel nikdy nedostal.

Ačkoliv jsem už z hraní si v takovém měřítku vyrostl, sále tak trochu doufám, že Ubuntu Touch přinese něco podobného, co by mi opět umožnilo spouštět věci, které jsou běžně dostupné pouze na plnohodnotných počítačích, ačkoliv je to v dnešním světě již spíše jen fikce a nikomu se moc nechce investovat čas do věcí, které jsou na tabletu či mobilním telefonu v podstatě nepoužitelné.

Autor: Martin Kozub | neděle 3.8.2014 18:00 | karma článku: 11,49 | přečteno: 1254x
  • Další články autora

Martin Kozub

Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.

15.2.2016 v 8:00 | Karma: 10,81 | Přečteno: 385x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.

17.8.2015 v 15:00 | Karma: 12,46 | Přečteno: 421x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.

18.11.2014 v 8:00 | Karma: 12,07 | Přečteno: 579x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.

8.8.2014 v 15:00 | Karma: 17,44 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Webový prohlížeč Maxthon vydán pro Linux

Po několikaměsíčním vývoji byla konečně uvolněna první veřejná verze webového prohlížeče Maxthon pro Linux. Ten poměrně nově staví na Chromiu, svobodné verzi populárního Chrome od Googlu a je plně kompatibilní s jeho doplňky.

26.3.2014 v 14:00 | Karma: 14,76 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Chtěl se spojit s Le Penovou, tak ho svrhli. Mezi Republikány to pěkně vře

12. června 2024  19:26

Francouzská konzervativní strana Republikáni (LR) vyloučila svého předsedu Érica Ciottiho, který...

Náklaďák v tunelu Blanka naboural v koloně jedenáct aut, na odpoledne ho uzavřel

12. června 2024  15:20,  aktualizováno  19:14

Nehoda jedenácti osobních aut a nákladního vozu uzavřela v Praze Dejvický a Bubenečský tunel ve...

OBRAZEM: Na britské ambasádě slavili narozeniny krále, přišel Pavel i veterán

12. června 2024  18:53

Na britské ambasádě na pražské Malé Straně se slavily narozeniny krále Karla III. Zahradní oslavy...

Brusel zveřejnil 10 kroků pro přijímání migrantů, z nichž se Česko nevyzuje

12. června 2024  18:34

Evropská komise zveřejnila harmonogram, který má zajistit, aby v jednotlivých členských státech EU...

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 940x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik