Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Steam pro Linux - herní (r)evoluce

Otevřená betaverze herního klienta Steam je konečně dostupná pro Linux. Herní katalog zatím obsahuje něco málo kolem 40ti her. V databázi jsou ale obsaženy i další tituly, které budou Linux v blízké budoucnosti podporovat.

Historie

První zmínka o Steamu pro Linux padla na serveru phoronix.com již na jaře roku 2010, kdy bylo zjištěno, že se v klientovi nacházejí některé věci pro Linux specifické. Netrvalo ovšem dlouho a Valve veškeré spekulace o linuxovém klientu vyvrátilo.

Další zprávy o linuxové verzi Steamu se objevily na jaře 2012, opět na serveru phoronix.com a přinesly tentokrát mnohem důvěryhodnější informace. Přímo autor tohoto webu se totiž dostal do dílen Valve a měl možnost prohlédnout si běh hry Left 4 Dead 2 na Ubuntu. Během následujících měsíců se objevilo množství dalších doplňujících informací. Už v létě, tedy pár měsíců po začátku vývoje, se na Linuxu podařilo spustit SourceEngine hru s daleko vyšším FPS, než na Windows. Po oznámení vývoje Steamu pro Linux se také zvedl zájem výrobců grafických karet, kteří začali znatelně vylepšovat své ovladače. Výsledky nejen těchto úprav jsou již dostupné v mnoha distribucích a budou z nich těžit jak hráči her, tak i obyčejní uživatelé.

Důvody, proč vůbec Valve s Linuxem začalo, jsou poměrně zřetelné. Především, Valve chce vyvinout vlastní konzoli, a pro tyto účely potřebuje operační systém, s nímž může nakládat podle svého uvážení a na kterém Steam bude fungovat. Dalším poměrně významným aspektem jsou Windows 8. A zde existuje několik důvodů, proč Valve nemá tuto platformu v oblibě. Zaprvé Microsoft přímo do této platformy zabudoval vlastní obchod aplikací, který je přímou konkurencí Steamu. Vzniká zde zároveň potenciál pro možné zablokování instalace softwaru z jiných zdrojů, tedy i odříznutí Valve. Dalším důvodem jsou samy Windows 8, mnohými kritizovány pro své nestandardní rozhraní a ovládání.

Linuxový Steam dnes

Zatímco Steam se na Linuxu ještě ani pořádně neohřál, komunita kolem něj již pořádně narostla. Zájemců o přístup do uzavřené betaverze bylo pouze za první týden více než 60 000 a protože bylo v prvním kole přijato jen asi 1000 vybraných šťastlivců, velmi brzy si ti zbylí našli cestu, jak Steam používat i bez garantovaného přístupu. Nešlo ale o žádný brutální hack, nýbrž o jednoduchý backdoor, který zde zřejmě Valve Linux tým nechal úmyslně. Steam bylo možné spustit s parametry "steam://store", nebo v Ubuntu pomocí jedné z položek quicklistu. Klient se poté normálně načetl a nevyžadoval autentizaci.

Podle pozorování se běh klienta za poslední měsíc v mnohém vylepšil. Nejen že je práce s ním svižnější, ale především sama aplikace je mnohem stabilnější. Optimalizace se dočkaly i podporované hry, které nyní běží na Linuxu velmi svižně a bezproblémově. Nedávno byla navíc spuštěna stránka na GitHubu, jejíž účelem je urychlit nahlašování, sledování a opravu chyb.

Komunita kolem Steamu

Linuxový Steam ovšem není jen práce Valve, ale také práce třetích stran a komunity. Linuxoví uživatelé jsou totiž zvyklí si věci přizpůsobovat přesně tak, jak jim vyhovují ... a také na to mají prostředky.  Proto již za pouhý měsíc vzniklo několik rozšíření přímo od uživatelů.

Steam Login

Steam Login přidává možnost přihlásit se přímo ze systémové přihlašovací obrazovky do Steam Big Picture módu. Tuto možnost využijí především hráči, kteří si rádi své PC připojí k televizi a to především kvůli rychlosti načtení klienta, která je v tomto případě mnohem vyšší. Rozšíření je ale vhodné i pro uživatele náročnějších akcelerovaných prostředí, jelikož Steam Login spouští pouze lehké prostředí XFCE, které běží pod Steamem na pozadí.

Steam Skin Manager

Steam Skin Manager je poměrně jednoduchý nástroj na tweakování linuxového Steamu. Umožňuje vám snadno aplikovat jakékoliv skiny pro Steam a odstraňovat je. Balík zároveň obshuje dva vzhledy: Ambiance a Radiance, tedy výchozí témata v Ubuntu.

Ačkoliv se nejedná o nic světoborného, tato aplikace vám ulehčuje změnu vzhledu klienta tak, aby zapadal do vaší distribuce. Přináší také možnost aktivace systémových dekorací oken, díky čemuž může Steam mnohem lépe využívat i vaše specifická nastavení prostředí.

Hraní na Linuxu

Jak jsem již uvedl, Linuxových her na Steamu je zatím jen asi 40, mezi nimi například Serious Sam 3: BFE, World of Goo, Amnesia The Dark Descent nebo Killing Floor. Další hry se ovšem chystají. Jejich seznam naleznete zde. Tituly od Valve zatím bohužel dostupné nejsou, což by se ale snad mělo změnit již začatkem roku.

Hrál jsem několik her a všechny fungovaly v Linuxu perfektně. Neměl jsem problém s žádnými grafickými kartami (zkoušel jsem Intel HD Graphics 4000 a několi karet Nvidia). Navíc jsem byl příjemně potěšen změnami, které se díky Valve odehrály na linuxovém desktopu, tedy především tím, že s s hrami, spuštěnými na celou obrazovku, správně fungují systémová tlačítka (změna hlasitosti, podsvícení, ...).

Nyní již jen čekám na některé další tituly. Obzvláště se těším na Euro Truck Simulator 2 pro Linux, ale uvítal bych i další a známější hry, především Need for Speed, GTA, SimCity či Trainz Simulator.

Steam pro Linux si můžete stáhnout přímo na stránkách Valve:

Díky Valve Linux :)

Autor: Martin Kozub | sobota 22.12.2012 22:00 | karma článku: 10,77 | přečteno: 1035x
  • Další články autora

Martin Kozub

Webový prohlížeč Maxthon vydán pro Linux

Po několikaměsíčním vývoji byla konečně uvolněna první veřejná verze webového prohlížeče Maxthon pro Linux. Ten poměrně nově staví na Chromiu, svobodné verzi populárního Chrome od Googlu a je plně kompatibilní s jeho doplňky.

26.3.2014 v 14:00 | Karma: 14,76 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

SteamOS od Valve přinese AAA tituly na Linux

Linuxoví uživatelé mají zase jednou obrovský důvod k oslavě. Opět za ním stojí jedna z největších herních společností, která oficiálně a významně Linuxu pomáhá již od zimy minulého roku. Tentokrát přišli s vlastním linuxovým operačním systémem, čímž významně usnadní a urychlí příchod nových her na Linux.

24.9.2013 v 12:00 | Karma: 8,60 | Přečteno: 482x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Linux je loterie, ale jen pro někoho

Svobodnému softwaru se na otevřené platformě velice daří a vzhledem ke své popularitě i velké komunitě svou kvalitou mnohdy převyšuje vlastní proprietární konkurenci. Není tedy divu, že se některým vývojářům nemusí vyplatit do linuxové verze své aplikace vůbec investovat a raději si hledají uživatele ve světě Windows, kde mají z vícero důvodů větší šanci na úspěch.

13.9.2013 v 19:00 | Karma: 13,00 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Nastala zlatá doba, Wine už nepotřebujeme

Ještě před pár lety si mnozí kompletní přechod na Linux ani nedokázali představit, dnes, zdá se, to není až tak složité. Svobodný desktop v mnohém dospěl a může tedy nabídnout i to, co jeho používanější konkurence nemůže a pro většinu lidí bez sebemenších kompromisů.

8.8.2013 v 15:00 | Karma: 12,70 | Přečteno: 1098x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Ubuntu Edge? Zřejmě ne, ale možná povzbudí další.

Zajímáte-li se o technologické novinky, je pravděpodobné, že jste již zaznamenali nebývalou kampaň společnosti Canonical. Firma, která se doposud soustředila pouze na vývoj softwaru, nedávno přišla s návrhem vlastního telefonu, který ovšem svými parametry hladce překonává i ty nejlepší kousky dostupné na trhu.

1.8.2013 v 14:00 | Karma: 10,41 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

D35 u Litovle zablokovala nehoda, ze zdemolovaného vozu se vysypal náklad

2. května 2024  10:45,  aktualizováno  11:01

Cestu po dálnici D35 ve směru z Olomouce na Mohelnici zkomplikovala dopoledne nehoda nákladního...

Summity EU jsou válečné kabinety, nemáme mírovou iniciativu, stěžuje si Fico

2. května 2024  10:59

Evropská unie není s to přijít s mírovou iniciativou pro Ukrajinu, všechny schůzky státníků...

SPOLU vsadilo na antikampaň. Paroduje heslo ANO a spojuje hnutí s Ruskem

2. května 2024  10:56

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 939x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik