Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Placené aplikace v Ubuntu? Bude jich víc

Canonical, firma která stojí za operačním systémem Ubuntu a službami s nim spojenými, plánuje do nového vydání 12.04 LTS hned několik změn, které by měli přilákat více tvůrců placených aplikací. Tou hlavní je asi mnohem stabilnější API, které bude podporováno po delší dobu.

Ubuntu 12.04 LTS, s kódovým označením Precise Pangolin, bude další vlajkovou lodí Linuxu. Jedná se totiž o vydání s dlouhodobou podporou (LTS - Long Term Support), které Canonical neplánuje jen tak odbýt. A zdá se, že se máme skutečně na co těšit.


Centrum Softwaru pro Ubuntu, aneb takový menší AppStore
Pro mnohé z vás to bude možná překvapením, ale Apple není první firma, která do svého operačního systému zařadila nástroj na komplexní správu softwaru. Naopak, v tomto případě svou konkurenci daleko předstihl Linux. V Ubuntu byl instalátor aplikací zařazen již od počátku svého vývoje, od roku 2004. Před více než dvěma lety ovšem prošel obrovskou změnou. Canonical vytvořil zcela nový, komplexní balík, který dnes obsahuje již všechny prvky, známé také z aplikace AppStore. Mezi nejzajímavější službu patří, předpokládám, možnost nákupu aplikací, jejíž integrace je v Linuxu méně obvyklá.

Placených aplikací je málo
Pokud porovnáte Apple AppStore nebo Centrum Softwaru pro Ubuntu, na první pohled si všimnete hned několika rozdílů. Bohužel, Centrum Softwaru pro Ubuntu není natolik uživatelsky přívětivé, jak by mělo. To může silně ovlivnit uživatelský dojem. Přesto se tato stránka aplikace mnohem zlepšila, oproti situaci ještě před nedávnem. Zároveň, nabídka placených aplikací je zde stále velmi chabá. To by se však ještě mělo změnit, alespoň podle předpokladů.
Canonical již téměř rok pracuje na mnohem přívětivější verzi Centra Softwaru pro Ubuntu. První verze spatřila světlo světa v minulém vydání Ubuntu 11.10, která nicméně stále trpí například pomalým startem či nedokončenými prvky. Zároveň, a to je pro vývojáře aplikací asi nejdůležtější, je v plánu od verze 12.04 LTS do systému začlenit stabilní verze systémových knihoven, které se po delší dobu nebudou měnit. Tím chce Canonical docílit správné funkčnosti aplikací i v novějších verzích systému, bez nustnosti výrobce do zdrojového kódu své aplikace zasahovat.
Odsud jasně vyplývá, že pokud se v Ubuntu tyto změny projeví a vývojáři budou spokojeni, objeví se pro Ubuntu, a potažmo i další linuxové distribuce, větší množství nových aplikací.

Takhle by například mohl vypadat jeden z nejznámějších simulátorů železnice v Centru Softwaru pro Ubuntu. Verze pro Mac je již hotová.

Je hlavním problémem málo uživatelů, problémy s provozem v Ubuntu nebo neochota výrobců?
Mnoho z vás, kteří o danou problematiku máte zájem, jistě řekne, že hlavním problémem pro dostatek aplikací je malá uživatelská základna a roztříštěnost Linuxu. To je zajisté pravda. Canonical se ovšem tuto situaci snaží vyřešit jak nejlépe umí. A vzhledem k možnostem si vede velmi dobře.

Ubuntu je od začátku zaměřeno především na méně pokročilé uživatele, s nimiž také od začátku slaví úspěch. Přesto se snaží vyjít vstříc i uživatelům pokročilým. Vytvořením služeb, jako jsou Ubuntu One a Ubuntu One Music Store, tvorbou Centra Softwaru či nového desktopového prostředí Unity se Ubuntu dostalo daleko od klasické linuxové distribuce. Jde vpodstatě o něco podobného, co před lety vytvořil Google - Android. Bohužel, na rozdíl od Googlu nemá Canonical tolik prostředků, aby Ubuntu dostal do povědomí širé veřejnosti. Z tohoto důvodu se snaží na stanice uživatelů dostat jinými cestami, jako například OEM instalacemi na nové počítače či otevíráním nových polí působnosti. Výsledkem je více než 20 milionů uživatelů za méně než 8 let existence.

I přes to, že počet uživatelů tvoří velkou část problému, daleko horší je neochota výrobců tyto aplikace vytvořit. O to více, když je zřejmé, že vytvořit port aplikace pro Ubuntu by nebylo těžké, pokud již existuje tato pro systém Mac OS X. Hlavním důvodem relativní jednoduchosti je, že oba systémy jsou si v základu velmi podobné a oba využívají podobné technologie. Existence mnoha opensource i některých placených aplikací, dostupných pro oba systémy zároveň, tuto teorii jen potvrzuje.

Kdy můžeme čekat "pořádné" linuxové aplikace?
Největší problémy, kterým musejí noví linuxoví uživatelé čelit, nejsou ani zdaleka otázkou Linuxu. Hlavní překážkou je absence kvalitních her, grafických a vývojářských nástrojů. Ubuntu ale roste a s ním roste i nabídka těchto četně poptávaných aplikací v Centru Softwaru.
Pokud se naplní plány Marka Shuttlewortha, zakladatele a hlavního představitele Canonicalu, bude Ubuntu skutečně velké již za dva roky, kdy vstoupí na trh s mobilními telefony a tablety. Lze tedy očekávat, že zhruba za 3 až 4 roky se pro Ubuntu začnou objevovat i ty aplikace, které bežně známe z Windows, Mac OS X a díky mobilní povaze i z operačního systému Android. Jedná se ovšem o skutečně nepřesnou predikci, jež by možná byla spíše snem vývojářů a uživatelů Ubuntu.
Zatím můžeme doufat v úspěch vydání 12.04 a nové verze Ubuntu pro televizní přijímače. Snad všechny nové vlastnosti a možnosti přilákají více firem i více uživatelů.

Autor: Martin Kozub | pondělí 9.1.2012 20:25 | karma článku: 14,74 | přečteno: 1244x
  • Další články autora

Martin Kozub

Webový prohlížeč Maxthon vydán pro Linux

Po několikaměsíčním vývoji byla konečně uvolněna první veřejná verze webového prohlížeče Maxthon pro Linux. Ten poměrně nově staví na Chromiu, svobodné verzi populárního Chrome od Googlu a je plně kompatibilní s jeho doplňky.

26.3.2014 v 14:00 | Karma: 14,76 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

SteamOS od Valve přinese AAA tituly na Linux

Linuxoví uživatelé mají zase jednou obrovský důvod k oslavě. Opět za ním stojí jedna z největších herních společností, která oficiálně a významně Linuxu pomáhá již od zimy minulého roku. Tentokrát přišli s vlastním linuxovým operačním systémem, čímž významně usnadní a urychlí příchod nových her na Linux.

24.9.2013 v 12:00 | Karma: 8,60 | Přečteno: 482x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Linux je loterie, ale jen pro někoho

Svobodnému softwaru se na otevřené platformě velice daří a vzhledem ke své popularitě i velké komunitě svou kvalitou mnohdy převyšuje vlastní proprietární konkurenci. Není tedy divu, že se některým vývojářům nemusí vyplatit do linuxové verze své aplikace vůbec investovat a raději si hledají uživatele ve světě Windows, kde mají z vícero důvodů větší šanci na úspěch.

13.9.2013 v 19:00 | Karma: 13,00 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Nastala zlatá doba, Wine už nepotřebujeme

Ještě před pár lety si mnozí kompletní přechod na Linux ani nedokázali představit, dnes, zdá se, to není až tak složité. Svobodný desktop v mnohém dospěl a může tedy nabídnout i to, co jeho používanější konkurence nemůže a pro většinu lidí bez sebemenších kompromisů.

8.8.2013 v 15:00 | Karma: 12,70 | Přečteno: 1098x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Ubuntu Edge? Zřejmě ne, ale možná povzbudí další.

Zajímáte-li se o technologické novinky, je pravděpodobné, že jste již zaznamenali nebývalou kampaň společnosti Canonical. Firma, která se doposud soustředila pouze na vývoj softwaru, nedávno přišla s návrhem vlastního telefonu, který ovšem svými parametry hladce překonává i ty nejlepší kousky dostupné na trhu.

1.8.2013 v 14:00 | Karma: 10,41 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Jestli Rusko prolomí frontu, můžeme na Ukrajinu vyslat vojáky, zopakoval Macron

2. května 2024  13:18

Francouzský prezident Emmanuel Macron opět připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek...

Bezpečnostní úřad má nového šéfa. Čuřín chce víc digitalizace a méně prověrek

2. května 2024  11:51,  aktualizováno  13:15

V Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) je podle nového šéfa Jana Čuřína prostor pro digitalizaci a...

POLITICKÝ DIÁŘ: O falešné hře Evropana Fialy a štoku navíc

2. května 2024

Premium O tom, jak se za deset let změnil názor Petra Fialy na Evropskou unii či o debatě k důchodové...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, policie ničí barikády a zatýká

2. května 2024  8:11,  aktualizováno  12:58

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 939x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik