Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nastává úpadek Microsoftu na úkor Ubuntu?

Léta dominance jednoho monopolu mohou brzy skončit. Linuxoví uživatelé se naopak mohou těšit na svobodu, kterou jim Microsoft léta upírá. Poděkovat lze mnoha firmám a organizacím, které nedávno doplnili i vývojáři dobře známé hern

Nechci předbíhat, ale je jasné, že se v následujících letech odehraje na poli osobních počítačů něco velkého. Pokud půjde vše tak, jak to zatím vypadá, tak bude pozice Microsoftu upadat, ale nebude to pochopitelně bez boje a firmy, stojící za Linuxem, dostanou ještě hodně ran.

Microsoft si konec zaslouží, sám mu také pomáhá

To, že se tato firma z Redmondu nechová, tak jak by měla, je jasné snad každému. Téměř každý postup Microsoftu je zaměřen proti alternativním projektům a pokud se přeci jen některému z nich podaří prosadit a ohrožují výdělek, začne se s nimi Microsoft soudit. To je případ například dobře známého operačního systému od Googlu - Android, nebo dalších jiných zařízení s Linuxem, jako jsou navigace TomTom. Často se ale soudnímu sporu podaří vyhnout a firmy mající co společného s Linuxem raději Microsoftu platí obrovské palety za prodaná zařízení (u Androidu jde běžně o 15$ za 1 mobil či tablet). Přitom registrace patentů je v dnešní době uplatnitelná na téměř každou maličkost, což je chyba patentového systému. Microsoft se navíc pře i za neexistující nebo neupřesněnou funkcionalitu, kdy tvrdí že daný produkt porušuje nějaký jejich patent, ale nevyjádří se přesně a obvykle se mu tak podaří mimosoudně dosáhnout výpalného - obzvláště u menších firem.

I přes to, že Microsoft například více vydělává na Androidu než na Windows Phone, snaží se dále pokrčovat v likvidaci celé linuxové platformy.

SecureBoot, aneb vraždíme další platformy ve velkém

Chcete si koupit notebook nebo počítač s Linuxem, ale vybraný model se s ním neprodává? Žádný problém, stále si na něj můžete instalovat Linux sami, a třeba se i pokusit o vrácení licence Windows.

Za pár let může být ovšem situace úplně jiná. Microsoft si je patrně vědom, že hodně riskuje a tak se chce ujistit, že když se uživatelům nebudou předinstalovaná Windows nebo nějaká aktualizace líbit, neutečou jim jen tak někam jinam. Ono je toto celekem logické - prodejci s Linuxem zatím příliš nepočítají a i když jeho podíl na trhu stále roste, nemusí si zajistit dostatečnou popularitu před zavedením technologie SecureBoot. V takovém případě by se mohlo Microsoftu podařit zbavit se hrozby Linuxu i jiných systémů jednou pro vždy. Ale nevěšme ještě hlavu. Evropská Unie, ačkoliv ji můžeme jakkoliv nenávidět, tyto snahy blokuje - bohužel zapomněla na platformy ARM - a navíc nám přispěchalo na pomoc Valve. Plány na řešení této situace již má i Fedora a Canonical.

Prosazování uzavřených standardů a vlastních technologií

Microsoft je také známý svou snahou o prosazování uzavřených a patentovaných, nejlépe vlastních, standardů. Pokud tedy používáte formáty jako jsou .doc, .docx, .wmv, kodek H264, technologie SilverLight či Microsoft .NET, jste vázáni čistě na dobrou vůli jejich správců. To v praxi znamená, že je není možné používat tam, kde chcete, otevírat v tom, v čem chcete, ale jste vesměs nuceni používat Windows a další programové vybavení Microsoftu. Zároveň může nastat situace, že za pár let nebude existovat možnost, jak data uložená za pomoci těchto technologií bezchybně otevřít.

Zvláštní kategorií je pak technologie DRM, kterou Microsoft, ale i další monopoly, velmi výrazně prosazují. V tomto případě jim to dává sílu kontrolovat uživatele, vnucovat jim co je správné a co ne - přitom to ale nemá na žádnou nekalou činnost vliv, jelikož každá taková ochrana byla zatím vždy prolomena. Tedy kdo chce používat pirátský software ho používá stejně a tak se Microsoftu podařilo akorát zpomalit načítání softwaru a médií na počítači a přidat do svého softwaru další balast.

Mobilní sféra je pro Microsoft velmi drahá, tlačí se zde za každou cenu

Na pozici šéfa Nokie se dostal bývalý zaměstnanec Microsoftu. Nokia upustila od veškerých svých linuxových projektů a propustila jejich vývojáře. Teď to táhnou s Microsoftem spolu, ke dnu.

Po rychlém úpadku platformy Windows Mobile je zde další snaha Microsoftu se na ztraceném trhu prosadit. Díky Androidu to ale nemá lehké. Důvodů je spousta - uzavřenost, která omezuje každého vývojáře ve tvorbě jen trochu robustnější aplikace, nutnost schválení aplikace k tomu, aby se dostala do telefonu poháněného Windows, omezení svobodných licencí, ale i vysoká cena licence za operační systém. Ze stejného důvodu je také zařízení s tímto systémem poměrně málo, a když už nějaké existuje, je buď hodně drahé, nebo je na úkor ceny osekané na hardware běžný v roce 2007.

Ani technicky nejsou Windows Phone či Windows RT pro ARM žádný zázrak. Podle všeho mají stále mnoho společného se stařičkými Windows CE. Jedinou revolucí je tedy uživatelské rozhraní Metro.

Cenová politika je nepřiměřená

Stále se divím, že si i lidé, kteří vědí o alternativách, Windows pořizují. To, co Microsoft prodává, nestojí z mého pohledu ani za psí štěk. Ano, vývoj projektu jako jsou Windows je zajisté velmi drahý, ale vzhledem k tomu, jakým způsobem Microsoft své produkty tlačí, cpe do nich to, co lidé nechtějí a ještě své produkty předražuje, si nemyslím, že se jedná o natolik důležitý a potřebný systém.

Microsoft se podle mě chová špatně. Pokud by šlo o čistou hospodářskou soutěž, jejich převaha na trhu by mi nevadila. Ovšem Windows, ale i jejich další produkty, nerespektují dnešní dobu, často jsou minimálně uvnitř postaveny na starých verzích a na místo funkcionality přibývají další a další omezení. To vše navíc v době, kdy se postupně začínají prosazovat otevřené standardy a technologie.

 

Zvrat na scéně

Microsoft ale není jediný, který chce situaci dostat pod kontrolu. Se stejným cílem zde stojí i další organizace, nejsou ale tak dravé.

RedHat pomáhá dlouhé roky, téměř od samého vniku Linuxu

Již dva roky po vzniku Linuxu, v roce 1993, vznikla společnost RedHat a začala hrát velmi významnou roli v celém vývoji systému. V RedHatu vytvořili první distribuci využívající balíčkovací systém (RPM) a stáli také za vývojem mnoha nástrojů a aplikací, které dosud na Linuxu používáme. Jejich největší zásluhou je ovšem prosazení Linuxu na serverech. Dnes jde o firmu s obrovským obratem a prakticky první firmu, která ukázala, že na opensource softwaru se dá vydělávat stejně, nebo i líp, než na uzavřených řešeních.

Google od začátku stojí na Linuxu

I přes to, že Google slovo Linux příliš neskloňuje, jeho příspěvek do Linuxu je nedocenitelný. Podobně jako RedHat či Canonical pomohl s jeho rozšířením (skrze Google Android) a přispěl také do dlouhodobého problému správy energie v mobilních zařízeních. V Googlu ale také Linux použvají jako primární systém a jednou za čas se dokonce pochlubí s tím, že v kancelářích používají primárně počítače s Ubuntu a jak se jim tento systém líbí. To, že veškeré servery Googlu běží na Linuxu, je samozřejmostí.

Canonical má na svědomí spíše nejnovější kousky

Ubuntu je linuxová distribuce, jejíž první verze byla vydána v roce 2004. Má ji na svědomí Canonical, firma, kterou založil druhý vesmírný turista Mark Shuttleworth. Ubuntu se rychle stalo nejpopulárnější linuxovou distribucí pro osobní počítače, a velmi populární i na serverech, ale nedostalo by se do tolik širokého povědomí, nebýt usilovného vývoje Ubuntu a jeho zázemí v posledních několika letech. V Ubuntu tak najdete prakticky cokoliv, na co jste zvyklí z ostatních rozšířených operačních systémů a také pro Ubuntu specifické prvky - Správce softwaru s množstvím placených i svobodných aplikací, integraci webových aplikací do systému, univerzální grafické prostředí Unity, společné pro celou škálu zařízení, hudební obchod Ubuntu One Music Store či cloudové úložiště Ubuntu One. Canonical také zapracoval na dokumentaci, roztříštěnosti a dalších aspektech, které byly v minulosti Linuxu často vytýkány.

Valve nevidí ve Windows budoucnost, odhalilo ji v Linuxu

Společnost Valve dosud používalo Linux pouze na serverech. Ale již v roce 2010 se objevily později vyvrácené informace o portaci herního klienta Steam na Linux. Na jaře tohoto roku se potom vynořily nové spekulace o tom, že by se linuxoví uživatelé mohli přece jen dočkat. Nyní jde o oficiálně potvrzenou záležitost.

Pokud vás zajímá více o Linuxu a hrách, přečtěte si zpravodajský server phoronix.com.

 
 

Cesta bude pro Valve v příštím období možná trochu krkolomná, nakonec si ale své ovoce sklidí. Největším problémem bude zajistit si uživatelskou základnu. Velké množství stávajících linuxových hráčů si sice Steam pořídí, ale i tak se jejich počet nevyrovná tomu na Windows. Valve s tím ale počítá. Zpočátku se musejí zaměřit na portaci her i na tuto platformu, přesvědčit ostatní vývojáře, aby vyvíjeli i pro Linux a jakmile bude připraven dostatek herních titulů, bude Valve dělat Linuxu s největší pravděpodobností i reklamu. Jejich zájem o Linux je natolik vážný, že i zakladatel Valve, Gabe Newhell, počítá s počátečními problémy a hrne se na novou oblast hlava nehlava.

Ještě letos se tak dočkáme plně funkčního klienta pod operačním systémem Ubuntu. Již byly přislíbeny dvě konkrétní hry a další budou záhy následovat. Co se ostatních distribucí týče, budeme si muset ještě chvíli počkat. Valve se chce ujistit, že jejich klient bude bez problémů fungovat pod jednou distribucí a teprve poté se pustí do případných úprav pro ty ostatní. Je pravděpodobné, že jakmile se oficiální klient objeví, najdou se vývojáři, kterým se Steam podaří spustit i v dalších distribucích.

Valve ale nejde jen o rozšíření svého klienta na další platformu, nýbrž také o pomoc celému opensource prostředí, které je Gabemu velmi sympatické. Jejich vývojáři spolupracují se společností Intel na tvorbě opensource ovladačů grafických karet Intel a zároveň berou v potaz i další otevřené ovladače. Dále chtějí pomoci s tvorbou dokumentace, se spory o uzavřené technologie a také s rozšířeností Linuxu.

Závěrem

Pozici Microsoftu v dnešní době udržuje již jen jejich až nechutné chování a také zvyk a usedlost z historie. To platí dvojnásob ve státních správách v mnoha státech po celém světě, kde je Microsoft neoblomně přichycen. Podobně jako Microsoft se ale chovají i mnohé jiné nadnárodní podniky, ať již ty vyvíjející software, nebo například nahrávací společnosti.

RedHat, Google, Canonical, Dell, IBM, Humble Indie Bundle, Valve a další, kteří stojí za Linuxem, nám nyní zajišťují bezproblémový přechod z Windows na tuto úžasnou, otevřenou platformu. Zdá se, že se Linuxu po dlouhých letech podaří uspět a že mu nyní svítá na dobré časy.

Autor: Martin Kozub | čtvrtek 26.7.2012 19:00 | karma článku: 16,31 | přečteno: 1286x
  • Další články autora

Martin Kozub

Webový prohlížeč Maxthon vydán pro Linux

Po několikaměsíčním vývoji byla konečně uvolněna první veřejná verze webového prohlížeče Maxthon pro Linux. Ten poměrně nově staví na Chromiu, svobodné verzi populárního Chrome od Googlu a je plně kompatibilní s jeho doplňky.

26.3.2014 v 14:00 | Karma: 14,76 | Přečteno: 1292x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

SteamOS od Valve přinese AAA tituly na Linux

Linuxoví uživatelé mají zase jednou obrovský důvod k oslavě. Opět za ním stojí jedna z největších herních společností, která oficiálně a významně Linuxu pomáhá již od zimy minulého roku. Tentokrát přišli s vlastním linuxovým operačním systémem, čímž významně usnadní a urychlí příchod nových her na Linux.

24.9.2013 v 12:00 | Karma: 8,60 | Přečteno: 482x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Linux je loterie, ale jen pro někoho

Svobodnému softwaru se na otevřené platformě velice daří a vzhledem ke své popularitě i velké komunitě svou kvalitou mnohdy převyšuje vlastní proprietární konkurenci. Není tedy divu, že se některým vývojářům nemusí vyplatit do linuxové verze své aplikace vůbec investovat a raději si hledají uživatele ve světě Windows, kde mají z vícero důvodů větší šanci na úspěch.

13.9.2013 v 19:00 | Karma: 13,00 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Nastala zlatá doba, Wine už nepotřebujeme

Ještě před pár lety si mnozí kompletní přechod na Linux ani nedokázali představit, dnes, zdá se, to není až tak složité. Svobodný desktop v mnohém dospěl a může tedy nabídnout i to, co jeho používanější konkurence nemůže a pro většinu lidí bez sebemenších kompromisů.

8.8.2013 v 15:00 | Karma: 12,70 | Přečteno: 1098x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Ubuntu Edge? Zřejmě ne, ale možná povzbudí další.

Zajímáte-li se o technologické novinky, je pravděpodobné, že jste již zaznamenali nebývalou kampaň společnosti Canonical. Firma, která se doposud soustředila pouze na vývoj softwaru, nedávno přišla s návrhem vlastního telefonu, který ovšem svými parametry hladce překonává i ty nejlepší kousky dostupné na trhu.

1.8.2013 v 14:00 | Karma: 10,41 | Přečteno: 527x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  18:53

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zkouška z češtiny? Oproti dřívějšku to byla dávačka, hodnotí maturanti

3. května 2024  8:24,  aktualizováno  10:46

Studenti posledních ročníků maturitních oborů v pátek ráno znovu usedli k písemné části společné...

Poslanci rozhodují o podmínkách prodeje některých lehčích drog

3. května 2024  10:38

Přímý přenos Politici rozhodují o tom, zda umožní za pevně daných podmínek prodej některých lehčích drog jako je...

Poslanci kývli na zákaz prodeje zemědělské půdy cizincům ze třetích zemí

3. května 2024  5:16,  aktualizováno  10:30

Přímý přenos Vyšší ochranu nejkvalitnější zemědělské půdy schválila Sněmovna. Nemají na ní do budoucna vznikat...

Za zvuků techna házela nahá žena před dětmi hlínou. Vystoupení řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  10:27

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 939x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik