Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nastala zlatá doba, Wine už nepotřebujeme

Ještě před pár lety si mnozí kompletní přechod na Linux ani nedokázali představit, dnes, zdá se, to není až tak složité. Svobodný desktop v mnohém dospěl a může tedy nabídnout i to, co jeho používanější konkurence nemůže a pro většinu lidí bez sebemenších kompromisů.

Hlavní linuxové distribuce, v čele s Ubuntu, připravily v posledních letech stabilní půdu pro uživatele i vývojáře softwaru. Můžeme tak sledovat rychle rostoucí počet kompatibilních aplikací a her, s čímž také úzce souvisí stále zlepšující se hardwarová kompatibilita a zvyšující se výkon ovladačů.

 

Nejdůležitější jsou základy

Zaměříte-li se na vývoj pár nepoužívanějších distribucí, zajisté si všimnete poměrně výrazných změn v posledních letech. Vznik nových, ergonomických a uživatelsky přívětivých prostředí Unity a Gnome3 pomohl většině distribucí velmi výrazně zjednodušit a zatraktivnit svou tvář pro nové uživatele, což mělo za následek snazší přechod z Windows či Mac OS X.

Kromě povrchových změn došlo také k aktualizacím pod kapotou, především v linuxovém jádru, které se již dávno stalo nejrychleji se vyvíjejícím svobodným projektem vůbec. Poměrně výrazně se tak vylepšila podpora hardwaru, také díky větší ochotě výrobců, kteří berou Linux mnohem více v potaz.

Některé distribuce, především Ubuntu, dále postupně zavádějí automatické testy svých aplikací i celého systému, díky čemuž značně zvyšují pravděpodobnost hladkého chodu na počítačích uživatelů.

Snadné a bezproblémové používání i příjemný vzhled nebyly dříve ani zdaleka pravidlem, přesto se ve většině případů podařilo tohoto stavu dosáhnout, což významně usnadňuje pozici Linuxu a jeho přijetí v širších kruzích.

 

Základy, na kterých lze později stavět

Vývojáři linuxových distribucí připravili vhodnou půdu pro uživatele i autory softwaru. O tom, že v tomto ohledu Linux vyspěl svědčí také stále se rozšiřující nabídka podporovaného softwaru. Asi nejviditelnějším příkladem je dostupnost herního klienta Steam, díky němuž bylo na Linux letos portováno tolik herních titulů, jako nikdy dříve. Nejedná se ale pouze o tuto záležitost, i další aplikace počítají s Linuxem jako s jedním z podporovaných systémů, za zmínku stojí například v Číně velmi oblíbený kancelářský balík Kingsoft Office či nástroj na vývoj her Leadwerks.

S novými hrami také úzce souvisí vývoj ovladačů grafických karet, které jsou srovnatelné s těmi dostupnými pro jiné platformy, nebo je i předčí.

 

Časy se mění, o Wine už nezakopnete

Nejste-li zapálený hráč pro Linux nedostupných her, snadno se vyhnete aplikační vrstvě Wine, která umožňuje běh aplikací napsaných pro Windows v linuxovém prostředí.

Zatímco dříve byla situace zcela odlišná a spousta uživatelů si stěžovala, že jim chybí to či ono, s posílením významu Linuxu jako desktopového systému došlo ke značné nápravě. Kromě nových aplikací se ty stávající , také pro mnohé nepostradatelné, dočkaly významných vylepšení. Patří zde například LibreOffice či ekosystém Gnome (správce souborů, prohlížeč obrázků, ...). Již dlouhou dobu stojí na špici také webové prohlížeče Google Chrome či Firefox.

Množství běžných aplikací Linux tedy podporuje a rozhodně si nelze stěžovat na jejich nedostatek. Pokud vaše práce přesto závisí na jistém typu softwaru, velmi pravděpodobně existuje alespoň jeho linuxová alternativa.

A pokud to nelze jinak, Wine je stále dostupné, prochází aktivním vývojem a umožňuje běh obrovského množství softwaru. Neúplnou, ale bohatou databázi podporovaných aplikací, doplněnou o hodnocení uživatelů a jejich zkušenosti, naleznete na webu AppDB.

 

Vhodná doba pro přechod z Windows na Linux?

Navzdory počtu dostupných distribucí je pouze pár z nich skutečně vhodných pro běžné uživatele. Zahrneme-li podmínku spolehlivosti, kontinuálního vývoje a uživatelské přívětivosti, zůstane nám na výběr jen z mála možností.

Protože vývojáři podporují především Ubuntu a to také dokáže obsloužit zřejmě nejširší spektrum hardwaru již ve výchozím stavu, obecně se tak doporučuje právě tato distribuce.

 

Změny na všech frontách

Linux se vyvíjí rychle, někdy možná až příliš. Jak Ubuntu, tak jiné distribuce, plánují přechod na nový grafický server, čímž mohou velmi výrazně znepříjemnit pohodlnost práce uživatelům. S novinkou bude mimo jiné souviset také snížení grafického výkonu, způsobené nutností překladu vykreslovaní grafiky ze starého serveru na nový.

Canonical ujišťuje, že jejich transformace bude bezproblémová, kromě toho je stále ještě měsíce vzdálena a do té doby se může ledacos změnit. Nezbývá tedy než doufat, že žádné komplikace skutečně nenastanou.

Nejedná se ale o jedinou změnu, přijdou i další, včetně nového, pro všechna zařízení jednotného, prostředí či významné úpravy vývoje snad směrem k „rolling release“, což je pozvolný přechod ze starší verze distribuce na novou postupným aplikováním změn v době, kdy jsou připraveny. V záloze by ale stále měly zůstat verze s dlouhodobou podporou, vhodné zejména pro firmy a nenáročné uživatele.

 

Pokud máte o Linux zájem a jste pouze běžný uživatel, nenechte se odradit. Ubuntu, ale i některé další distribuce (Linux Mint, možná i Fedora), jsou více než připraveny. V případě nasazení Ubuntu bych ale raději doporučil verzi s dlouhodobou podporou, například Ubuntu 12.04 LTS, jemuž stále zbývá téměř 4 roky životnosti s možností snadného přechodu na nadcházející LTS verzi Ubuntu, 14.04.

Autor: Martin Kozub | čtvrtek 8.8.2013 15:00 | karma článku: 12,70 | přečteno: 1098x
  • Další články autora

Martin Kozub

Jízdní řády na telefonech s Ubuntu. Vývoj, aktuální stav a výhled do budoucna.

Má aplikace je na telefonech již několik měsíců k mání. Co mě vedlo k její tvorbě, jak probíhal vývoj, jaké trable jsem musel při vývoji překonat, kde se aplikace nachází dnes i co do budoucna plánuji se zde dnes pokusím nastínit.

15.2.2016 v 8:00 | Karma: 10,81 | Přečteno: 385x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Meizu MX4 v edici s Ubuntu

Jak se pracuje s aktuální vlajkovou lodí mezi zařízeními s Ubuntu? A stojí pořízení takového telefonu vůbec za to nebo je to jen plýtvání penězi a je lepší investovat do něčeho standardnějšího? Nejen to se zde pokusím objasnit.

17.8.2015 v 15:00 | Karma: 12,46 | Přečteno: 421x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Nové Ubuntu z pohledu uživatele a vývojáře

Je to zhruba půl roku, kdy jsem poprvé okusil Ubuntu na svém Nexusu. Od prvního momentu mě jeho možnosti lákaly, ale celková funkčnost a stabilita systému překonala mou motivaci a se skloněnou hlavou mě dotlačila zpět k původnímu Androidu. Nenechalo mě to ale spát a zhruba před měsícem jsem se opět odvážil prozkoumat divoké vody mobilního Ubuntu, u kterého jsem díky půl roku aktivního vývoje, a také pár modifikacích na mé straně, konečně zůstal.

18.11.2014 v 8:00 | Karma: 12,07 | Přečteno: 579x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Linux je stále populárnější, všude

Microsoftu se už nedaří tak jako za starých časů, a jejich výdělky jsou dokonce částečně pokryty desátky od prodejců linuxových zařízení, převážně Androidu. Ale ani Apple už nemá takovou moc a další jiní konkurenti ve skutečnosti ani moc nejsou. Nynější horečku odstartovala mocná herní korporace Valve a pomáhají s ní i některé další velké firmy a organizace, jejichž skupina postupně nabírá na síle i mohutnosti.

8.8.2014 v 15:00 | Karma: 17,44 | Přečteno: 1100x | Diskuse| Věda

Martin Kozub

Ubuntu Touch, aneb nezvyklé mládě lenochoda dvouprstého

Před pár dny jsem se rozhodl nainstalovat a vyzkoušet Ubuntu Touch na svém tabletu Nexus 7 2013 LTE. Ačkoliv se nejedná o oficiálně podporovaný hardware, Canonical spravuje pouze verzi pro Nexus 7 2013 WiFi, veškeré hardwarové komponenty jsou i na tomto tabletu plně funkční, ale jen většinou ...

3.8.2014 v 18:00 | Karma: 11,49 | Přečteno: 1254x | Diskuse| Věda
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

U nás cyklostezky, v Polsku dálnice. Využít dotace EU jsme vždy nezvládli, říká expert

4. května 2024

Premium Od vstupu Česka do Evropské unie uplynulo 1. května 20 let. Jak tu dobu zhodnotit? Podle politologa...

Alijev má majetek i u vás, EU zavírá oči, říká novinářka o korupci v Ázerbájdžánu

4. května 2024

Premium Leyla Mustafajeva je prozatímní šéfredaktorkou ázerbájdžánského protikorupčního serveru Abzas...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  19:54

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Lepru mezi sebou ve středověku šířili lidé a veverky, tvrdí studie

4. května 2024  19:40

Lepra se ve středověké Anglii přenášela mezi lidmi a veverkami. Zjištění podporuje teorii, že při...

  • Počet článků 27
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 939x
O autorovi:
Aktuálně student, jehož zájmem jsou především otevřené technologie a organizace, podporující opensource.

Rovněž uživatel Ubuntu, včetně své mobilní varianty Ubuntu Touch (vyvýjený komunitou UBports).

» Předchozí blog
Osobní web

PS: Linux používám od roku 2004. Za tu dobu stihl obsadit většinu mobilních zařízení a postupně dobývá i segment osobních počítačů. Nevěřte lidem, kteří vám budou tvrdit, že Linux nelze používat nebo že není uživatelsky přívětivý. Kdyby tomu tak skutečně bylo, nevznikly by projekty jako Google Android nebo Ubuntu.


Můj LinkedIn

Seznam rubrik