Prověřeno minulostí, berlička v budoucnosti

     Zase tu máme ten úchvatný čas jarních měsíců! Květen je pro mnohé určitě nejkrásnější měsíc v roce. Vždyť si jen stačí v hlavě nechat znovu rozeznít verše Karla Hynka Máchy. Pro někoho je to měsíc naděje. Není divu, květnové události v české historii znamenaly konec jedné éry útlaku. A bohužel začátek jiné, o mnoho delší. Proto měsíc květen může být také měsícem zamyšlení. Zamyšlení, které právě souvisí s naší minulostí, ale i přítomností. Souvisí prostě s námi jako lidmi. V Praze 6 je totiž tento měsíc už od roku 2002 obdobím, kdy se víc nežli kdy jindy svou minulostí i přítomností zabýváme. Procházíme totiž desítky a desítky osobností vědeckého, uměleckého, sportovního, církevního života, desítky hrdinských činů statečných předků i vrstevníků, ale i desítky normálních lidských osudů, kde hrdinství nebylo popisem práce, ale spontánní samozřejmostí, kterou ani sám hrdina nepovažoval za nic neobvyklého, vždyť šlo přeci „jen“ o záchranu lidského života nebo lidské důstojnosti. A to by přeci udělal každý!

     Ale neudělal! I to je realita se kterou se musíme smířit a která je všude kolem nás. Nemáme všichni hodnotové systémy postavené podle stejných stupňů. Zatímco pro někoho je na prvním místě moc, pro druhého to může být čest. Pro dalšího bohatství, a jiný chce jen pomáhat druhým. A tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Nejsme stejní. A možná je to i dobře.  Co je ale určitě dobře, je skutečnost, že i přes různosti a rozmanitost se dokážeme shodnout na tom, co je prospěšné ne jen pro pár jedinců, ale pro nás všechny.

     I proto vnímám udílení Čestných občanství Prahy 6, které má už devítiletou historii, jako drobný a přesto tak nezbytný kamínek do mozaiky člověčenství a také jako významný apel na tu část našich mozků, která nám tak často vypovídá službu, na naší paměť. Paměť osobní i národní. Tradice Čestných občanství Prahy 6 sice nemá masový charakter jako lidové oslavy či sportovní a zábavná odpoledne, v životě Prahy 6 se však vepsala do povědomí lidí svou vážností, respektem a důstojnost. Důvody lidových oslav se v čase mohou měnit, v každé době však bude ocenění Čestný občan Prahy 6 jednou z nejvyšších hodnot v občanském životě a zároveň i jedním ze symbolů života v této městské části. Je to vyjádření úcty a ocenění za hrdinství, osobní statečnost, celoživotní zásluhy a mimořádné umělecké výkony.

     A proto je pro mě květen nejenom měsícem lásky, měsícem naděje, ale také měsícem velmi zodpovědné volby. Měsícem, kdy ke stávajícím třiceti oceněným osobnostem přibudou osobnosti další. Jako nová starostka Prahy 6 se na tomto rituálu budu podílet poprvé, ale ani jako ostřílený harcovník nemůžu čest považovat za rutinní událost. Obdivuji, když v sobě někdo dokáže najít ve správný okamžik tu krásnou část sebe sama, která je nesobecká, postrádající chladný kalkul, často postrádající i pud sebezáchovy. Svoji čest! Hledat čest sám u sebe je někdy určitě velmi těžké, ale hledat čest u druhých je především obrovsky zodpovědné. V takových chvílích nemůžete měnit názory podle toho, jak se vyvíjí tzv. „politická realita“. V ten okamžik totiž tvoříte hodnotu. Hodnotu prověřenou minulostí a hodnotu, o kterou se každý bude moci opřít v budoucnosti.

     V Praze 6 se občané dnes mohou „opírat“ o morální rozměr svých třiceti čestných občanů. Jsou mezi nimi 7 umělců, 5 spisovatelů, 4 vojáci, 4 spoluobčané, kteří svou statečnost našli ve správný čas a na správném místě, 3 vědci, 3 představitelé církve,  2 sportovci a 2 architekti. Pestrá škála! Pestrá, jak pestrý je život sám. Přemýšlela jsem, zda vůbec jí lze ještě obohatit. A dospěla jsem k závěru, že lze. O činnost, kterou považujeme dnes téměř za samozřejmost u druhých a přitom jsme tak neochotní jí občas probudit sami v sobě. O charitu a nezištné chování. Ve vteřině, kdy jsem si toto uvědomila mi na mysli vytanulo jediné jméno – Božena Jirků, žijící v Praze 6. Vdaná matka dvou již dospělých synů a dvou vnoučat má pomoc lidem v těžké životní situaci jako svou životní náplň ve vedení Nadace Charty 77 či v dnes už legendárních projektech zaměřených na ochranu práv lidí s handicapem – Konto Míša, Konta Bariéry či Ostrovy života.

     Božena Jirků je můj příspěvek mezi Čestné občany Prahy 6 a věřím že i ta správná hodnota pro každého, kdo by jí mohl potřebovat v budoucnosti.

Autor: Marie Kousalíková | pátek 22.4.2011 9:46 | karma článku: 6,73 | přečteno: 1114x