Sýrie, nesrdečné vztahy mezi Putinem a Asádem

Ruští vojáci posílají přes sociální sítě fotky z různých míst Sýrie, i z míst, o kterých ruské velení tvrdí, že v nich žádní ruští vojáci nejsou.

V 10/015 zemřel v Sýrii 19letý ruský voják Vadim Kostěnko, podle Kremlu se oběsil na ruské základně v Latakíji kvůli zprávě sms od své dívky, rodiče agentuře Reuters řekli, že tomu nevěří, život by si nikdy nevzal, navíc s žádnou dívkou nechodil, měl jen kamarádku, která uvedla, že ruské ministerstvo obrany lže, když tvrdí, že se do Sýrie přihlásil dobrovolně, podle jejích slov kontrakt s armádou podepsat nechtěl.

Jeho matka s ním v den jeho údajné sebevraždy mluvila, a byl v pohodě, zatímco jeho strýc uvedl, že mu tvrdil, že se do týdne vrátí do RF ( což nemohl, protože po výkonu základní služby v 6/015 podepsal s armádou smlouvu o dalším setrvání v armádě, 14.9.015 byl již s 906.leteckým pomocným plukem v Sýrii jako technik ).

Pohřben byl v rodné vesnici 65 km od Krasnodaru 28.10.015.

Rodiče požadují na úřadech nezávislou pitvu svého syna – měl zezadu proraženou lebku, zlomenou čelist, a na břiše stopy po řezných ranách ( Novaja gazeta, Newsweek z 28.10.015, The Independent z 28.10.015 ).

Od té doby ruské úřady jeho smrt odmítají komentovat.

Třebaže ruští branci, kteří se armádě upsali na válku do Sýrie, v Sýrii k žalu svých příbuzných umírají, dle US generála Josepha Dunforda, jenž se v 10/015 stal novým šéfem sboru náčelníků štábů US armády, se Putinovi v Sýrii vojensky nedaří, a území, o které Asád přišel v boji s povstalci, Putin dobývá zpět jen velmi obtížně a pomalu, a nemění na tom nic ani zvýšená podpora ze strany íránských „ vojenských poradců „ …

Po ruské intervenci ze 30.9.015, kdy ruské letectvo udeřilo na povstalce poblíž města Homs, se US (Ashton Carter) a Rijád dohodly na intenzívnější podpoře protivládních jednotek, jak Carter 27.10.015 informoval branný výbor Senátu, kde uvedl, že „ US v případě potřeby nebudou váhat, a vyšlou do Sýrie i speciální jednotky, tak jako je 22.10.015 vyslaly ke společné akci s Kurdy v Havídže „  ( nicméně k zoufalství povstalců Obama podniká 10x méně leteckých úderů než Putin ).

Mezitím Putinův přítel maršál Sisí v 9/015 zavedl v Egyptě  po Putinově vzoru tvrdou cenzuru, ještě tvrdší než jaká byla za islámisty Morsího.

Poté, co Sarkozy v PAR zkritizoval Putinovu podporu Asádovi, navštívil 29.10.015 Putina v jeho státním paláci Novo-Ogarovo nedaleko Moskvy, kde zkritizoval protiruské sankce, posvětil Putinovi Krym a Ukrajinu, a zesměšnil Hollanda poznámkou, že „ Hollande nedodal válečné lodě Mistral Putinovi, protože se domníval, že by s nimi mohl Kreml dobýt Doněck “ .

Jestliže předtím francouzská média Sarkozyho nazývala „Americkým“ , po příletu z Kremlu jej titulovala Sarkozy „ Ruský „ ( Sarkozy však v roce 011 vedl protiruskou koalici, která svrhla Kaddáfího, viz také můj článek Chameleon Sarkozy a Středomořská unie ) .

Obama ani Hollande nejsou na mezinárodní scéně téměř vidět, jen Putin a Merkelová, jejímž pouhým emisarem se Hollande dle nářku francouzských médií stal, zejména za řecké krize, kdy byl pověřen, aby přiměl Tsiprase přijmout ukazy Merkelové ( s francouzskou zahraniční politikou je spokojený jen Laurent Fabius, od roku 012 ministr zahraničí, jenž 2.3.015 prohlásil : “ Zahraniční politiku Francie oceňuje celý svět, především Francouzi „ ) …

Francouzský tisk vyčítá Hollandovi i jeho atlantismus, kdy kauzu US odposlechu tří francouzských prezidentů, včetně vlastní maličkosti, smetl se stolu slovy, že  „ přece kvůli tomu nebude přerušovat diplomatické styky „ .

Přestože US konzervativci, Rijád a Tel Aviv vyčetli Hollandovi, že nejenže nezabránil jaderné dohodě s Teheránem z 7/015, ale ještě se k ní připojil, Hollande hbitě zaplnil prostor po Washingtonu ve vztazích s Rijádem, který je dnes francouzským spojencem číslo jedna, jak 13.10.015 při návratu z Rijádu tweetoval francouzský premiér Manuel Valls : „ Francie-Saúdská Arábie  kontrakty za 10 mld euro „ …

PAR nebyla přizvána na jednání „ o kompromisu v Sýrii „ do Vídně ze dne 23.10.015 (US,RF,TR, Rijád ), proto Fabius, aby PAR navrátil do hry, 27.10.015 zorganizoval protiasádovský pracovní oběd v PAR ministrů zahraničí, na který nepozval RF, naopak na schůzku o syrské krizi ve Vídni ze dne 29.10.015 byl pozván i Teherán.

Asád a Putin se nemají v lásce, stejně jako gen. Háfiz Asád, jenž se, navzdory své vojenské spolupráci se SU z nouze, při každé příležitosti snažil přeběhnout ke spolupráci se Západem.

Putin si začíná uvědomovat, že přecenil schopnost Asádovy armády dobýt za ruského velení zpět ztracená území, mezi Kremlem a Damaškem přátelské vazby začínají chřadnout, neprospívá jim ani to, že Kreml vede za zády Asáda vyjednávání s proruskou syrskou opozicí.

Také John Brennan, šéf CIA, nevěří na „ bratrskou „ spolupráci Putina s Asádem, což 21.10.015 potvrdil na své historické návštěvě v LON i náměstek íránského ministra zahraničních věcí Hosajn Amir Abdollahian  pro list The Guardian s tím, že „ ani Teherán nezamýšlí udržet Asáda u moci na věky „ ( na rozdíl od jásajícího Kremlu, Teherán se v Sýrii mediálně a vojensky drží stranou, veškerou  vojenskou „ slávu „ přenechává Putinovi ( tato „ sláva“  za prvé tři týdny intervence stála RF 150 mil. dolarů, výdaje jen na válečný materiál ). Abdollahian na návštěvě v LON naopak zdůrazňoval, že Írán nemá v Sýrii na rozdíl od Ruska žádné vojáky, jen „ vojenské poradce „ ) …

V LON na kritiku saúdskoarabského ministra zahraničí Adila Džubajra, že se Teherán vměšuje do syrské krize, Abdollahian odpověděl, že Saúdská Arábie, která se již půl roku pokouší obsadit Jemen ( kde má Teherán rovněž „ vojenské poradce „ ), nemá na kritiku nárok.

3.11.015 několik UK listů ( The Financial Times, The Times, The Guardian ) přinesly informaci, že se LON nechystá k leteckým úderům v Sýrii, David Cameron prohlásil, že nebude-li jisté, že jeho návrh na zahájení leteckých úderů v Sýrii v Dolní sněmovně projde, žádný návrh nepředloží, protože nechce, aby dopadl jako v roce 013, kdy se jeho výzvě na bombardování vojenských cílů v Sýrii Dolní sněmovna vysmála, a pravděpodobně by se mu vysmála znovu poté, co byl za šéfa labouristů zvolen notorický pacifista Jeremy Corbyn.

Jednání ve Vídni 30.10.015 byla fraškou, účastníci se shodli na několika bodech, aby zamaskovali naprostý krach jednání – PAR, TR, Rijád a Katar trvali na odstoupení Asáda, Teherán by přistoupil na 6 měsíční přechodné období, po kterém by následovaly volby, které by o osudu Asáda rozhodly, ale protiasádovský tábor požaduje volby zorganizované OSN, nikoliv Asádem.

OSN by mělo sepsat seznam teroristických organizací v Sýrii, a Asád by měl začít jednat s povstalci, což odmítá učinit ( místo něho jedná s opozicí k jeho nevoli Kreml ).

Kreml, obviněný protiasádovským táborem z přímého podílu na násilí v Sýrii ( PAR ve Vídni znovu potvrdila svůj úmysl předložit v RB OSN, navzdory ruskému vetu, rezoluci odsuzující používání barelových bomb syrským letectvem a plošného bombardování ruským letectvem – viz 13.11.015 masakr v PAR ), se ve Vídni snažil budit dojem „ konstruktivního „ partnera Washingtonu, se „ vším „, co pronesl John Kerry, souhlasil, jen se přímým obloukem vyhnul jakékoliv odpovědi na to, kdy již konečně přestane bombardovat protivládní opozici ( US si stanovily za cíle útoku především  Rakku a Ramádí, 3.11.015 údajně Rakku poprvé bombardovalo i ruské letectvo, potvrdil to mluvčí ruského letectva Igor Klimov s tím, že Rusové shodili „ na pozice IS „ dvě bomby BETAB 500 k ničení bunkrů, ale zasáhli obytnou čtvrtˇ a nemocnici, avšak náčelník operačního oddělení ruského genštábu Andrej Kartapolov Rakku nezmínil ) .

Sýrie, Asádova barelová bomba

Ještě že Čína chce mít vojenské základny jen v Africe – anebo ne ?

Viz pověstný portál

http://realnienovosti.com/v-mire/1451979493.html

Nejhorší Obamův sen se splnil, 5.000 čínských vojáků z elitních jednotek se na pozvání Asáda přesune do Sýrie.

Čína v 12/015 přijala první protiteroristický zákon, umožňující čínské armádě akce v zahraničí, takže, stejně jako Putin, i čínský prezident Si Ťin-pching přísahal, že jeho vojáci budou bojovat proti „ mezinárodnímu terorismu „.

Proto zvláštní zmocněnec Putina pro Sýrii Alexandr Lavrentijev, cestuje po BV a informuje příslušné státy o tom, že v Sýrii bude Čína bojovat společně s Putinem proti Turecku.

Z tohoto důvodu byl pro jistotu, dle tohoto portálu, uveden do bojové pohotovosti Západní vojenský okruh, ve kterém jsou v Kaliningradu rozmístěny balistické rakety Iskander-M.

Hlavním důvodem pro vstup Číny do války v Sýrii je dle tohoto portálu, jenž zmiňuje zprávu známého US novináře Seymoura Hersh, že Čína, spojenec Asáda, vyčlenila přes 30 mld dolarů na poválečnou rekonstrukci Sýrie, a také to, že Čína věří, že TR podporuje separatistické úsilí Ujgurů v provincii Sin-ťiang na západě Číny, které Peking označil za členy Islámského hnutí VýchodníhoTurkestánu, jež bojuje za vytvoření Ujgurského islámského státu v Sin-ťiangu, a za přeměnu všech Číňanů v muslimy.

 

Autor: Andrea Kostlánová | úterý 12.1.2016 16:04 | karma článku: 19,97 | přečteno: 705x