Přírodu zachraňují gaučoví surfaři a pořad ruské TV

Nemusíme si kupovat všechny věci, které potřebujeme, nekonzumní lidé je sdílejí, navzájem si tzv. spící věci půjčují, např. vrtačku tlející v šatníku, auto, které využíváte půl hodiny denně, pračku, kolo, luxusní módu .

Lidé pronajímají pokoje pod značkou „ Bed and Breakfast „ ( existuje však i skupina lidí tzv. couchsurfers/gaučoví surfaři, kteří vám recipročně poskytnou na pár nocí lůžko zdarma, viz Couchsurfing.org) , auta/ „ carpooling“ , a jiné věci  - usnadňují recyklaci, snižují odpady a ceny monopolních výrobců.

Velmi oblíbená je FreeCycle Network, v níž lidé nepoužívané věci dávají zdarma do oběhu, a sami jiné věci z tohoto oběhu využívají, tzv. C2C/„ consumer to consumer „  bez zbytečných prostředníků.

The Economist novou éru, probíhající již 20 let, nazývá sociální a ekologickou revolucí v konzumaci. Ekonomiku založenou na nadměrné spotřebě a vlastnictví věcí odpískala  sama Matka Příroda, protože na této planetě není dostatek zdrojů, aby uspokojily potřeby všech.

Program OSN pro životní prostředí /UNEP ukázal, jak člověk tragicky změnil ráz svého životního prostředí, např. v Zálivu Fonseca v Hondurasu byly naprosto vyhubené stromy mangrovníky/mangrovové lesy velkochovem krevet v mořských farmách, o pěstování sóji, pro kterou se kácejí a vypalují pralesy v Brazílii a v Paraguayi, a tím se upalují za živa veškerá zvířata v nich, a ta, která přežila, lidé zabíjejí, např. orangutány v Indonésii, aby rostliny neujídali, ani nemluvě.

Ekologickou krizi v důsledku kácení lesů zažila Evropa již ve 14.stol. a na konci středověku.

Umírají jezera, mj. Bajkal ( viz mé články Ropovodem ohrožený Bajkal + Bajkal II Chudák Děripaska ), slané Mrtvé moře mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu + mj. východoíránské jezero Hamoun při hranicích s Afghánistánem  se rapidně zmenšují kvůli nadměrnému čerpání vody z nich.

Přírodu člověk ničil již od prvopočátku své existence, velkoničení začalo objevením ohně zhruba před 1.6 mil. lety.

Nejvíce ráz krajiny změnilo zemědělství, které odstartovala neolitická revoluce v mladší době kamenné ( 10.000 let př.n.l. ), kdy se lovci a sběrači začali usazovat.

Devastaci přírody urychlila průmyslová revoluce v 19.st., která s sebou přinesla i demografickou explozi, dnes města praskají ve švech, např. Peking či Nairobi.

Odhaduje se, že je na Zemi přes 7 mld lidí, odborníci tvrdí, že bude nutno omezit růst světové ekonomiky, která vzroste spolu s další demografickou explozí, a likvidaci životního prostředí dokoná.

Příroda a její zdroje jsou na dně – ekosystémy již ztrácejí schopnost poskytovat lidské společnosti své služby, které čas. Science z 9.8.02 vyčíslil na 400.000 mld dolarů ročně.

První kanál ruské státní TV v pořadu Jeleny Malyšové Zdravý životní styl radí ruským občanům, jak úsporně překonat dnešní propad ruské ekonomiky pod vlivem nízkých cen ropy, protiruských sankcí a nákladných Putinových vojenských intervencí mj. v Gruzii ( Abcházie + JO ), na východní Ukrajině , na Krymu a v Sýrii.

Malyšová s heslem Veškeré potíže vlastenecky překonáme např. radí, jak učinit tenisky nepromokavé či jak z pánského spodního prádla učinit dámský vršek či plavky ( Malyšová nabádá k šetřivosti, sama má však na ruce hodinky za 388 dolarů ) …

https://globalvoices.org/2015/10/15/ladies-you-can-wear-mens-briefs-as-shirts-to-save-money-just-ask-this-russian-tv-show/

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Andrea Kostlánová | úterý 29.12.2015 20:57 | karma článku: 14,43 | přečteno: 433x