Řetěz světel na noční obloze není UFO, ale sebevědomý projekt Elona Muska

Před pár dny se společnosti Space X podařilo do vesmíru vynést další várku satelitů Starlink. Tyhle za sebou spořádaně letící body bylo možné nad Českou republikou pozorovat kolem Vánoc. 

Teď se k „záhadným světelným objektům“, jak Muskovy satelity určené pro zkvalitnění internetového pokrytí označili někteří pozorovatelé, přidala šedesátka dalších. Jak asi bude vypadat noční nebe za pár let? A co na to hvězdáři?

 

18. března 2020 vynesla raketa Falcon 9 z mysu Canaveral na oběžnou dráhu země šedesát satelitů sítě Starlink. Jedná se už o šestý start družic tohoto typu za uplynulý rok.

V současné době obíhá planetu 350 družic typu Starlink, Všechny jsou součástí Muskova plánu poskytnout levný vysokorychlostní internet celé  planetě Zemi.

Společnost Space X měla letos v plánu vyslat „vzhůru ke hvězdám“ 1440 družic. V současné době ovšem není jisté, zda některý z nadcházejících startů nebude ovlivněn koronavirem a celkovou ekonomickou situací.

Vláda Spojených států amerických zatím vyhlásila 3. stupeň plánu pandemického opatření, který znamená, že většina zaměstnanců musí pracovat na takzvané home office. Pokud země přejde ke 4. stupni, všechny pracoviště Národního ústavu pro letectví a kosmonautiku budou uzavřená. Zatím ale (naštěstí) mají projekty Space X naštěstí zelenou.

síť satelitů projektu Starlink

Ambice společnosti Space X, jsou v rámci projektu Starlink, jak jinak než velkolepé. Společnost chce „nebe“ pokrýt více než 40 tisícemi družic, které zajistí celé planetě levný vysokorychlostní internet. Musk doufá, že zaujme většinu populace naší planety a stane se vážným konkurentem klasických internetových providerů. Výnos pak hodlá dále použít na vývoj vesmírných raket, které jednou dopraví lidstvo na Mars.

Projekt Starlink je tak společností SpaceX vnímán jako neodkladná záležitost, která prostě musí zafungovat.

Úžasné na celém projektu Starlink je fakt, že se v současné době jedná o jedinou fungující družicovou konstelaci, kterou je možné zahlédnout pouhým okem. Nad Českou republikou to bylo kolem Vánoc, někteří pozorovatelé se domnívali, že snad jde o UFO a nadšeně podivné body natáčeli a zveřejňovali na sociálních sítích. Naopak hvězdáři z projektu příliš velkou radost nemají, síť družic na obloze může totiž zhoršit pozorování hvězd a planet, i když Musk takové dohady odmítl.

Nesouhlasné názory také vzbuzují „mrtvé satelity“, které doslouží a budou okolo naší planety kroužit ještě další roky a můžou zapříčinit „orbitální bouračky“ s dalšími objekty, které plánují vznést nad naše  hlavy společnosti Amazon nebo OneWeb.  I s „vesmírným odpadem“ si chce společnost poradit, družice by měly po svém dosloužení shořet v atmosféře.

 

Společnost SpaceX je také známá snahou „recyklovat“ části svých raket, aby byla možnost stáhnout astronomické ceny vesmírných projektů na možné minimum.

Elon Musk se žádné pandemie ani krize nebojí a sebevědomě oznamuje, že podobnou síť družic plánuje vybudovat i kolem rudé planety.

Autorka článku není fyzik ani matematik, jenom ji daná problematika fascinuje.

Autor: Karolína Košařová - Zoubková | sobota 21.3.2020 20:40 | karma článku: 15,48 | přečteno: 2927x