Když odpovídá Mlčením

Někdy knihu přečtete, odložíte a zapomenete. Jindy jste zasaženi příběhem, myšlenkou nebo spisovatelovou geniální schopností vyprávět.

 

Kingovské bestsellery jsou na každém rohu, na knihu o portugalských jezuitech na cestě do Japonska hned tak nenarazíte. Naštěstí existuje starý dobrý eBay a ten mi díky Vánočním svátkům přinesl uchvacující knihu Mlčení.

Japonského spisovatele Evropa zklamala

Shusaku Endo patří ke spisovatelským špičkám dvacátého století, jeho literární přemítání nad smyslem víry můžeme přirovnat k britskému romanopisci Grahamu Greenovi. Endo je ale ve své práci unikátní, jeho knihy obsahují další perspektivu, kterou evropští spisovatelé z logiky věci nemohli postihnout. Shusaku Endo se narodil v době, kdy praktikující křesťané tvořili pouze jedno procento japonské populace, on sám byl pokřtěn a vychován jako katolík. V době, kdy Japonci válčili se Spojenci, snil o západě jako o duchovní vlasti, kterou chce stůj co stůj poznat.

To se mu po válce podařilo, vydal se do Francie na studia. Sen o dokonalém světě se mu rychle rozplynul, na vlastní kůži v Evropě pocítil silné protijaponské tendence. Začal trpět depresemi, onemocněl tuberkulózou a byl na několik měsíců upoután na nemocenské lůžko. V té době jeho víra procházela krizí, snažil se pochopit, uvažoval nad příběhem Krista, který zakusil odmítnutí a nenávist na vlastní kůži. Po návratu do Japonska se evropské zkušenosti začaly promítat do jeho literární tvorby, zabýval se tématy zavržení druhými lidmi.  Pocity společenských outsiderů často rozehrával na historickém pozadí.

Silence (autor Shusaku Endo)

Mezi jeho první romány tak patří Mlčení, do detailů vykreslený příběh života muže, který se učí s bolestí chápat tajemnou a nečitelnou Boží lásku. Nepochopitelnou, ale přesto přítomnou i v těch nejtemnějších chvílích, kdy je odpovědí na bolesti světa pouhé mlčení. V polovině 17. století je Japonsko zcela uzavřené kontaktu se západními mocnostmi, křesťanství je postavené mimo zákon a pár zbylých věřících musí svoji víru skrývat. V Portugalsku žijí dva kněží, otec Rodrigues a otec Garrpe. Jsou šokování zprávou, že se jejich učitel Ferreira, misionář v zemi vycházejícího slunce, zřekl víry. V bezpečí portugalského kláštera si nedovedou představit, jak se něco takového mohlo stát.

Otec Rodrigues je v knize připodobňován ke Kristu, i on v příběhu potkává „svého“ Jidáše. Prochází neuvěřitelným duchovním přerodem a postupně se učí chápat, že i Jidáš má svou nezastupitelnou roli v Božím plánu. Kniha je úžasná nejen v popisu dlouhé plavby z Portugalska do Japonska, ve vyprávění o japonské přírodě, stromech, které se otec Rodrigues snažil pojmenovat, ale i ve snaze přiblížit západnímu čtenáři myšlení a uvažování Japonců. Autor nesoudí, spíše jen poodkrývá a nechává čtenáře nahlédnout do duše kněze, rovněž se vzdaluje a vypráví jako nestranný pozorovatel.

Silence

Hutnou atmosféru Mlčení přinese na plátna kin režisér Martin Scorsese

V roce 1988 se režisér Martin Scorsese na speciální projekci filmu Poslední pokušení Krista seznámil s významným americkým duchovním, tehdy už arcibiskupem Paulem Moorem. Ten mu dal jako dárek právě Mlčení. Kniha, která vyšla v Japonsku v roce 1966, udělala na Scorseseho velký dojem, přečetl ji na jeden zátah při cestě vlakem do Kyota.

Na scénáři začal společně s Jay Cocksem pracovat ke konci osmdesátých let, trvalo více než patnáct let, než byla scénáristická dvojice se svou prací spokojena. Mezi roky 2008 a 2009 řešil režisér a jeho tým nejen financování filmu, ale především vhodné lokace. Japonsko bylo drahé, nakonec si vybrali Tchaj-wan. Rovněž bylo nutné vyřešit hlavní postavy, režisér se rozhodl pro Andrewa Garfielda a Adama Drivera. Samotné natáčení probíhalo v první polovině roku 2015 a herci si několikrát sáhli na dno, o tom najdete více zde http://www.filmovamista.cz/clanek/186----Smrt-krestanum-----zni-v--novem-filmu-Mlceni

Uchvacující příběh o zkoušce víry, střetu dvou zcela odlišných kultur a s krasavci v hlavních rolích jde do českých kin za chvíli, ve čtvrtek 16. února.

Silence

 

 

Autor: Karolína Košařová - Zoubková | sobota 11.2.2017 22:36 | karma článku: 12,12 | přečteno: 286x