Politický megaprojekt ITER je v očích kapitalismu plivnutím do moře

ITER je výzkumný projekt jehož cílem je postavit funkční prototyp termonukleárního reaktoru. Výsledek by měl lidstvu zajistit ekologicky a ekonomicky přijatelný dlouhodobý zdroj energie. Vývoj financuje sedm mocností a celkový rozpočet byl stanoven na 10 miliard Euro. Má otázka zní, má stát podobný výzkum financovat?

Někteří lidé se domnívají, že je třeba financovat něco jako základní výzkum, protože soukromé subjekty mají zájem jen o výzkum komerční. Stejný názor jsem měl možnost vidět i u profesora z lékařské fakulty, který kritizoval přechod státních nemocnic na akciové, protože je nic nebude nutit zkoumat nebo proškolovat studenty.

Rozdělit výzkum na základní a komerční je trochu divné, když každý užitečný výzkum je prodejný. Velmi brzo komerčně uplatnitelná byla obecná teorie relativity, kvantová teorie, Maxvelův magnetismus, stejně tak je komerčně uplatnitelná kynologie, různé studie pohybu a chování živočichů, ... V nemocnici je to podobné. Nebude mít nemocnice zájem nabídnout nové postupy, aby přilákala více pacientů nebo aby výzkum nabídla k prodeji?

Zpátky k ITERu. Když jsem nedávno četl rozhovor s českým specialistou na jadernou fůzi, zaujala mě jedna jeho ekonomická odpověď. Projekt ITER je údajně tak nákladný, že jeho financování je náročné i pro nejbohatší země světa, proto vznikl společný rozpočet.

Na financování se dohodlo sedm zemí (EU, USA, Indie, Rusko, Korea, Japonsko, Čína) a původní plán bylo dodat asi 10 miliard Euro na dobu 30 let. Ano, řekneme si. Je dobré financovat takový projekt, když se jedná o budoucnost lidstva. Má otázka se ale nezměnila, může podobný výzkum financovat soukromá firma? Podívejme se na rozpočet výzkumu a vývoje firmy Intel:

Na obrázku jde pěkně vidět že jedna jediná soukromá firma má větší rozpočet na výzkum a vývoj za tři roky než politický megaprojekt ITER na roků 30. Obavy že soukromé firmy nebudou zajišťovat podstatný technologický rozvoj nejsou na místě, naopak si troufám tvrdit, že soukromé firmy zajistí rozvoj mnohem rychleji. Zvažme proto účelnost, efektivitu a užitečnost výzkumů státních, které jsou finacovány na úkor občanů a soukromých společností.

PS: nedávno internetem proběhla zpráva, že projekt ITER se až trojnásobně prodraží, ale to není nic cobychom nečekali od státního projektu

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Kořenek | středa 9.7.2008 11:39 | karma článku: 12,71 | přečteno: 1133x
  • Další články autora

Jan Kořenek

Hříšný sex a liberalismus

29.10.2008 v 18:55 | Karma: 13,11

Jan Kořenek

Barvičky politického spektra

23.6.2008 v 11:35 | Karma: 14,13