Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
RP

Typický článek člověka, který o problematice nemá ani ponětí.

Takl za prvé, kde jsou divoká prasata, je velice problém najít srnčí nebo zajíčka, protože divoká prasata jakožto všežravci veškerá mláďata jiných druhů, na které přijdou, prostě sežerou. Z tohoto titulu jsou prasata dost velká škodná.

Za druhé prasata nemají v přírodě žádného predátora, takže jejich počet je omezen pouze dostupnou potravou. A té mají v polích hodně. Navíc se umí v polích s řepkou a kukuřicí velmi dobře vykrmit a zimní období tak přežívají mnohem lépe než jiná zvěř, třeba srnčí. A díky své robustnosti se bez problémů dokáží přiživovat v zimě v krmelcích, původně určených pro zajíce a srnčí.

V dostatku potravy, jakou mají nyní, bachyně vrhá až 12 selat a prvně mají mláďata už lončáci - selata z minulého roku, takže jejich rozmnožovací potenciál je velký.

Prasata proto musí masívním odstřelem regulovat člověk. Optimální množství divokých prasat v krajině je otevřená otázka, protože většinu jejich stravy tvoří zemědělské plodiny, ne produkty lesa, takže jejich odstřelem se pouze snižují škody zemědělců. Optimální by bylo vyhnat prasata ze zemědělských lánů a nechat je se živit jen zdroji lesa, například prasata by mohla být v lese užitečná likvidací zemřelých kusů zvěře. Jenže to je asi nereálné udržet prasata jen v lesích.

Optimální by možná bylo prasata v běžné kulturní krajině s převahou polí prostě vystřílet a nechat je jen v krajině s převahou lesů. Zejména lužních, protože ty vykazují pro prasata vysokou úživnost, roste tam mnoho rostlin vhodných jako zdroj potravy prasat.

0 0
možnosti
  • Počet článků 179
  • Celková karma 16,48
  • Průměrná čtenost 4041x
RNDr. Evžen Korec, CSc. (* 1956)

Vystudovaný biolog, spoluautor 11 patentů v oblasti molekulární biologie a genetiky. Z původní kariéry vědce však zamířil k podnikání. Dnes je generálním ředitelem a majitelem developerské společnosti EKOSPOL, jednoho z největších stavitelů bytů v České republice. Je autorem publikace mapující zajímavosti o pozemcích ve světě i v ČR Pozemky ukrývají poklady, unikátního průvodce koupí bytu, Koupě bytu pod lupou a úspěšné knihy o investování do nemovitostí Co je v domě, není pro mě! V roce 2015 se stal ředitelem a majitelem ZOO Tábor, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů zvířat. O jedinečném příběhu znovuotevření ZOO Tábor vypráví jeho kniha Jak jsem zachránil ZOO v Táboře. Dále je spoluauterm knih Noční život v ZOO Tábor a Jak prodloužit život vašeho psa. Je obdivovatelem Henryho Forda. Má manželku a syna. Evžen Korec je velkým milovníkem zvířat, přírody, inteligentního humoru a smaženice.