Centrální banka udusila českou ekonomiku. Na její experimenty doplatily domácnosti i firmy

Nižší spotřeba domácností, velký počet zaniklých firem, nedostupné bydlení. Úroková politika České národní banky (ČNB) zcela zadusila českou ekonomiku.

Už od loňského jara drží základní úrokové sazby na nesmyslně vysokých hodnotách, což tvrdě dopadá na celé hospodářství. Kvůli tomu, že centrální banka zásadně zvýšila základní úrokové sazby, výrazně zdražily i komerční úvěry pro domácnosti i firmy. Ty jsou tak méně dostupné, což se promítá do nižší ekonomické aktivity. Jde o makroekonomický experiment centrálních bankéřů, který velice poškozuje domácnosti i firmy. Je proto nejvyšší čas, aby ČNB sazby výrazně snížila. Jen tak dojde k oživení ekonomiky.

Že je česká ekonomika v depresi, vidí každý. Dokazují to i oficiální statistiky. Česká ekonomika podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesla o 0,4 procenta. Výrazně se na tom podílela snížená spotřeba českých domácností, která se snížila o 4,5 procenta. Domácnosti vyždímané vysokými cenami zboží i služeb šetří a utrácí výrazně méně než dřív. To samozřejmě dopadá na podnikatele a jejich příjmy. I oni se dostávají do velkých problémů.

Podle analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau za prvních osm měsíců letošního roku v Česku zaniklo 10 543 firem, což je nejvíce za poslední čtyři roky. Rekordní byl z tohoto pohledu podle analýzy hlavně letošní srpen. Nejvíce krize zasáhla odvětví obchodu, peněžnictví a pojišťovnictví. Právě v nich ubylo nejvíce firem.

Kromě nižší poptávky způsobené šetřením spotřebitelů za to mohou i rekordně drahé firemní úvěry. Průměrná úroková sazba firemních úvěrů dosáhla na konci letošního prvního čtvrtletí téměř devítiprocentní hranice (8,92 procenta). Tato sazba je tak nejvyšší od roku 2004, od kdy ČNB tyto statistiky zveřejňuje. Úrokové sazby firemních úvěrů se přitom v minulých letech stabilně držely v rozmezí dvou až tří procent. I v době největší finanční krize v letech 2007 až 2009 krátkodobě přesáhly pětiprocentní hranici. Byly tak stále o dost níže než nyní.

To vede k tomu, že firmy o půjčky přestávají mít zájem. Objem poskytnutých firemních úvěrů byl v letošním prvním pololetí nejnižší za poslední dvě dekády. Od začátku letošního roku do konce srpna klesl tento ukazatel meziročně o vysokých 35 procent. To vede k tomu, že firmy odkládají investice, v případě už čerpaných a nyní zdražených úvěrů tyto vícenáklady promítají do cen zboží a služeb. I to je přímý důsledek nesmyslné úrokové politiky ČNB.

Nemohu nezmínit realitní trh, který se kvůli nezdravě vysokým úrokovým sazbám propadl na historická minima. Poptávka po nemovitostech v některých regionech v podstatě zamrzla, například pražský trh hlásil za loňský rok nejhorší prodejní čísla za posledních dvacet let. Viník je jednoznačný: drahé hypotéky, jejichž úrok se odvíjí od základních úrokových sazeb určovaných ČNB. Hypoteční sazby jsou letos trojnásobné oproti situaci před dvěma lety, splátka průměrné hypotéky vzrostla až o deset tisíc korun měsíčně. Problémy tak mají i stovky tisíc domácností, které musely za těchto podmínek refinancovat. Ročně jen za splátky hypotéky zaplatí o více než sto tisíc korun více.

Drahé hypotéky odrazují i kupující, kteří chtějí svoje bydlení financovat právě prostřednictvím hypotečního úvěru. Takových bylo jen na pražském trhu nových bytů dlouhodobě polovina. Aktuálně nové byty ale kupují prakticky jen lidé, kteří mají vlastní peníze. Hypotéky se kvůli politice ČNB staly nedostupnými i pro střední třídu.

Ekonomická data jasně prokazují, že současná úroková politika centrální banky škodí domácnostem, firmám i celé ekonomice. Ostatně už čtyři členové bankovní rady ČNB na posledním jednání připustili určitou korekci základních úrokových sazeb směrem dolů. To je jistě dobrá zpráva. Jen místo drobné korekce je na místě jejich výrazné snížení. Čím déle drží ČNB základní úrokové sazby na těchto hodnotách, tím hůře se z toho bude celá česká ekonomika vzpamatovávat.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Evžen Korec | pátek 20.10.2023 7:30 | karma článku: 17,34 | přečteno: 575x