Svoboda - svoboda myšlení, svoboda slova

Odborníci se shodují, že česká administrativa je mnoho kroků pozadu za dezinformační scénou, která se už od jara pase na pandemii nového koranaviru – viz dnešní článek.

„Nesouhlasím s tím, co říkáš, ale vždy budu bránit tvé právo to říci“ je výrok, který je připisován francouzskému spisovateli a filozofovi Voltairovi, i když ho pravděpodobně nikdy neřekl. Přisoudila mu ho anglická spisovatelka Evelyn Beatrice Hall(ová). Můj neoblíbenější citát, který vyjadřuje přesně to, čemu bytostně věřím. Právo myslet a svoje myšlenky svobodně vyslovovat je pro mě podstatou svobody.

Před rokem 1989 a „sametovou revolucí“ bylo běžné, že většina z nás v sobě měla jakéhosi vnitřního censora, který nekompromisně řídil to, co se smělo ve veřejném prostoru nahlas říci a co ne. Existovaly černé listiny na kterých byly knihy, filmy a lidé. Nevhodné knihy, nevhodné filmy, nepohodlní lidé. Odlišnost byla nebezpečná. Jeden názor, jedno sourodé stádo. Strašné na tom bylo to, že pro nás to byl naprosto normální stav. No co už, něco jiného si říkáme doma a s přáteli, a něco jiného papouškuji ve škole a vidím v televizi. Byla to taková hra, téměř nikdo nevěřil tomu, co nám bylo předkládáno jako pravda, ale všichni jsme to s nimi hráli.

 Nadějí byla pro nás „sametová revoluce“ a většina z nás doufala, že už NIKDY nebudeme potrestáni za to, že máme jiný názor. Že nás nevyhodí z práce, že právo diskutovat a přít se je normální, byť můj názor není stejný jako ten tvůj.

Kam jsme došli?

Dobrovolně poklekáme a omlouváme se za to, co jsme nikdy neudělali. Některá slova se nevyslovují, natož abychom je napsali (pro ilustraci: černoch, cikán). Filmy musí být „korektní“, což přeloženo do lidské řeči znamená, že v nich musí hrát lidé z různých kultur, bez ohledu na to, že anglickou královnou nikdy nebyla žena tmavé pleti (abych byla korektní). Někteří prosazují, aby slova maminka a tatínek byly nahrazeny slovy rodič jedna a rodič dvě, abychom svojí řečí nediskriminovali "odlišné rodiny". Evropská unie se nekritizuje a její rozhodnutí je vždy správné. Naše mluva by neměla být přesná a případně popisná, ale politicky korektní. Jiný názor už není imperialistická propaganda ale DEZINFORMACE. Nevhodné názory se mažou ze sociálních sítí. Hezky všechno srovnat, urovnat to neposlušné stádečko a hybaj jedním, tím jediným správným směrem k zářným zítřkům! Kdo nemyslí jako my, myslí proti nám. Je to nepřítel, je to vyvrhel, je to DEZINFORMÁTOR. A s dezinformacemi a především DEZINFORMÁTORY je třeba bojovat všemi prostředky!

Nakonec jeden pradávný vtip, který je opět aktuální:

Když myslíš, nemluv.

Když mluvíš, nepiš.

Když píšeš, nepodepisuj (nezveřejňuj).

Když podepíšeš (zveřejníš), tak se nediv.

 

Tak doufám, že tohle není můj poslední blog. No a příště opět do bezpečnějších vod mého dětství.
 

Autor: Monika Kopťáková | pondělí 18.1.2021 16:10 | karma článku: 21,49 | přečteno: 318x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Monika Kopťáková

Zahrádka 2

Kam s ní? S čím? S posekanou trávou. Nejlepší zahradou je trávník a nejlepším trávníkem je beton - tak zní slova klasika.

12.10.2021 v 13:35 | Karma: 13,43 | Přečteno: 341x | Diskuse | Osobní

Monika Kopťáková

Zahrádka, aneb jak na to

Chceš-li být šťastný jeden den, opij se. Chceš-li být šťastný jeden rok, ožeň se. Chceš-li být šťastný celý život, pořiď si zahrádku.

5.10.2021 v 12:08 | Karma: 12,20 | Přečteno: 314x | Diskuse | Osobní

Monika Kopťáková

O čem se mluví - Covid a Vrbětice

Doby, kdy hlavním tématem rozhovoru lidí byl fotbal nebo hokej, či poslední díl seriálu Nemocnice jsou minulostí. My obyčejní občané sledujeme, jak se vláda s opozicí mydlí po hlavě a bavíme se.

29.4.2021 v 12:22 | Karma: 16,80 | Přečteno: 373x | Diskuse | Osobní

Monika Kopťáková

Šmejdi – osobní zkušenost. Aneb jak se ze mě stala zuřící bestie.

Doby předváděcích akcí jsou minulostí. Šmejdi však přežívají. Našli si nové pole působnosti, převody energií. Cíl je stejný – senioři.

9.4.2021 v 10:12 | Karma: 36,24 | Přečteno: 1254x | Diskuse | Osobní

Monika Kopťáková

Současná situace ? Čekání na zázrak

Ano, žijeme. Šťastnější z nás chodí do práce. A jinak nic. Kde jsme se to ocitli? Jak dlouho ještě? Pocit beznaděje.

25.3.2021 v 11:05 | Karma: 10,37 | Přečteno: 246x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, přijal jméno Lev XIV.

8. května 2025  18:45,  aktualizováno  19:54

Sledujeme online Novým papežem se stal americký kardinál Robert Francis Prevost, oznámil z baziliky sv. Petra...

Zemřel Jiří Bartoška, charizmatický herec a prezident karlovarského festivalu

8. května 2025  13:53

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Byl dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu...

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Soud poslal do vězení starostu Řeporyjí Novotného, porušil podmínku

7. května 2025  14:42,  aktualizováno  21:42

Soud poslal na tři měsíce do vězení starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Na návrh...

Hasiči vyjeli do Úval k hořící hale. Oheň je pod kontrolou, dohašování potrvá do rána

13. května 2025  20:56,  aktualizováno  22:15

V Úvalech zasahuje hasičský sbor u rozsáhlejšího požáru haly s automobilovými veterány. Před...

Zlaté meče a arabští koně. Saúdové přichystali Trumpovi pompézní přivítání

13. května 2025  21:35

Korunní princ Saudské Arábie Mohammed bin Salmán v úterý srdečně a okázale přijal amerického...

Zlatá palma pro De Nira, soutěží i český film. Začal 78. ročník festivalu v Cannes

13. května 2025  20:20,  aktualizováno  21:20

V jihofrancouzském přímořském letovisku Cannes v úterý začal mezinárodní filmový festival, který je...

Vystavují stará auta dělostřelecké palbě kvůli odškodnému, viní Rusy gubernátor

13. května 2025  21:02

Gubernátor ruské pohraniční Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov obvinil místní obyvatele, že...

Vůně ranní rosy, květin a pohody. Ranní Louka od Manufaktury nás okouzlila
Vůně ranní rosy, květin a pohody. Ranní Louka od Manufaktury nás okouzlila

Lehká, svěží a plná přírody – taková je parfémová voda Ranní Louka od Manufaktury, kterou jsme v naší redakci měly možnost otestovat. Proč se hodí...

  • Počet článků 19
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 669x
Malé retro zamyšlení do době minulé, o věcech co nás obklopovaly, o vztazích které ovlivňovala nejen doba.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.