Putování s meducínkou - kapitola 10. - závěr

Abych vysvětlil,co vidím za termínem ‚šest pé‘: Jedinec, o kterém se říká, že má všech pět pé, bývá naprosto dokonalý, bez jediné chybičky,ve společnosti ho každý obdivuje a respektuje, hýří bohatstvím, dívky mu nadbíhají, že stačí lusknou prsty a i ty nejnáročnější krásky s ním hned sdílejí přikrývku-zkrátka je lev salónů.

Jenže majitel šesti pé je pravý opak. Je malý, nehezký, často brýlatý, chudý, nesmělý a většinou obézní.Takovým držitelem šesti pé jsem byl v mládí já. Ani nyní, v pokročilém věku nejsem žádný elegantní vymetač večírků, netančím, k boháčům mám asi tak daleko jako na Mars, nejsem nadán brilantní řečnickou rétorikou, vtipností,  jakou si mnozí muži dobývají dámská srdce.Nikterak nevynikám výškou, po vysokém vzdělání a kariéře jsem nikdy nezatoužil a sport považuji za masochismus. Není tedy divu, že jsem dlouhá léta nemohl najít děvče, které by bylo ochotno spojit se mnou svůj osud. Kromě toho jsem byl časově zaneprázdněn, protože jsem svůj volný čas trávil na zkouškách nebo na vystoupení kapely, ve které jsem zamlada hrával..Tehdy se mi už blížila třicítka, tudíž není divu, že nastal čas, kdy jsem silně zatoužil po stálé partnerce a po založení vlastní rodiny. Bylo to ovšem mnohem déle, než u mých vrstevníků, a přišlo to nečekaně. Kamarádi, s kterými jsem až dosud trávil veškerý volný čas, se postupně oženili, nebo aspoň byli zadání, věnovali se svým partnerkám a někteří dokonce přestali hrát-a já jsem byl stále osamělejší. Pokud se nehrálo, trávil jsem večery po hospodách, nebo jsem byl sám doma, převracel jsem se sám na studeném lůžku, smutek střídal nudu a pocit nenaplněnosti byl nesnesitelný. Kamarádi nemohli pochopit,  jak to vydržím a měli pravdu-skutečně byly chvilky, kdy mi bylo skutečně krušno….

Ale protože-jak už bylo uvedeno-jsem neměl předpoklady k hledání ‚normální‘ cestou (dodnes mám báječné a hezké kamarádky, ale ty byly zadány, a já mám tu hloupou zásadu, že kamarádům do zelí nelezu), podal jsem si inzerát k seznámení do tehdejšího oblíbeného časopisu ‚Ahoj na sobotu‘. Z došlých odpovědí jsem vybral dvě. Rozvedená žena se synem v počínající pubertě, žijící ve vzdálené vesnici a svobodná matka devítileté dcery z Moravy.Ve svých letech jsem už nemohl počítat s nějakými svobodnými bezdětnými děvčaty, to jsem zcela chápal.

A tak pod dojmem, kterým na nás Středočechy působí pověst Moravanů jako hodných lidí, dosud nezkažených hamižností, podrazáctvím a křiváctvím, jsem napsal Evě z Moravy. Sešli jsme se v Jihlavě a docela jsme si rozuměli.Několikrát jsme se vzájemně navštívili ve svých domovech, došlo i na to vytoužené milování….a pak jsme popadli stan a dcerku a vyjeli na dovolenou k Lipenské přehradě. Je dobré strávit nějaký čas spolu. Poznal jsem, že Eva je náruživá erotomanka, zatímco já jsem už byl sexu nabažený a usoudil jsem, že je to vcelku nuda (asi v dnešní době, kdy-soudě podle bulváru jsme národ posedlý chtivostí po penězích a sexu-nejsem tak zcela dnešní) vyžadovala ‚to‘ každý večer bez ohledu na přítomnost dítěte. No-u nemluvněte by to asi nevadilo,ale u dívky na prahu puberty jsem měl značné zábrany. Asi jsem staromódní, ale vadilo mi to. A tak se vztah, zpočátku nadějný, zvolna ochlazoval, až po několika dalších návštěvách zanikl.

Rozchod s dívkou, s kterou jsem chtěl žít, byl bolestný, ale z dnešního pohledu je mi jasné, že by to stejně dlouho netrvalo, protože odlišný pohled na erotiku je ve většině případů začátek konce.Páni doktoři Plzák a Uzel by o tom jistě mohli hovořit celé hodiny..

 

Když jsem se z tohoto zklamání vzpamatoval, uběhl celý rok. Rok smutku, nudy, hospod a osamělých nocí. A pak jsem napsal Karolíně, pisatelce druhého dopisu, zda si mezitím někoho nenašla. Kupodivu byla i po roce stále sama se synem. Napsala mi hezký dopis a zakrátko jsme se sešli na neutrální půdě v městě, kde nás nikdo neznal. Povídali jsme si u kávy a u skleničky vína celé odpoledne a našli mnoho společných názorů. Bylo nám spolu hezky, jako bychom se znali celá léta. Vzali jsme se za půl roku. Opustil jsem pro tuto lásku  rodné město, byt, dobrou práci, rodiče, kamarády, jen hudbu jsem opustit nedokázal a každou volnou korunku dávám za hudební cédéčka. Jinak jsem ovšem změnil celý způsob svého života. Zpočátku to bylo těžké-a na některé stránky manželského života jsem si dodnes nezvykl, ale s Karolínou jsem šťastný. K synovi zakrátko přibyla dcera a až na drobné rozmíšky, jako jsou všude, jsme šťastni. Nežijeme v přepychu a občas máme dokonce hluboko do kapsy. Ale na mnoha příkladech vidíme, že přepych a peníze sebou nenesou vždy také porozumění a už vůbec ne štěstí.V dnešní chamtivostí posedlé době to mnoho lidí nechápe, ale my víme své. Zastávám názor, že jediné zlato, které má nezměrnou hodnotu, je zlato v srdci, a to moje žena má.

 

 

 

Loď, poslaná dráhou, ještě cestovala kdesi po jihočeských nádražích, když jsem s rukou na šátku namáhavě vlekl lodní pytel a pádlo do třetího patra starého činžáku bez výtahu. Jednou rukou to šlo dost obtížně, takže jsem nakonec udýchaný a zpocený bouchnul pytlem o podlahu u vysokých hnědě lakovaných dvoukřídlých dveří s mosaznou tabulkou, na které se skvělo moje ctěné jméno..Chvíli jsem odpočíval. Ticho na schodišti mi připomnělo dávný návrat kapely z vystoupení. Bylo to v parném létě, podobném, jako je letos. Bydlel jsem tehdy s rodiči v podobném starém domě, a protože jsme tehdy z jakýchsi důvodů, které už mi vypadly z paměti, přišli o zkušebnu, skládali jsme nástroje, reproboxy a zesilovače do kůlny na dvoře onoho domu. Muselo se jít průjezdem, který každý zvuk opakoval s trojnásobnou ozvěnou. Dávní stavitelé nešetřili materiálem, protože strop průjezdu byl v asi sedmimetrové výšce a člověk si tu připadal jako v kostele. Prosil jsem tehdy kluky, kteří nosili ve dvojicích bedny s aparaturou průjezdem na dvůr…..

 

 

Byla horká letní noc. Noc, ve které se tak pěkně spí při otevřených oknech  a po které vás ráno příjemně budí kosi ve větvích jabloní svým zpěvem.

Byly tři hodiny ráno a město bylo ponořeno v hluboký spánek. Na ulicích nebylo živáčka a všechna okna byla temná jako noc nad všehomírem. Jen pouliční lampy vytrvale a strnule svítily na opuštěné chodníky. Stromy vypadaly jako jevištní dekorace a zvuk kroků osamělého nočního chodce se rozléhal široko daleko, než zanikl kdesi za rohem.

Do této noční pustiny jsme přijeli autobusem z vystoupení. Už samo zasyčení, jak řidič otevřel hydraulické ovládání dveří, působilo stejně, jako by působil malý atomový výbuch. Porušilo nehybné ticho a probudilo kočku,spící do této chvíle ve výklenku sklepního okénka v sousedním domě.

Opatrně jsme nosili klenutým průjezdem nástroje a bedny s aparaturou do kůlny na dvoře.V tom průjezdu se skrývala ozvěna, ztrojnásobující každý zvuk a povyšující zvuk našich kroků na kulometnou palbu.Tlumený hovor účastníků výpravy zněl jako hulákání davu při fotbalovém utkání.  Pravda,byli jsme-jako vždy po vystoupení-trochu povzbuzeni alkoholem, a tak moje napomínání a nabádání k tichu, protože v domě spí lidé, vyvolávalo chechtot, proměněný ozvěnou průjezdu v burácení orkánu, jekot vichřice a bušení pneumatických kladiv včetně naftového kompresoru.

V okamžiku,ve kterém byly už bedny uloženy, mládenci se ztišili a ulice se opět chystala k strnulé nečinnosti, bouchla u autobusu pneumatika. Bouchla hlučně, slyšitelně jistě v Austrálii a násobená dosud neuzavřeným průjezdem.

Dlouhou dobu jistě jezdil ten autobus se ztenčenou stěnou pláště v halasném denním ruchu města. Jistě stál často v depu v sousedství jiných autobusů, túrujících motory a činících nepředstavitelný hluk. Jezdil v širých neobydlených prostorech mezi loukami, lesy a poli, ale tam nikde pneumatika nepraskla. Věděla, že by si kromě řidiče a případných pár cestujících této události téměř nikdo nevšiml a ona by nesklidila zaslouženou pozornost. Umínila si tedy, že se musí rozletět v tichu spící noční ulice. Udělala to tak prudce, že utrhla u autobusu blatník a rozsvítila postupně všechna okna v ulici. Vylákala vyděšené spáče z pohodlných postelí. Několik postav v nočních úborech vyběhlo i na ulici, ale když popzbyly strachu, poznaly pravou podstatu hluku a viděly, že není válka ani zemětřesení, že dokonce nevybuchlo ani plynové potrubí, opět se zahloubaly do svých snů a okna v ulici opět postupně oslepla.

Tak si pneumatika dokázala, na rozdíl od myslících tvorů, vybrat a určit čas svého zániku.

 

Čas je vůbec zajímavá jednotka. Je to jediný jev, který se nedá vrátit zpět. Magnetofonovou kazetu, video či záznam na CD vrátíte zpět na začátek, kdykoliv se vám zachce, pokud není výpadek proudu. Zpět můžete vrátit filmový pás i stránku v knize. S časem to nesvedete, ani kdybyste měli nastřádanou energii ze všech uhelných, atomových, vodních i větrných elektráren, ze všech dynam, alternátorů a údolních přehrad k dispozici.

Už celou řadu let dělíme čas na letní a zimní. Už řadu let přišlo mnoho spoluobčanů v době jarního slunovratu pozdě do práce. Nedávno se to stalo mé přítelkyni Vlastičce. Zcela podle svého zažitého zvyku si v předvečer změny času přetočila všechny hodiny v domě.Všechny. Jen na malého budíčka u svého lůžka pozapoměla a když se večer ospalá a unavená ukládala ke spánku, nastavila jako obvykle ranní buzení a v klidu usnula spánkem spravedlivých. Spala zdravě a posílila organismus natolik, že po probuzení v dobré náladě při pohledu na budíčka zjistila, že má ještě hodinu času. V klidu tedy vykonala ranní hygienu, osprchovala se a umyla si vlasy. Dlouho vybírala ve skříni oblečení,  které si dnes vezme. Pak vstoupila do kuchyně, aby si připravila snídani. Naučeným, zběžným pohledem na kuchyňské hodiny si však připravila pouze šok !Již za pět minut už má stát za pultem v drogerii!!..Nastal čas naprosto zbytečného pobíhání, nervování a honiček. Čas dohnat nelze. Autobus, má-li slušného řidiče, na vás počká, vidí-li řidič, že jste se vyřítili za rohem a překonáváte světový rekord v běhu na sto metrů. Řidič nervák počká do chvíle, kdy jste metr od dvířek a chystáte se k spásnému skoku.V tomto okamžiku zasyčí zavírané dveře a autobus se rozjede,nechávaje vás v předklonu s vyplazeným jazykem, zrudlou tváří a sípajícím dechem stát na refýži. Neslušný řidič a čas mají společného jmenovatele-oba je nelze dohnat.

V případě mé přítelkyně se nic tak moc nestalo.Vlasta má drogerii soukromě pronajatou, žádný šéf s hodinkami v rukou a s káravě zdviženým obočím na ni tedy nečekal,a kromě toho to má za rohem.

Jiný souboj s časem zažil kdysi před lety jistý Gustík na dovolené v Polsku. Po prohlídce Varšavy, pro Čecha nezbytné obhlídce obchodů a tržnic a po krátkém odpočinku v hotelu vyrazil Gustík do víru večerního života polské metropole. Po skončení rockového koncertu skupiny Breakout se seznámil náhodou s partou jakýchsi mladých Poláků. Strávil s nimi báječný večer-nebo už spíš noc v jakési restauraci, ale alkoholické smšti, jakou jeho noví přátelé nasadili, v žádném případě nestačil.Poláci jsou v spotřebě alkoholu pověstní. Pamatuji se, že v Bulharsku v Albeně, kde jsme spali ve společném česko-polském kempu bylo vzácností vidět střízlivého Poláka. Motali se, řvali a hulákali celé noci bez ohledu na slušné rodiny s dětmi, které se pod stany vůbec nevyspaly (na obhajobu Poláků však spravedlivě musím dodat, že Češi v kempu Klůcek u Máchova jezera v roce 1990 nebyli o nic lepší).

Tedy Gustík oné varšavské noci přecenil své síly. Pamatuje si jen tolik, že při pohledu na hodinky zjistil, že je půlnoc. Náhle-aniž uplynula jediná vteřina či minuta nočního času-se probudil třicet kilometrů za Varšavou na zeleném pruhu uprostřed dálnice. Slunce pálilo vysoko na obloze, auta kolem Gustíka svištěla oběma směry a hodinky na zápěstí ukazovaly deset dopoledne…

Bylo dvanáct, když se přítel dostal stopem do Varšavy. Kam se podělo těch deset hodin času a jak se octl uprostřed dálnice daleko za městem, to Gustík dodnes neví. Domnívá se, že náhle přechodně začala působit jiná časová měřítka, používaní v sci-fi literatuře, zvaná ‚světelná léta‘. Tvrdí, že v té restauraci přistáli mimozemšťané v podobě malinkých trpaslíků s kladívky v rukou. Dopravili ho létajícím talířem na onen travnatý pruh u dálnice, pak se mu nastěhovali do hlavy a bušili tam těmi kladívky ještě celé následující dopoledne. Musel je vypudit mokrými obklady a odpočinkem ve stinném, klidném hotelovém pokoji. Pak se teprve uvolili jeho lebku opustit a vrátit se do svých vesmírných dálav. Můj přítel měl v úmyslu zpravit o této události proslulého spisovatele Erika Van Dänikena, ale dodnes nevím, zda tento úmysl uskutečnil.

Když už jsem se zmínil o panu Dänikenovi, uvedu ještě jednu teorii, která má ovšem s časovou tématikou společné jen to, že se týká doby před milióny let.

Nedávno moje žena nabízela naší fence Betince kousek salámu tím způsobem, že držela zmíněný kousek potraviny mezi prsty tak vysoko, že Betinka musela vystoupit na zadní nohy, aby na pochutinu dosáhla. Vypadala jako malé dítě, když se učí chodit a všichni jsme se velmi bavili .Dokázala přejít po dvou celou kuchyň a ještě se zatočit kolem své osy.

A zde se nabízí ta teorie, založená na Van Dänikenově tezi o údajné přítomnosti mimozemšťanů na naší planetě před dávnými lety. Je totiž docela dobře možné, že mimozemšťané nabízeli tímtéž způsobem, jako moje žena Betince primitivním, nevyvinutým předchůdcům člověka kousky potravin, čímž by se dala vysvětlit dosud nevyjasněná příčina vztyčené chůze člověka, jediného tvora-snad kromě určitých druhů opic-, který se pohybuje po dvou nohou, nikoli po čtyřech.

…i když v posledních dvaceti letech mě chování určitých spoluobčanů opravňuje k názoru, že mimozemšťané možná v těch prstech drželi bankovku vyšší hodnoty. Mnozí lidé jsou totiž kvůli penězům schopni i k mnohem razantnějším činům, než pouze změnit způsob chůze-mění i charakter a chování, bohužel často k horšímu. Čechy bývaly zemí plnou stříbra, jenomže se slétlo příliš mnoho supů, kteří sežerou tu nejtučnější mršinu, a na miliony mravenců už toho moc nezbyde… Ve spojitosti s tématikou času si lze jen přát,aby doba, závislá na chamtivosti skončila dřív, než ti slušní skončí pod mosty.

 

Z myšlenek mě vyrušil šramot za dveřmi. Než jsem stačil zareagovat, křídlo hnědě nalakovaných veřejí se rozlétlo a Karolína s klíči v ruce a s taškou připravenou k nákupu vyšla ze dveří..  ,,Jé, co tady děláš, ty už jsi přijel? A co to máš s rukou? Tak pojď, musíš se vykoupat a převlíknout, seš jak cikán!“

A tak jsem teda skončil s putováním po řece s meducínkou a s kamarády.

Autor: Pavel Kopáček | pondělí 25.10.2010 12:46 | karma článku: 5,52 | přečteno: 535x
  • Další články autora

Pavel Kopáček

Schody do nebe

Fuj! To je ale schodů! Sunu se těžce vzhůru, nohu střídám nohou, sotva popadám dech, často musím zastavovat a zklidnit plíce, hrozící prasknutím. Svaly na stehnech a lýtkách bolí únavou a čelo mám zrosené potem. Země pode mnou už není vidět, ztratila se v mlžných závojích bílých mraků, zde v těchto pustých místech lze občas zahlédnout vzdálené letadlo, nebo ptáka s mávajícími křídly, jakoby na pozdrav. Jinak je tu klid, slunce nerušeně a vytrvale ozařuje nekonečné moře nadýchaných oblaků a ty hrozné schody, schody do nebe. Ztrácejí se dole pode mnou v oblacích, nahoře pak v slunečné záři, oslepující oči a matoucí mysl, nelze vidět konec tohoto únavného stoupání.

31.3.2013 v 16:41 | Karma: 8,78 | Přečteno: 381x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Velikonoční

Nejdříve jsem psal jedny velikonoční veršíčky, pak druhé a nemohl jsem se rozhodnout, které zveřejním. Nakonec jsem je spojil.

30.3.2013 v 15:51 | Karma: 6,85 | Přečteno: 236x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Plechový bubínek

Nevím proč na mě padá splín a smutek. Je předjaří, za pár dní bude všechno kvést, svítit a jásat a já mám nálady, které mě jinak napadají zpravidla na podzim. Snad je to tím, že slunce je nám stále ještě vzácné, že jeho blahodárný svit mi chybí a já trpím čímsi, čemu naši narkomanii propadlí spoluobčané říkají „absťák“. Jsem na slunci závislý a netajím se tím. Chodím ulicemi pod olovnatou oblohou, boty rozmáčené řídkým vodnatým sněhem, vítr zebe do rukou, protože jsem zapomněl doma rukavice a když přijdu do jakékoli vyhřáté místnosti, zapotí se mi brýle, takže nikoho a nic nevidím. A ty hromady šatstva – těžké kabáty, šály, čepice, které všude překáží, všude kam přijdu je třeba se svlékat, oblékat, odkládat...

24.3.2013 v 18:17 | Karma: 9,39 | Přečteno: 341x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Krvavá řež

Bitva se blížila se západem slunce. Generál zvedl tyč s vlajkou a zvolal „Ve jménu božím!“ a všichni jsme se v krytu z bedniček na ovoce v sadě za městem připravili ke krvavé zteči. Na stůl uprostřed úkrytu, složený z přepravek a dřevěných palet, jsme umístili strategickou mapu okolí, shromáždili štáb a plánovali postup ofenzivy. Náhle se generál zarazil. „Není tady generálmajor!“ Zarazili jsme se. Bez generálmajora nemůžeme rozvinout strategii útoku! Co teď? Plukovník vyslal kurýra. Čas kvapil, nepřítel za plotem sadu jistě už netrpělivě čeká na invazi, aby se mohl bránit, podniká podobná opatření jako my a je znepokojený dlouhým tichem před rozhodující bitvou. Slunce se sklánělo k západu, vytvářelo dlouhé stíny a neohrožené vojsko bude muset jít domů k večeři...

17.3.2013 v 16:08 | Karma: 8,92 | Přečteno: 299x | Diskuse| Poezie a próza

Pavel Kopáček

Černá věž

Ve věži byla tma, jen malými okénky prosvítalo z venku trochu světla. Prastaré kamenné zdi byly na dotek vlhké. Přidržovali jsme se rozviklaného zábradlí a stoupali po vrzajících dřevěných schodech vzhůru. Schodiště končilo ve druhém patře věže, byla tu jakási místnost, dříve prý obydlí strážného, teď zde bylo naházeno nejrůznější harampádí, pokryté tlustou vrstvou prachu. Výše bylo možno stoupat pouze po nedůvěru budících zpuchřelých žebřících ...

10.3.2013 v 22:49 | Karma: 5,30 | Přečteno: 249x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Zdravotnictví čeká kolaps, věští analýza. Chybí 3000 lůžek, péče se nadužívá

3. května 2024  11:36,  aktualizováno  12:57

V českém zdravotnictví hrozí bez přijetí potřebných opatření vyčerpání zdrojů. Systém není podle...

Na Chebsku vjel vlak do spadlého stromu a vykolejil, provoz na trati stojí

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 12:55

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek odpoledne v úseku mezi Velkým Luhem a Skalnou...

Hory jsou poprvé bez souvislého sněhu, hlásí meteorologové. Zůstaly jen zbytky

3. května 2024  12:51

Čtvrtek byl podle Českého hydrometeorologického úřadu (ČHMÚ) prvním letošním dnem, kdy nikde na...

Ukrajina může použít naše zbraně v Rusku, říká Británie. Eskalace, reaguje Kreml

3. května 2024  10:26,  aktualizováno  12:41

Ukrajina může použít britské zbraně k úderům na ruském území. Během návštěvy Kyjeva to oznámil...

  • Počet článků 218
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 764x
Bývalý hudebník, zpěvák a textař,nyní amatérský literát (dvě ocenění v literárních soutěžích).Zveřejněná kniha může být chápána jako nabídka nakladatelům, pokud čtou tento blog. Více informací na http://profil.lide.cz/160Pavel/profil/