Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Drobásky po kapsách: Kapitola 2. Venca z úschovny

Od té doby, kdy Venca Sviták po nadměrné konzumaci metylalkoholu kdesi na montáži téměř oslepl, dostává skromný invalidní důchod, k němuž si přivydělává na živobytí přijímáním a vydáváním kufrů v úschovně zavazadel našeho nádraží. Když jsme s Mirkem zaklepali na okénko úschovny, oči skryté za černými brýlemi, které člověka neznalého skutečnosti v šeré hale poněkud udivovaly, si nás zkoumavě přeměřily. Pak nám černovlasý Venca teprve otevřel dveře.„Leze mi sem všelijaká cháska, to víte, dneska musí bejt našinec vopatrnej.“

„Stejně je to zajímavý, že spodina celýho města se slejzá právě na nádraží, to není jenom tady, to je ve všech větších městech, já nevím proč,“ povídám. „Tak co tady pro nás máš za problém?“
„Támhle kluci, ten radiátor pod voknem hřeje jenom na třech článkách, dál je to studený. Udělejte mi s tím něco, kdo tady má celej den v tom průvanu z haly sedět, víte jak to táhne?“
Shodil jsem těžkou řemeslnickou tašku z ramene a vytáhl šroubovák. „To bude, Venco, hned, to stačí vodvzdušnit!“
 
A zatímco čekám se šroubovákem připraveným k dotažení odvzdušňovacího ventilku, až začne  prskat horká voda, klepe na okénko úschovny starší paní.
„Na tebe tu čekám vod rána, ty důro,“ bručí Venca, „leze mi to sem jak domů…“, ale jak vytáhne sklo okénka, roztáhne tvář do přiblble podlézavého úsměvu: ,,To máme jeden kufříček a jednu taštičku, tady to je, milostivá, dostanu tři korunky, prosím…děkuji pěkně a šťastnou cestu paninko!“
Při stahování okénka se ale zase mračí a huhlá „táhni do prdele ty slepice grónská,“ nedbaje, že nedovřeným okénkem může zákaznice jeho proslovy zaslechnout.
 
„To je dílo!“ uchechtl se Míra, „to se vůbec nebojíš, že si někdo může stěžovat? Dyk tě musej slyšet!“
„Ať si dou třeba do lampárny, kreténi…a kluci koukejte, pučil jsem si polskej časák od trafikantky, to je kočka, co? Né, trafikantka ne ty blbe, ta tady na fotce vole! Ta má kozy co? A hele, slyšeli jste ten novej fór, jakej je rozdíl mezi ženskou a pitbulem? Poznáš to přece hned, jak si ji vemeš - dobrý co?“
Mirek, ženáč, se třema dětma, se zasmál.“ To je dobrý, to si musím zapamatovat. Venco, nemáš cígo? Puč mi spartu, já ti ji zejtra vrátím…“
 
A zatímco ti dva spokojeně pokuřují, vykukuji zvědavě ze dveří úschovny do nádražní haly. Je tu klid, přecházející cestující, sem tam hlouček, světla ze stánků a trafik, obvyklý nádražní šum, občas přerušený hlášením rozhlasu nebo zvenku rachotem projíždějících vlaků.
„Kluci, pojďte se podívat, to stojí za to!“ Venca s Mirkem i s cigaretami v ruce vletěli do dveří v předtuše minimálně Pamely Anderson, ale halou poklusem běží starý hubený mužík v rádiovce s anténou a v saku s oblýskanými rukávy. Z promočených tesilek mu čůrkem stéká přes sešmajdané boty řídká stolice a zanechává na dlaždicích haly dvě páchnoucí hnědavé cestičky. ,,Ó jé!“ směje se Venca, „to je ten dědek z nádražní restaurace, von tam pořád šmejdí a dopíjí slejvky z piva, tak mu tam zas nalili do sklenice jar, už mu to provedli párkrát, ale von je nepoučitelnej!“
 
„Nemůže to vodstonat?“ strachuje se Míra, ale Venca jenom máchne rukou. ,,Ten má tuhej kořínek! Hele, teď ani ty berle nemá, jinak filmuje, že nemůže chodit, teď je v tom kvaltu zapomněl a jak vidíte, běhá jak srnec. Naslouchátko nosí taky jenom pro parádu, aby neslyšel, když po něm chtějí platit, ale když mu někdo něco dává, to slyší jako Indián.“
 
Za podivným mužíkem se zabouchly dveře WC a hala se vrátila do předchozího klidu.
Vrátili jsme se do úschovny. Venca se opřel zády o regál s balíky a kufry, my s Mírou jsme usedli na převrácenou kánoi.
 
„Já jsem před pár dny seděl v hospodě „Budvarka“ a přised si ke mně taky takovej dědek. Měl hubertus až na paty a ňákou špinavou šálu, co ztratila původní barvu tak před sto lety. Ten chlap vám smrděl, až se mi dělalo zle. Močí, špínou, starejma hadrama, zatuchlinou a nevětranejma matracema - no něco děsnýho. Utýct nebylo kam, všechny vostatní stoly byly vobsazený, tak jsem honem platil a pryč! Voni některý chlapi jsou bez ženský jak ty čuňata, spali by v chlívě,jen když mají chlast a tabáček…ale mě se to netýká! Já jsem taky sám, ale podívej se na můj byteček - leckterá ženská by to takhle naklizený neměla!“
 
„No jó, ale ty seš exot,“ utrousil Míra, ,,většina chlapů bez ženský dopadne jako ten tvůj dědek. Podívej na Vaška Kulhavýho! Ten kdyby neměl Guláška, tak by byl úplně sám a uchlastal by se k smrti!“
Vašek Kulhavý byl zajímavá figurka nádražní čety údržbářů. Původním povoláním klempíř, ale jeho skutečným zaměstnáním byl chlast. Mnohdy se stalo, že byl tak opilý, že když přišel šéf do dílny, tleskal mu dlaněmi před obličejem, ale vytřeštěné oči totálně zkamenělého mužíka ani nemrkly. Jednou přivedl do dílny zatoulané psisko, které sebral kdesi na ulici a kterému chlapi z legrace začali říkat Gulášek. Pes si na jméno zvykl a brzy něj slyšel. Gulášku lehni, Gulášku k noze, Gulášku fuj!
 
Vašek měřil sto padesát centimetrů a jeho způsob života se mu vryl do obličeje. Snad proto se nikdy neoženil. Bydlel v polorozpadlé chalupě kdesi u Přelouče, odkud jezdil do našeho města předstírat, že pracuje…
 
Na okénko úschovny kdosi zaklepal.
„Koho to sem zas čerti nesou,“ bručel Venca Sviták, odlepil se od regálu a šoural se k okénku: ,,Tebe ty hovado jalový tak rád vidím jak vosinu v prdeli“ huhlal, ale když vyšoupl okénko, opět roztáhl obličej do svého přiblblého, úlisného úsměvu:… ,,Dvě taštičky, samozřejmě vážený pane..na den, nebo na dýl? Tady je lísteček, těšilo mě, nashledanou, přijďte zas!“ Div se neklaněl, ale při zavírání okénka už bez úsměvu bručel ,,táhni do prdele kreténé.“ 
 
Když jsme později v hale míjeli uklízečku, horlivě komentující hnědé páchnoucí cestičky, které musela vytírat, prohlásil Míra: ,,Teď máme ještě čistit ucpanej odpad na ústředním stavědle, pak kape baterie na telefonní ústředně a dále mám žízeň. Nejpřednější povinností každého slušného instalatéra je co?“
Spiklenecky jsme se na sebe zašklebili a už jsem se vracel do úschovny ke Svitákovi nechat mu tam v úschově těžkou tašku s nářadím.

Autor: Pavel Kopáček | pondělí 19.10.2009 15:35 | karma článku: 24,54 | přečteno: 2660x

Další články autora

Pavel Kopáček

Až budu tátou

„Až budu tátou, tak tady všechny ty lesy vykácím!“, hudroval sedmiletý Pavlík, když celý utrmácený v letním horku musel s rodiči a strýcem sbírat malinké lesní jahody. Strejda z nich potom doma udělá báječnou jahodovou pěnu, po které se Pavlík může utlouci, ale když je má sbírat...a když ono to trvá tak dlouho! A slunce nemilosrdně pálí, Pavlíkovi se lepí žízní jazyk na patro... A doma zahálí elektrický vláček, který doopravdy svítí a houká, a ve vilce přes ulici čeká Standa Hořejšů, s kterým se tak nádherně hraje na cirkus! A na loupežníky a partyzány! Pavlík hlasitě reptá, až ho maminka musí napomínat. „Když nebudeš sbírat, strejda ti pak z té dobré pěny nedá ani líznout!“ To zabralo. A tak Pavlík urputně rve ty protivné mrňavé červené kuličky (a polovinu jich přitom sní..) Dospělí se na sebe po straně culí. Pavlíkův výrok o pokácených lesích ještě po letech bude bavit společnost...

12.7.2014 v 12:30 | Karma: 12,02 | Přečteno: 537x | Diskuse | Letní povídka

Pavel Kopáček

Slunce, voda, vzduch, léto....

Jsme u moře už třetí den. Počasí nám přeje, azurové nebe je bez mráčku a voda báječně teplá. Sedíme ve vodě na mělčině u pláže a necháváme se přelévat vlnami, které s železnou pravidelností dorážejí na pobřeží. Nad starobylým přístavním městem se na vysoké skále tyčí kamenná pevnost ze šestnáctého století, prý na obranu před piráty. Pozorujeme obrovské lodě v dálce na obzoru a obdivujeme odvážlivce, kteří se nechávají táhnout motorovým člunem, takže padák, který mají upevněný na těle je vynese vysoko do zářivého nebe nad zátokou.

10.7.2014 v 20:59 | Karma: 4,61 | Přečteno: 293x | Diskuse | Letní povídka

Pavel Kopáček

Léto budiž pochváleno - Letní povídka

Prožíváme prázdninové období celou duší devíti let, lítáme po rozpáleném městě, lížeme zmrzlinu, kornout za korunu šedesát, velkou za dvě dvacet, prolézáme s kamarády stráně za městem nebo smáčíme nohy v kašně v parku, někdy taky s kamarádem Jardou pácháme bombové útoky pomocí skleničky s práškem do pečiva a trochou vody....a ve středu a v neděli chodíme se sestrou Ankou na pohádky do kina na odpolední promítání pro děti.

10.7.2014 v 16:59 | Karma: 6,94 | Přečteno: 186x | Diskuse | Letní povídka

Pavel Kopáček

Pro strach má mít člověk uděláno

Na kostele odbila půlnoc. Ulice byla tmavá, chuchvalce mlhy se převalovaly nízko nad zemí, jen místy chabě svítily ostrůvky bledého světla pouličních lamp, matně pronikaly mlhou a tvořily osamělé kruhy kolem stožárů. Smutné holé větve stromů připomínaly pařáty kostlivce. Klapot mých kroků se hlasitě nesl tichým prostorem. Chvílemi jsem měl nepříjemný pocit, jako kdybych za sebou slyšel ještě jedny kroky. Zastavil jsem se a kroky ztichly. Když jsem ale po krátké chvíli pokračoval v chůzi, ozvaly se znovu. Mimoděk jsem zrychlil, kroky též, znovu jsem se zastavil , kroky ustaly. Teprve později jsem si uvědomil, že se to zvuk mých vlastních kroků odráží od stěn okolních ztichlých a tmavých domů, zdvojil se a děsil osamělého nočního chodce. Oddychl jsem si úlevou a zasmál vlastní naivitě. Jsem já to ale blbec...

31.3.2014 v 22:19 | Karma: 7,55 | Přečteno: 238x | Diskuse | Poezie a próza

Pavel Kopáček

Na pohřbu

Přestože byl krásný letní den, slunce jásavě barvilo červeň střech domů v Hřbitovní ulici, i zeleň, obklopující náhrobky městského hřbitova, bylo zde smutno. Hloučky pozůstalých spolupracovníků a přátel muže, který se dnes loučí s tímto světem, aby navěky odpočíval v tom druhém, záhadném a podivném, z kterého se ještě nikdy nikdo nevrátil, postávaly na asfaltovém prostranství před širokým schodištěm, vedoucím do obřadní síně. Zahlédl jsem mezi davem několik známých hlav, s trochou obtíží jsem se prodral zástupem lidí a poplácal po zádech kamaráda Mirka: „Tebe taky je vidět jenom na pohřbech! Co pořád děláš?“ Přítel zamžoural za silnými skly brýlí. „Jé, to jsi ty? Tebe bych tady nečekal! To víš, důchodce, já jinak nikam nechodím, abych chodil do hospody jako zamlada, na to mi důchod nestačí...a co ty? Pořád chodíš topit? Cože- promiň, já už taky blbě slyším...tak ty už seš taky v důchodu? To to letí, to to letí...ale vůbec na to nevypadáš..“

17.1.2014 v 18:36 | Karma: 9,52 | Přečteno: 657x | Diskuse | Poezie a próza

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Po deštích se lesy plní houbami. Tady mají Pražané největší šanci na plný košík

ilustrační snímek
8. června 2026

Počasí posledních dnů jako by si čeští houbaři sami vymodlili. Kombinace vydatných dešťů a...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Mačkáte v MHD tlačítka správně? ROPID vysvětlil, jak dávat znamení bez zmatků

Zastávky na znamení, kočárky a tlačítka... Umíte je správně používat?
8. června 2026  16:21

Kdo někdy nervózně mačkal tlačítko v tramvaji pětkrát za sebou nebo hledal ten správný čudlík, není...

Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí

Je to elektrokolo, nebo elektrický motocykl?
10. června 2026  6:15

Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...

Filmová škola v Uherském Hradišti promítne Polanského filmy, ocení Lábuse

Filmová škola v Uherském Hradišti promítne Polanského filmy, ocení Lábuse
12. června 2026  18:52,  aktualizováno  18:52

Letní filmová škola v Uherském Hradišti (LFŠ) letos promítne filmy francouzsko-polského režiséra...

ČT: Na některých místech lipenské přehrady jsou podle vědců sinice s toxiny

ilustrační snímek
12. června 2026  18:51,  aktualizováno  18:51

Vědci potvrdili, že na některých místech lipenské přehrady se mohou vyskytovat sinice s toxiny....

Nová připomínka slavného seriálu v Brně. Po hrdinovi z Návštěvníků pojmenovali most

V brněnských Žabovřeskách mají nově Most Adama Bernaua, hrdiny ze seriálu...
12. června 2026  20:12,  aktualizováno  20:12

I po více než čtyřech desetiletích zůstává v brněnských Žabovřeskách živý příběh slavného...

Budoucí olympionici začínají tady. Podívejte se, které české hvězdy prošly ODM

Trofeje pro nejlepší sportovce Olympiády dětí a mládeže
12. června 2026  19:24

Olympiáda dětí a mládeže, která se kvapem blíží, je už přes 20 let líhní budoucích sportovních...

Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance
Je vám přes čtyřicet? Soutěžíme o přírodní doplněk stravy MenoVit Balance

Období po čtyřicítce přináší řadu změn, které mohou ovlivnit fyzickou i psychickou pohodu. Dopřejte si proto přírodní podporu v čase, kdy ji vaše...

  • Počet článků 218
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 765x
Bývalý hudebník, zpěvák a textař,nyní amatérský literát (dvě ocenění v literárních soutěžích).Zveřejněná kniha může být chápána jako nabídka nakladatelům, pokud čtou tento blog. Více informací na http://profil.lide.cz/160Pavel/profil/
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.