4 lži Miloše Zemana o Janu Lipavském a otevřený útok na Ústavní pořádek ČR

Miloš Zeman odmítl jmenovat Jana Lipavského ministrem, což je dle ústavních expertů přímo v rozporu s Ústavou ČR. Následně jeho kancelář zveřejnila stanovisko obsahující prokazatelné lži a manipulace.

Skutečným důvodem tohoto postoje je fakt, že Jan Lipavský odmítá primárně sledovat zájmy Ruska a Číny a klade důraz na ochranu lidských práv. Když byl Miloš Zeman v roce 1998 v opačné roli (tedy v roli premiéra) a tehdejší prezident Václav Havel uvažoval, zdali má povinnost jmenovat jeho ministra, tak Miloš Zeman vysvětloval, že prezident nemá právo volby. Miloš Zeman nyní stejně jako kdysi Václav Havel má povinnost jmenovat navrženého ministra, jinak by porušil ústavu. Ministry určuje premiér a ne prezident.

Zeman svůj krok hájil těmito 4 důvody, které jsou současně 4 lži. Ve zkratce:

1. Veřejný návrh Jana Lipavského, aby Sudetoněmecké dny se konaly na území ČR

2. DIstancovaný postoj k Visegrádské spolupráci

3. Distancovaný postou ke vztahu s Izraelem

4. Nízká kvalifikace

Všechny tyto čtyři body jsou nesmyslné, bizarní či nepravdivé. Tak tedy postupně:

Bod 1

Jan Lipavský nepodal žádný veřejný návrh na konání Sudetoněmeckých dnů na území české republiky. Miloš Zeman se zde opírá o zcela okrajovou událost, kdy německý ministr vnitra Seehofer v roce 2019 vyjádřil přání, aby se jeho organizaci podařilo uspořádat setkání v ČR. Lipavský reagoval slovy: „Přivítat bývalé obyvatele a jejich potomky v jejich původním domově je krásné gesto. Dá se očekávat, že jak čertíci z krabičky vyskočí různí pseudonárodovci. Jejich nenávistí a poštváváním by se ale organizátoři ani český stát neměli nechat zastrašit,“ Podobně reagovali i další politici liberálního a konzervativního názorového spektra.

Miloš Zeman tedy účelově lže. 

Body 2 a 3

Obě tvrzení jsou jednak vágní, protože není jasné, co má znamenat "distancovaný postoj", jednak otevřeně lživá. Lipavský nezastává ani nevyjadřuje postoje, které by byly v rozporu s programovým prohlášením vlády. Jan Lipavský je samozřejmě otevřený Visegrádské spolupráci. Pro změnu izraelsko-palestinský konflikt hodnotil Lipavský vždy objektivně a profesionálně a nakonec ani Miloš Zeman nenamítl Lipavskému žádný konkrétní výrok.

Bod 4

Miloš Zeman se ve svém zdůvodnění odvolává na "nízkou kvalifikaci" kandidáta, danou tím, že "absolvoval pouze bakalářské studium” 

Jan Lipavský vystudoval bakalářský obor mezinárodní teritoriální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Během studia absolvoval dvousemestrální pobyt na University of Kent ve Spojeném království. Bylo by možné uvést celou řadu dřívějších ministrů, kteří měli odbornost (či vzdělání) ve zcela jiné oblasti, než té, která příslušela jejich resortu. To ovšem nelze říct o Janu Lipavském, který se na oblast mezinárodních vztahů specializuje. Dále stojí za to uvést, ženapříklad nedávno byl řízením Ministerstva zahraničí pověřen Jan Hamáček, který měl pouze maturitu (byl současně i Ministrem vnitra). Koneckonců ministrem vnitra byl rovněž Milan Chovanec - rychlostudent Plzeňských práv, který raději ani titul nepoužíval. Dokonce lze uvést i přímo vládě Miloše Zemana, kdy ministrem zahraničí byl Jan Kavan, který používá titul bakaláře. 

Ústava žádné požadavky na vzdělání nauvádí a celkově tedy nelze Lipavskému odpírat  právo na to ujmout se funkce ministra zahraničí. Je to koneckonců jednoznačný závěr ústavních expertů. Miloš Zeman by měl přiznat, že tím skutečným důvodem jsou jeho názorové nesoulady s Piráty co se týče Ruska a Číny či kritika Pirátů ve vztahu k jeho okolí, tedy kancléři Vratislavu Mynářovi a Martinu Nejedlému.

Autor: Janusz Konieczny | sobota 11.12.2021 22:47 | karma článku: 27,69 | přečteno: 998x