Batalion Azov a Rádio Svoboda

Od května řádí na ukrajinském Donbasu protiteroristická operace. Ze strany Kyjeva bojují: Ozbrojené sily Ukrajiny, Národní garda Ukrajiny, Pravý sektor a množství různorodých bataliónů. Jednomu z nich - bataliónu Azov byl věnován článek na stránkách rádia Svoboda.

Proč by tolik renomované medium psalo o takové drobnosti? Co je na tom bataliónu zajímavého? Na první pohled nic, vždyť je to všeho všude malá vojenská jednotka, ale ďábel se skrývá v detailech, a ty drobnosti stojí za pár minut pozornosti.

Co to je batalión Azov?

Postrach separatistů? Odvážná bojová jednotka? Kontroverzní vojensko-politický jev, zrozený na půdě kyjevského Majdanu? Armádní složka nového typu? Čili banda neonacistů, známá jako "černé človíčky"? Pojďme to spolu s autorem článku Olegem Suchovém ty otázky probrat. Já však budu chybějící v článku informací doplňovat.

Batalión Azov byl zformován v květnu letošního roku účastníky Kyjevského Majdanu. Založili dobrovolnou vojenskou jednotku představitele hnutí Automajdan a ultrapravičáckého hnutí Vlastenec Ukrajiny. Bylo je za začátku málo, nějakých 70 nacionalisticky naladěných a ledajak ozbrojených lidí, ale během času jejich počet se zvětšoval a nyní se pochybuje kolem 400 vojáků. Batalión Azov je součástí struktury ukrajinského ministerstva vnitra.

Oleg Suchov nastiňuje bojovou cestu bataliónu. Křest ohněm dostal Azov v květnu, když zúčastnil osvobození od "separatistů" města Mariupol. Začátkem srpna hlásil batalión dobytí malé obce Marjinka pod Doněckem (tu však za pár dní získali zpět "separatisté"). Ale hlavní úkolem bataliónu je - kontrola Azovského pobřeží a ničení diversantů.

Má batalión svou základnu v obci Urzuf na chatě bývalého prezidenta Janukoviče. Tam vojáci odpočívají, učí se a trénují, ale o tom ale z článku rádia Svoboda nedozvíme.

Probírá autor etnické složení bataliónu, které je velmi pestré. Kromě samozřejmě Ukrajinců tvoří živou sílu jednotky Rusové, Italové, Bělorusové, Kanaďané, Slovinci. Italský novinář Fausto Biloslavo povídá o dvou Švédech. Oba jsou profesionálové, jeden z nich učí vojáky pouličnímu boji.

Cizinci mají zpravidla svou vlastní a silnou motivaci. "Ocitl jsem se na Majdanu náhodou, povídal 53letý Ital Francesco. Byl jsem očarován národní revolucí".

"Nejsem žoldák, natož tajemný agent, vysvětluje 46letý Gaston Besson. Neskrývám se. Říkám se, že jsem revolucionář, idealista, který prošel dvěma válkami a třemi povstáními".

Je to sice hezké a téměř šlechetně, číší z toho Španělsko, občanská válka a interbrigády. Na druhou stranu (o čem Oleg Suchov pochopitelně nezmiňuje) dobrou půlky mužstva batalionu Azov tvoří… včerejší trestanci. Nevidí na tom nic špatného poslanec Oleg Ljaško, který má s bataliónem dobré vztahy. Prý netrestaní milicionáři často se vzdávají a přecházejí k nepříteli. "Raději ať bojují ti, co odseděli, než se budou vzdávat netrestaní," říkal.

Budete se divit, ale má batalión Azov určité vazby i na Česko. Novým velitelem ruského korpusu bataliónu se má stát Roman "Zuchel", aktivista nacionál-socialistické organizace Wotan Jugend, buňky které jsou i v Česku. Jednu z nich v květnu rozbila policie ČR.

Nejzajímavější pasáže v článku rádia Svoboda se nazývají Ideologie a Politika. Zástupce velitele bataliónu vysvětluje: špatně nás chápete. My, Vlastence Ukrajiny, nejsme neonacisté. Jsme nacionál-socialisté. A tato ideologie je soběstačná a celistvá. Nepochází z německého nacionál-socialismu, jak se může zdát, ale z integrálního socialismu Organizace ukrajinských nacionalistů 30. let.

Autor uvádí pár bodů Programu Vlastence Ukrajiny. Jeden z nich stanoví nutnost "demontáže ekonomického systému kapitalismu, který zajišťuje rabování pracujícího lidu skupinami ekonomických a politických parazitů." V dalším bodu stojí "zničení veškerých institucí a forem politické demokracií, jako politického systému, který obsluhuje ekonomický systém kapitalismu".

A toto tvrzení, že "všechno nejvyšší a nejcennější na naší planetě bylo stvořeno Bílým člověkem" a přepokládá velmocenský a jaderný statut Ukrajiny - snad uchvátí každého!

Tím článek Olega Suchova končí a nechává mě v rozpacích. Že je to všechno? K čemu bylo to povídání o ideologii a politice? Batalión Azov je přece složka ministerstva vnitra, něco jako naše policie. Musí mít maximálně stručnou ideologii: Pomáhat a chránit. Nic víc.

Kde aspoň zmínka o tom, jak se dobrovolníci bataliónu podíleli na řádění u ruského velvyslanectví v Kyjevě 14. června? Jak obraceli auta na střechu a házeli zápalné lahve do budovy? Jak provokovali dav? Jakou tvář ukazovala ten den složka ministerstva vnitra, kterou v podstatě batalión Azov je?

Batalión Azov, miliční jednotka s vlastní ideologií a politikou se zrodila na kyjevském Majdanu. V minulou neděli už potřetí tábořil v Praze na Václaváku náš vlastní, sice malinkatý, ale skutečný Majdan. Uspořádala ho skupina Kaputin (Demokraté - zastavme Putina). Akce vypadala dosti nevinně, skoro jako první kyjevské shromáždění v roce 2004.

Skoro nemožná představa, prostě noční můra: článek o vlastní politice a ideologii policejního sboru… třeba Prahy 7 nebo Pelhřimova. Jen mi neříkejte, že se u nás to nemůže stát. Předpokládal někdo v roce 2004 válku na Donbasu?

Autor: Sergej Kondakov | úterý 19.8.2014 8:38 | karma článku: 27,62 | přečteno: 1469x
  • Další články autora

Sergej Kondakov

Dobrodinec Soukup

12.3.2023 v 11:30 | Karma: 18,21

Sergej Kondakov

Strop lepších zítřků

29.11.2022 v 12:22 | Karma: 25,64

Sergej Kondakov

Přelet nad Čapím hnízdem

15.11.2022 v 13:23 | Karma: 20,58