Zapomenutá památka na sestry dominikánky v Radlicích

V Praze v Radlicích se nachází zcela zapomenutá památka z dob 18. století. Drobná svým charakterem, ale vzácná svou historickou pamětí. Památka na převorku hraběnku Voračickou z Paběnic.

Obec Radlice ve svých dějinách vystřídala několik vrchností. Po několik staletí, s výjimkou doby husitských válek, zde vykonával vrchnostenskou správu Konvent dominikánek u sv. Anny a sv. Vavřince na Starém Městě pražském. Bylo to od 14. století až do zrušení Konventu patentem Josefa II.  v roce 1782.

Jednalo se o zcela běžnou malou  poddanskou vesnici s několika hospodářskými dvory s povinnostmi odvádět Konventu dávky peněžité a naturální k zajištění jeho chodu a duchovní činnosti, které se Konvent věnoval na Starém Městě pražském. Radlice od 19. století prošly mnohými demolicemi a přestavbami, zažily i velký letecký nálet 14.2.1945, který připomíná pomník zemřelých občanů Radlic u kaple popsané níže. Všechny tyto proměny způsobily, že se dodnes dochovala jediná větší památka na zcela původní Radlice a působení Konventu v této obci.

Jedná se o barokní Kapli sv. Jana Nepomuckého z roku 1722, která je v prostoru u budovy ČSOB, točny tramvajových linek a stanice metra Radlická. Kapli nechala zbudovat převorka kláštera Marie Eleonora Ernestina, hraběnka von Schützen und Leopoldsheim za přispění řádových sester a jejího otce. O stavbě se dozvídáme z pamětní knihy O postavení kaple Jana Nepomuckého v Radlicích z roku 1721, která byla sepsána převorkou a přináší mnoho podrobností o zde sloužených mších, inventáři atp.  Kaple byla vysvěcena samotným pražským arcibiskupem Františkem Ferdinandem Khünburgem. Je třeba zmínit, že Konvent měl velmi prestižní postavení, obdržel za dobu své existence množství darů od patricijů i šlechty a v jeho řadách nalezneme celou plejádu šlechtických dcer z řad aristokracie, proto přítomnost samotného arcibiskupa. Konvent se podobal ústavu šlechtičen, ač neměl toto formální postavení. O donaci převorky nás zvěstuje její rodový erb na západním průčelí kaple. Postupně ke kapli přibyla socha Nepomuka, v 19. století nahrazena litinovou, dnes beze stopy zaniklý hřbitov a dřevěný kříž. Kaple je dnes velmi pečlivě opravena na náklady ČSOB  i s vkusně upraveným okolím a zelení a stojí za návštěvu.

Nicméně Kaple není jediná památka z 18. století na působení Konventu v Radlicích.  Je to zcela zapomenutá a doslova zasutá kamenná deska poznamenaná zubem času s latinským nápisem upevněná na stěně malé cihlové kapličky (která je novodobá, snad z 30.let 20. století) , která je součástí oplocení nárožního činžovního domu a radlické Restaurace U sv. Anny na adrese Radlická 2070/112 naproti zastávky tramvaje Laurová. V minulosti zde bývala usedlost Laurová, již na začátku 20. století ustoupila nově stavěné Radlické třídě s novými činžovními domy. Samotný název restaurace přímo odkazuje ke Konventu a jeho  působení v Radlicích.  Nyní tedy k samotné desce.

Nápis v latině zní:

Ven(er)anDa VIrgo Pr(I)orIssa MarIa Iohanna VoraCzICzkIana a PabIenItz opVs posVIt

Překlad do češtiny:

Ctihodná panna převorka Marie Johanna Voračická z Paběnic dílo zbudovala

Nápis také obsahuje chronogram 1734.

Latinský nápis

Podobná památka na převorku hraběnku Voračickou z Paběnic byla i v dnes dolnokřeslickém Fantově mlýně na Botiči (tehdy také v držbě Konventu), severně od obce. Mlýn v roce 1960 vyhořel, dnes z něj zůstaly ruiny. Zbytky zdí mlýna leží pod soutokem Pitovického potoka s Botičem. Deska upomínala, že mlýn byl opraven v roce 1740 za uvedené převorky (Nápisové a heraldické památky na Říčansku, Jan Oulík, FFUK, 2008, bakalářská práce, str. 83).

Deska v ulici Radlická odkazuje k drobné stavbě sakrálního charakteru - kapli, která se nacházela poblíž místa současné cihlové kaple. Jedná se o původní  barokní kapličku Sv. Anny, jež byla asi ve 30. letech 20. století zbořena v souvislosti s přestavbou okolí, kdy bylo mj. dnešní vyústění ulice K vodojemu do ulice Radlické posunuto západním směrem. Původní kaplička stála cca 8,5 m jihovýchodním směrem od dnešní kapličky uprostřed dnešní vozovky . Pamětní deska je to jediné, co bylo zachováno z původní barokní kaple. 

Tolik tedy k zajímavé připomínce starých Radlic, z doby, kdy byly spravovány z kláštera sv. Anny na Starém Městě. Je to až zázrak, že se nám dochovala do dnešních dob.

 

 

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | neděle 13.1.2019 12:56 | karma článku: 20,82 | přečteno: 492x