Princ Harry a Meghan okamžitě ruší pracovní poměr v paláci?

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu vydali 8.1. 2020 prohlášení na svém oficiálním Instagramu, že se plánují vzdát svého postavení „senior members of the Royal Family“, co to vlastně obnáší? 

Vévoda a vévodkyně ze Sussexu vydali 8.1. 2020 prohlášení na svém oficiálním Instagramu, že se plánují vzdát svého postavení „senior members of the Royal Family“, u nás je tento termín obvykle překládán jako „přední členové Královské rodiny“.

Domnívám se, že toto prohlášení potřebuje bližší vysvětlení, protože dle diskusí a článků na našem internetu jsem zaznamenal, že ne každý čtenář ví, co to vlastně konkrétně znamená. Dovolím si tedy malý exkurs níže.

Předně vévoda a vévodkyně ze Sussexu již nyní pracovali tzv. na plný úvazek jménem JV Královny. Oni totiž plní důležité ceremoniální funkce a na každý den mají stanovený program dle tzv Court Circular, to je diář královského dvora. Vystupují na mnoha akcích domácích a zahraničních – charitativních, společenských a vojenských. Zvyšují vážnost akcí, které navštěvují a zvyšují důstojnost a vážnost Koruny u těchto příležitostí. Takže program vévody ze Sussexu je velmi náročný a rozhodně se nepodobá běžným představám o zahálčivém životě královského dvora.

Nicméně postavení „senior members of the Royal Family“ je i termín právní, není písemně stanoveno, co to je „senior member“, ale je tradičně uznáváno, že v britské  královské rodině se jedná o Monarchu (nyní tedy Alžbětu II.) a Counsselors of state (Státní radové) a jejich manželky.  Státní radové jsou ze zákona manžel Monarchy a další čtyři osoby v přímé linii následnictví na trůn starší 21 let. Dnes se tedy jedná vévodu z Edinburghu, o prince z Walesu, vévodu z Cambridge, vévodu ze Sussexu a vévodu z Yorku. Toto postavení je dáno tzv. Regency Act z roku 1937 (navazuje na 9 starších právních dokumentů od 18. století).

Zde se tedy dostáváme k tomu, že princ Harry jako vévoda ze Sussexu a následník má velmi důležité postavení a státní funkci. Jakožto Státní rada dle Regency Act má pravomoc, pouze na základě písemné a časově omezené delegace od Královny (tzv. Letters Patent to act in Her Majesty's place) a s kontrasignací dalšího Státního rady, plnit funkce vyhrazené panovníkovi – kupříkladu přijímat pověření od velvyslanců, svolávat tajnou radu (soukromý poradenský orgán panovníka), podepisovat běžné dokumenty aj. Vysloveně však nesmí jmenovat peery, rozpustit parlament (pokud ho panovník nepověří) nebo jmenovat předsedu vlády. Je zřejmé, že je to určitá pojistka v případě nemoci nebo indispozice panovníka, aby zde byla kontinuita výkonu pravomoci suveréna až do plného obnovení výkonu pravomoci panovníka nebo jinému rozhodnutí.

V nedávné době královský dvůr prošel procedurou rezignace prince Andrew, jakožto vévody z Yorku, na ceremoniální funkce „senior member“ (důsledek neblahé aféry Epstein), nicméně stále zůstává Státním radou. Rezignace na ceremoniální funkce znamená, že přestal plnit stanovený program dle tzv Court Circular, ze kterého byl vyřazen a nikde nevystupuje jménem Královny. Věnuje se pouze své soukromé činnosti, ale zůstává Státním radou a vévodou z Yorku.

V tuto chvíli je Královský dvůr do jisté míry nepříjemně zaskočen, dá-li se to takto říci, protože vévodové ze Sussexu tuto věc předem nekonzultovali a jejich prohlášení je zatím velmi nejasné. Jak je vidět výše, tak bude důležité, na které funkce vlastně chce princ Harry rezignovat, protože se jedná hlavně o něj, vévodkyně ze Sussexu má jako manželka postavení odvozené. Chce se plně vzdát postavení „senior member“, včetně státního financování, nebo jen některých částí tohoto postavení jako je Counsselor of state, a jak chce tuto funkci plnit, pokud chce přechodně žít v Kanadě? Bude v postavení prince Andrew s titulem vévody, ale nadále plnit čestné funkce na vlastní náklady?

Právě tato nejednoznačnost prohlášení a nejasnost spojená s nečekaností vyvolala určitý údiv Koruny, která vydala oficiální prohlášení, že celá věc musí být předmětem složité diskuse a jistě se do ní zapojí právníci, ale i heroldové a ceremoniáři . Pokusil jsem se váženým čtenářům naznačit, že celá věc je značně komplikovaná a bude velmi zajímavé sledovat její vývoj, a to i z hlediska ceremoniálního.

Osobně se domnívám, že odchod vévody ze Sussexu z postavení „senior member“ by byl velkou ztrátou pro královskou rodinu. Těší se totiž značné oblibě u britské veřejnosti a je velmi angažován v charitativních projektech ohledně veteránů a válečných invalidů, i v USA a jiných anglofonních zemích,  a je mezi vojáky oblíben kvůli své desetileté aktivní službě ve vojsku a účastí na afgánském válčišti.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | čtvrtek 9.1.2020 10:12 | karma článku: 38,32 | přečteno: 6045x