Pamětní kříž císaře Karla – dějiny se píší dál…

Po roce 1918 dochází jen vzácně k založení nových habsburských dynastických vyznamenání. Takovým je Pamětní kříž císaře Karla (Kaiser-Karl-Gedenkkreuz). Dnes již faleristická vzácnost, protože byl udělen v počtu pouhých 12 kusů.

Po zániku monarchie zanikají i řády a vyznamenání spojené s rakousko-uherským státem. Přetrvaly řády personálně spojené s rodem Habsburků, tzv. dynastické, a to ty, kde byla tradice udělování udržována i nadále. Můžeme uvést Vysoký dámský řád hvězdicový, řád byl založen roku 1668 císařovnou Eleonorou Magdalenou, třetí manželkou Ferdinanda III. Dnes je patronkyní řádu Gabriela Habsbursko-Lotrinská – vnučka posledního císaře Karla I.  Dále i rakouskou větev známého a starobylého Řádu zlatého rouna, kde je patronem Karel Habsbursko-Lotrinský, vnuk Karla I.

Pamětní kříž Karla, avers

 

Po roce 1918 dochází jen vzácně k založení nových habsburských dynastických vyznamenání. Takovým je Pamětní kříž císaře Karla (Kaiser-Karl-Gedenkkreuz). Dnes již faleristická vzácnost, protože byl udělen v počtu pouhých 12 dekorací na pěti promocích na přelomu dubna a května (2007-2011 na zámku Brandýs nad Labem). Založen byl Ottou Habsbursko-Lotrinským 29.4.2006 a jeho vznik, promoce i symbolika je úzce spjatá se zemí Českou, bl. Karlem I. a zámkem Brandýs nad Labem. Vyznamenání bylo určeno k ocenění zásluh na společném díle udržování světlé památky bl. Karla I a společných historických tradic národů Střední Evropy – bylo spjato s bývalým c. a k. zámkem Brandýs nad Labem a Starou Boleslaví. Odkazovalo tak na sv. Václava, bl. Karla I., Palladium země české a rod Habsburků.

Pamětní kříž je černý kříž tereziánský převýšený císařskou korunou, zavěšený na červené nákrční stuze, provedený ve stříbře a pozlacený. Na aversu je stříbrný český lev v červeném poli (znak země České a města Brandýs nad Labem), na reversu je písmeno K jako symbol Karla I. Vyznamenání mohlo být uděleno fyzické osobě i osobě právnické a stávalo se vlastnictvím dekorované osoby. Správcem vyznamenání je PhDr. Milan Novák, který byl osobním přítelem a pobočníkem Otty Habsbursko-Lotrinského a dodnes plní jeho přání zachovávat tradice rodu Habsburků na zámku Brandýs nad Labem a památku bl. Karla I. Po smrti Otty Habsbursko-Lotrinského se vyznamenání již neuděluje, protože jím bylo založeno a úzce personálně spojeno. Vyznamenání provedl medailér Jaroslav Unger a jeho syn v Náchodě. Bylo puncováno.

Pamětní kříž Karla, revers

Mezi dekorované osoby kupříkladu patří PhDr. Milan Novák, český komtur Řádu sv. Jiří – evropského řádu Domu Habsbursko-Lotrinského, Dr. František Heres, správce památníků Františka Josefa I. a vlastník zámku Niměřice, který je součástí Via Habsburg, z cizinců arcibiskup Lucemburský Msgre. Fernand Franck nebo bývalý rakouský velvyslanec v České republice Ferdinand Trauttmansdorff. Nositelem řádu byl i český malíř a ilustrátor Adolf Born nebo nedávno zesnulý hrabě Hugo Mensdorff-Pouilly, který byl velkým přítelem rodiny Habsburků a ctitelem bl. Karla I.[1]

 

[1] KOLÁČNÝ, Ivo, Řády a vyznamenání habsburských monarchií, Brno, 2023, s. 301-302

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | pátek 2.2.2024 21:26 | karma článku: 15,14 | přečteno: 296x