Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

O lásce Angličanů k Čechám

Zámek Zelená Hora – proslavili ho sice Černí baroni, ale poblíž je i němý svědek dramatické, málo známé epizody boje Angličanů a Skotů v naší zemi

Nedaleko Zámku poblíž křižovatky mezi Zelenou Horou a Nepomukem je vztyčen sloup zakončený prostým křížem. Jedná se o jeden z případů, kdy lze pamětní kříž přiřadit k historické události, která se zde odehrála. Připomíná šarvátku kolem 5.10. 1620, kdy se zde oddíl přibližně jednoho sta anglických a skotských vojáků střetl s přesilou vojáků bavorského vojska a byl patrně do jednoho pobit v nerovném boji.

Tzv. sloup anglických vojáků

A co dělali Angličané u Zelené Hory? Jedná se o polozapomenuté působení „expedičního sboru“ cca 2500 anglických a skotských žoldnéřů a dobrovolníků pod vedením skotského plukovníka Graye (i Greye) na straně stavovského vojska „zimního krále“ Fridricha Falckého. Po volbě Fridricha českým králem se objevila naděje, že tchán Fridricha anglický panovník Jakub I Stuart vojensky i finančně pomůže věci stavů v boji s Ferdinandem II. Nicméně se očekávání nesplnila. Jakub příliš neschvaloval přijetí koruny zetěm a v komplikované situaci projevoval opatrný postoj k válce v dalekých českých zemích. Ne tak anglikánská církev i tamní měšťanstvo a část šlechty. Tzv. česká věc budila v Anglii zájem a snahu nějakým způsobem podpořit české stavy. A tak plukovník Sir Andrew Gray, po naléhání Fridricha na tchána,  obdrží anglický plukovní patent a právo verbovat muže pro válku v Čechách – příznačné je, že bez práva veřejně bubnovat. Gray byl skotský šlechtic a voják z původně katolické rodiny, stoupenec a obdivovatel Alžběty Stuartovny, manželky zimního krále. Na náklady anglikánské církve a města Londýna se podaří shromáždit cca 2500 mužů – profesionálních žoldnéřů, také skotských dobrovolníků složených z mužů z tamních klanů, i různých dobrodruhů. Pro Skoty je česká válka věcí patriotické cti. Alžběta Stuartovna se narodila ve Skotsku, a tak tamní klany si považují za čest jít za ní bojovat až do Čech. Básník na anglickém dvoře John Taylor dokonce skládá oslavnou báseň o Lásce Angličanů k Čechám – působení Angličanů a Skotů u nás zanechává stopu v britské paměti, a to  i literární.

V srpnu 1620 se anglický pluk po dlouhé cestě z přístavu v Hamburku objevuje v Brandýse nad Labem, je přidělen k stavovskému Mansfeldovu armádnímu sboru a operuje v západních Čechách, mají chránit zemskou hranici od Horních Rakous a hlídat pohyby bavorských jednotek vojenského komisaře Theodora z Haimbhausenu. Mansfeld volí taktiku obsazování hradů a měst, kde vytváří opěrné body pro stavovské vojsko. V říjnu 1620 císařsko-ligistická armáda zahajuje ofensivu ze směru Strakonice – Horažďovice. Mansfeld vysílá oddíl vybraných sta mužů anglického pluku z plzeňského ležení, aby obsadili a zajistili hrad Zelená Hora u Nepomuku. Nicméně nedaleko hradu jsou zaskočeni nepřítelem – narazili na hlavní těleso císařské armády postupující ze směru Strakonice – Horažďovice, patrně 5.10. dojde ke krvavému krátkému střetu, kde je anglický oddíl rozprášen a zahyne v nerovném boji. Na paměť této události je později vztyčen pamětní sloup s křížem, někde v tomto prostoru je patrně mohyla padlých vojáků. Událost ještě dlouho žila v paměti místních, ostatně dodnes je tradováno, že anglický oddíl přišel do kraje, aby bránil drancování zdejšího kraje před císařskými žoldnéři. Vztyčení kříže i ona pověst o „ochranářské“ funkci oddílu svědčí o oblíbenosti Angličanů a Skotů z Grayova pluku mezi místními lidmi. Navíc byli skutečně významnou posilou stavovského vojska.

Gray a jeho pluk se následně účastní různých bojových operací, mj na krátký čas obsazují i Karlštejn, Loket, Bečov, Teplou. Mansfeld je rád využívá pro průzkum a střežení protivníka, pluk se vyznačuje spolehlivostí a bojovými schopnostmi, i přes velké ztráty končí pluk svojí bojovou misi až v roce 1621 v Horní Falci (zbývá cca 750 mužů), kde brání zbytky falckabství zimního krále. V roce 1622 se poslední muži z prořídlého pluku vrací do vlasti, mnozí zůstávají na kontinentě a bojují dál ve službách protestantské aliance. Sám Gray umírá v roce 1658 v domovině, přežije českou zimní královnu, kterou tolik obdivoval a bojoval za ní v České válce a dočká se i konce třicetileté války.

Tolik o památce padlých Angličanů a Skotů u Zelené Hory. Jejich praporce se dávno rozpadly v prach, ale paměť o mužích, kteří odešli bojovat za zimní královnu a víru do pro ně daleké neznámé země, žije dál i díky kamennému pomníku v zdejším kraji a rozhodně by neměli být zapomenuti.

 

Umístění sloupu:

GPS: 49°29'36.524"N, 13°35'10.610"E

 

Literatura:

Radek Fukala, Konec zimního království, Veduta, 2016, str. 137-144

 

 

Autor: Ladislav Kolačkovský | pátek 5.7.2019 22:25 | karma článku: 27,05 | přečteno: 1015x
  • Další články autora

Ladislav Kolačkovský

Záhadný erb v Martinickém paláci na Hradčanech

V Martinickém paláci na Hradčanském náměstí v Praze nalezneme záhadný erb rodu, který se nijak neprotíná s dějinami paláce ani Prahy. Proč tam tedy je a komu náleží? Literatura k tomu mlčí.

9.3.2024 v 21:32 | Karma: 17,13 | Přečteno: 328x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Švýcarský honorární vicekonzul z Ruzyně – Remigius von Bergamin

Na hřbitově Ruzyně spočívá rodina, jež se zcela vymyká venkovskému rázu hřbitůvku. Von Bergamin. Jedná se o rodinu honorárního vicekonzula Švýcarska v ČSR v době první republiky. Dosud literatuře neznámá fakta v článku.

3.3.2024 v 19:38 | Karma: 14,80 | Přečteno: 232x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Swéerts-Sporckové dávno vymřeli po meči i přeslici. Ať žije Stephan Swéerts-Sporck?

V posledních letech se na Kuksu občas objevuje pan Stephan Swéerts-Sporck z Rakouska. Ale rod Swéerts-Sporck vymřel po meči i přeslici již velmi dávno. Že by kmotřička smrt byla nepozorná?

2.3.2024 v 22:05 | Karma: 19,81 | Přečteno: 407x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Albínové a kanovníci na Hradčanském náměstí v Praze - erbovní památka

Tři krásné renesanční polychromované erby na domě Hradčanské nám. č.p. 58/14 připomínají kanovníky a pražské arcibiskupství v minulosti. Drobná památka, která rozhodně stojí za pohled zblízka.

25.2.2024 v 18:41 | Karma: 12,20 | Přečteno: 214x | Diskuse| Kultura

Ladislav Kolačkovský

Madame d’Ora, zapomenutá fotografka starého mocnářství

Období našeho císařství před Velkou válkou obvykle známe z kabinetních fotografií mužů. Kolem roku 1907 se objevuje ve Vídni ateliér, kde fotí žena. Jmenovala se Dora Philippine Kallmus, pseudonymem Madame d’Ora.

24.2.2024 v 22:01 | Karma: 20,66 | Přečteno: 310x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Volby by s přehledem vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a lidovci

2. května 2024  8:17

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

  • Počet článků 287
  • Celková karma 17,13
  • Průměrná čtenost 915x
Vážení čtenáři, děkuji, že jste navštívili mé články. Přináším méně známé nebo i zapomenuté příběhy zejména z našich dějin. Vždy však podložené prameny a literaturou. Jsem také autorem historické publikace V lesku erbů. 

Seznam rubrik