Habsburkové nezpůsobili „hladomor“ svých občanů

Bohužel britské noviny The Times zveřejnily zkreslený článek, který patrně od nich převzaly Novinky.cz. Jedná se o hrubou dezinformaci o Rakousko-Uherské vládě v době Velké války.

12.1. 2019 byl v britských The Times publikován článek Vienna tried to starve its own people, papers show. Tj Vídeň se pokusila vyhladovět vlastní národ, Novinky pak 9.2. 2019 patrně přebírají se změnami tento článek, ale s nadpisem Habsburkové za první války nechali vyhladovět Vídeň. Tj obě media představily vídeňskou vládu, potažmo pak Habsburky jako organizátory hladomoru, tj že využívali hladu obyvatelstva ve válečných cílech, jako by šlo o oficiální zločinnou taktiku.

Původní zdroj informací lze nalézt u Dr. Wladimira Fishera – Nebmaiera, který již několik let spolu s Dr. Stephanem Malferem pracuje na projektu  Rakouské akademie věd Protokolle des österreichischen Ministerrates 1848-1918  a Die Ministerratsprotokolle Österreichs der österreichisch-ungarischen Monarchie 1848-1918. Jedná se o vskutku monumentální dílo výzkumu písemných zápisů z jednání předlitavských rakousko-uherských vlád do roku 1918. Čili prostřednictvím těchto zápisů je možno nahlédnout přímo do mechanismů vnitřní politiky císařství v době války. Archiv vlád byl uchováván v Justičním paláci ve Vídni, kde bohužel v roce 1927 vypukl požár a množství archiválií shořelo. Výzkumníci nyní pečlivě analyzují archiválie a jejich obsah.

Na tomto místě děkuji Dr. Fisherovi - Nebmaierovi, který mi laskavě poskytl odkaz na svůj původní zdroj.

V roce 1914 vypukla v monarchii první zásobovací krize, kdy větším městům začalo působit problémy zásobování. Po všeobecné mobilizaci a zahájení válečných operací byla veškerá železniční kapacita využívána pouze pro účely armády. Tisíce vojáků a tuny válečného materiálu, techniky a zásob se přesouvaly na fronty na velké vzdálenosti. Trvalo to týdny a civilní sektor měl zákaz využívaní železnic. Stejně jako v ostatních zemích se jednalo o velký logistický úkol, se kterým se úřady císařství dříve nesetkaly. Nechtěným následkem nesprávné organizace dopravy na fronty se stal nedostatek potravin ve městech, zastavení civilní dopravy způsobilo uvedený efekt hladovění lidí. Začal růst cen na obilí a potraviny. S problémem zásobování a nedostatkem potravin se bojující císařství nedokázalo vyrovnat až do konce války a zániku státu. Byly činěny různé pokusy, ale s chatrnými výsledky.

V této době (1914) na jednání vlády zaznívaly z úst některých ministrů velmi cynické výroky, které svědčily o jistém přehlížení civilního obyvatelstva a představě autoritativního státu, který ve všem stojí nad občany. Tak ministr obchodu Rudolf Schuster svobodný pán von Bonnott ojediněle argumentoval, že hlad bude pro mocnářství „užitečný“, protože lidé si zvyknou na menší dávky jídla. Nicméně předseda vlády Karl hrabě von Stürgkh si velmi brzy uvědomil rozsah problému, a že otázka zásobování jídlem může být klíčová pro výsledek války a snažil se tuto skutečnost vysvětlovat generálnímu štábu – marně, armáda se nehodlala ohlížet na nic a nikoho. Postupně si vláda více a více všímala potřeb občanů a snažila se jim pomoci. Jednalo se o kamenitou cestu od počátečního cynismu až k „welfare“ politice ke konci války. Podobné výroky již nikdy nezazněly. Problém byl, že válečná klika monarchie na sebe strhla v podstatě veškerou moc na příliš dlouhou dobu, i to byla příčina pádu císařství.

Výše uvedené nesvědčí o umělém hladomoru - úmyslném zabíjení vlastních občanů vládou, to je holý nesmysl. Nicméně The Times a Novinky shodně hovoří o „cynickém záměru rakousko-uherských ministrů a vládních úředníků, kteří od vypuknutí první světové války chtěli uměle vyvolaným hladem kontrolovat populaci hlavního města mocnářství Vídně“. Novinky dokonce zvýšily emoční náboj tím, že hovořily o Habsburcích, kteří způsobili hladomor. Císař neměl vliv na jednání vlády a neměl se zásobováním nic společného, to je zcela absurdní tvrzení.  

Novináři Timesů čerpali z rozhovoru s Dr. Fisherem, ale upravili si fakta. Dr. Fisher se na svém twitteru ohradil vůči tvrzení The Times, ale zcela marně, článek je na internetu beze změny dodnes. Samozřejmě i ten na Novinkách. A tak se stanou zdrojem dezinformací a nepřesností, které se zcela jistě „zabydlí“ v představách lidí. Pro anglicky mluvící čtenáře to bude důkazem zatuchlé zločinné Habsburské monarchie v opozici k demokratickému bloku Dohody a pro čtenáře naše důkazem zlé Habsburské dynastie, která ničila své vlastní lidi.

Snad tento blog bude určitým oponentním argumentem v internetovém mediálním světe, kde se nepodložené historické informace šíří velmi snadno a rychle.

 

Původní článek Dr. Fishera:

https://scilog.fwf.ac.at/en/humanities-and-social-sciences/8990/welfare-state-born-crisis

Článek v The times:

https://www.thetimes.co.uk/edition/world/vienna-tried-to-starve-its-own-people-papers-show-f5tkrsfbh

Článek na Novinky.cz:

https://www.novinky.cz/veda-skoly/494362-habsburkove-za-prvni-valky-nechali-vyhladovet-viden.html

 

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 9.3.2019 19:24 | karma článku: 32,28 | přečteno: 2312x