Dopisy bílé paní Perchty z Rožmberka a tváře jejích současníků – recenze výstavy

Výstava, kterou je možné ve Šternberském paláci v Praze zhlédnout do 4. března 2018, přináší výběr z dochovaných renesančních portrétů z 16. a počátku 17. století ze sbírek českých a moravských hradů a zámků.

Představí vzácné portréty pánů z Hradce, Rožmberků, Smiřických, Šliků, Redernů, Lobkowiczů, Žerotínů, Dietrichsteinů a dalších rodin, i několika rodů, které přenesly své starobylé portrétní galerie z ciziny do naší země v pozdějších staletích. 

Výstava je členěna do komorních oddílů, které připomínají průchozí komnaty sídel aristokracie té doby. Každý je věnován jednomu z rodů výše uvedených. Vše je laděno do intimní šedé barvy a dostatečným osvětlením artefaktů – osvětlení je skutečně výjimečně zdařilé. Navozuje atmosféru přítmí soukromí, ostatně tam nahlížíme, když se díváme do tváře žen a mužů dávno zesnulých, ale přesto jako by žijících v paměti míst, které navštěvujeme při toulkách naší zemí.

Výstava je výjimečná tím, že se podařilo uspořádat soubory portrétů ze sbírek NPÚ, které jsou rozseté po celé republice. Medailonky věnované každému z představených rodů pak návštěvníkům přibližují osobnosti naší  aristokracie doby renesance a jejich životní příběhy. Šlechtické rody připomínají rovněž heraldické a genealogické památky, archiválie i předměty uměleckého řemesla vztahující se k jednotlivým rodům i předměty, jež bývaly na renesančních portrétech zobrazovány jako doklady statusu a zámožnosti portrétovaného. Součástí výstavy jsou i unikátně dochované renesanční textilie a příklady šperků.

Výstava připomíná slavné panské rody jako jsou Pernštejnové či Rožmberkové, skutečné pilíře naší země předbělohorské a jejich vskutku evropský přesah či rody méně známé ze stavu rytířského a rody usedlé, které původně pocházely z vedlejších zemí Koruny české či z ciziny. NPÚ se již několik let snaží přiblížit veřejnosti šlechtické rody, které patří do „DNA“ naší země – Rok Rožmberků, Rok Pernštejnů, nyní Rok renesanční šlechty. Mnohdy jsou portréty jednou z mála hmatatelných památek na tyto osobnosti, kromě památek nemovitých.

Epilogem výstavy je rozměrné plátno staroměstské exekuce 1621, která uzavřela celou epochu našich dějin a smetla celé stavy a rody. Pak se již psal jiný nový příběh.

Návštěvník jistě ocení pohled do mody tehdejší doby, k vidění jsou i originály dopisů Perchty z Rožmberka a další zajímavé předměty, které by neměl minout žádný milovník a zájemce o naše starší dějiny. Mohu vřele doporučit návštěvu.

Výstava Podoby a příběhy – portréty renesanční šlechty se koná od pátku 13. října 2017 do neděle 4. března 2018 v konírně Šternberského paláce v Praze. Otevřeno je denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin. Vstupné na výstavu je 220 Kč, snížené vstupné pak 120 Kč. Pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let je vstup zdarma. Po předložení zakoupené vstupenky z výstavy Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský, která se koná ve Valdštejnské jízdárně, je vstup na výstavu za snížené vstupné 150 Kč.

Všechny fotografie z veřejně dostupných www Národního památkového ústavu

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Kolačkovský | sobota 3.2.2018 15:24 | karma článku: 15,90 | přečteno: 394x