Perestrojka po pražsku

Osudově promrhaný rok. Pražský magistrát jako vřed na české demokracii. Pražané se o své město nezajímají. I pražská perestrojka. Tak vypadala veřejná panelová diskuze Zaostřeno na magistrát – rok poté, která se uskutečnila v podvečer 1. prosince na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy.

Když občanské iniciativy chystaly debatu s pražským primátorem Bohuslavem Svobodou, domnívali se, že půjde o polemiku roku nechtěné koalice ODS a ČSSD na pražském magistrátu. Události posledních dní plány změnily a diskuze je musela reflektovat. Přinese nová koalice ODS a TOP 09 toužebné změny?

Účast na panelové debatě s primátorem Svobodou přijal Jan Urban (novinář), Václav Němec (Listopadová výzva), Jan Kotecký (Oživení) a Alena Rybníčková (Pražské fórum). Celou diskuzi moderoval a snažil se kočírovat Jindřich Šídlo z Hospodářských novin.

Před rokem protestovali tisíce Pražanů proti vzniku koalice dvou nevítězných stran – ODS a ČSSD. Listopadovou výzvu podepsalo na třiadvacet tisíc lidí. První dny jednání magistrátu se odehrávaly za bouřlivého pískání přítomných občanů. Přesto koalice vydržela rok. „Když jste před rokem stál před rozzuřeným davem, cítil jste frustraci?“ zeptal se na začátek Jindřich Šídlo primátora. „Věřil jsem, že budu mít v politice silné slovo,“ odpověděl politicky primátor Sobotka.

Václav Němec z petiční akce Listopadová výzva vyzdvihl sílu výzvy. „Listopadová výzva byla spontánním projevem občanů a šlo o největší pražské voličské povstání komunální politiky za posledních dvaadvacet let, kdy se lidé vyjádřili, že mají už dost korupčního jednání. Je správné, že hlas lidu zazněl.

Hned na úvod si – podle slov Šídla – ‚utáhl Svoboda nové voliče‘. Alena Rybníčková z Pražského fóra vznesla na primátora požadavek, aby občané v rámci tříminutového vyjádření na jednání magistrátu, měli možnost dostat na své otázky i odpověď a mohli mluvit i o palčivých tématech, které nejsou na programu, například o nevýhodné smlouvě se společností Velia, jež zajišťuje distribuci vody pro Prahu. Bohuslav Svoboda vstřícný krok přislíbil a co víc, pokud bude „koaliční partner souhlasit, dáme to do koaliční smlouvy“.

Ostřejší výměna názorů se odehrála mezi novinářem Urbanem a primátorem, když Urban prohlásil, že „minulý rok byl vyhozený a ztracený, doslova se jednalo o osudově promrhaný rok“. Proti tomu se Svoboda rázně ohradil slovy, že „jsme pracovali tvrdě a kolem mě jsou mladí lidé, kteří pracovali až do noci a já nemůžu jen tak nechat na ně plivat“.

Z velké části diskutující i přítomné zajímalo, jak se Svoboda postaví k tzv. kmotrům a údajnému klientelismu, který podle mnohých ovládá Prahu poslední roky. Na tuto a jí podobné otázky měl primátor jednoznačnou odpověď: „Já nejsem schopen změnit to, co bylo, mohu se jenom snažit, aby se to neopakovalo v budoucnosti.“ I proto je potřeba dle jeho slov dávat větší prostor na prevenci, aby peníze neutíkaly tam, kam nemají, než aby se pak složitě naháněly zpět.

Přes Listopadovou výzvu, která v minulém roce aktivizovala tisíce občanů hlavního města, řekl primátor, že se Pražané o město nezajímají. K tomu Alena Rybníčková z Pražského fóra poznamenala, že její sdružení se už dávno snaží o neformální a pravidelné setkání, v němž budou mít občané možnost diskutovat s primátorem politické záležitosti. „Jsem ochoten se setkávat,“ prohlásil na to konto primátor.

Na přetřes přišel i pražský rozpočet, metro D, Blanka, Blanka II., čistírna, letiště a samotné městské části hlavního města. Rozpočet Prahy bude pro příští rok operovat s částkou 44 miliard, oproti loňskému roku, který činil dle slov Svobody 50 miliard. Metro D nepřichází v současnosti v úvahu a nemá cenu pro něj ani vytvářet projektovou dokumentaci, protože za pět let bude situace - nejenom z hlediska technologie - diametrálně odlišná. Nad veřejnými zakázkami typu Blanka nechal primátor udělat audit, který přišel se závěry, že částky byly nadhodnocené, neetické, ale nelze je zpětně soudně vymáhat, protože z pohledu právního byly čisté.

Přítomné ve velké míře zajímalo, jak se magistrát hodlá postavit k jednání městských částí, které podle mnohých není zcela transparentní. „Městské části a magistrát spolu příliš nesouvisí,“ oponoval Bohuslav Svoboda. „Teoreticky bychom mohli trestat tak, že městským částem nepřidáme nic z rezervního fondu, ale tam skutečně nic není. Tak potom jaký trest?

Jan Kotecký z organizace Oživení navrhl primátorovi, aby koalice vyzkoušela etický kodex magistrátu, aby se vidělo, jak vážně to se sliby myslí. Kotecký navíc zdůraznil, že někteří staronoví členové ODS na magistrátu dodnes nedodali majetková přiznání, například konkrétně Radek Lohinský ze zastupitelstva Prahy 4, přestože tak měli učinit do poloviny letošního roku.

Diskuze reflektovala – především ze strany přítomných posluchačů – znechucení nad podnikatelským napojením pražské politiky, které Václav Němec označil za vřed na české demokracii. Novou koalici ODS a TOP 09 vnímali lidé optimisticky, byť se znatelnou opatrností. Za rok se – možná opět na diskuzi – ukáže, zdali byl optimismus na místě.

Máte i Vy otázku na primátora Svobodu či jiné politiky? Nemusíte chodit na debaty, zeptejte se jich pomocí elektronické pošty. Web NapisteJim.cz vám k tomu slouží.

Klára Zelenková, KohoVolit.eu

Dále čtěte

Máme klíče k demokracii?

Kdo chtěl skrýt platy úředníků?

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 3.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: D K | úterý 6.12.2011 15:11 | karma článku: 16,03 | přečteno: 3528x