Odkryjte už konečně karty, ministře Chalupo

Ekologické nevládní organizace důrazně vyzývají ministra Chalupu, aby do pondělních 16 hodin veřejnosti i médiím představil vítězné projektové žádosti za více než 6 milionů, s kterými před čtyřmi měsíci uspěla dosud zcela netransparentní, neviditelná a zřejmě i nefungující sdružení. Včera na ně upozornil zpravodajský server Aktuálně.cz, na což ministr během hodiny zareagoval vyhlášením auditu. Ten má ale zřetelně sloužit jen jako úhybný manévr, který zabrání řádnému vyšetření celé kauzy.

Ministr Chalupa 7. února tohoto roku v rámci grantového programu přidělil přes 6 milionů korun občanským sdružením Envidea, Campanula a CEP, které jsou dle včerejšího zjištění serveru Aktuálně.cz zřejmě jen prázdné nádoby.

Jedno z nich vzniklo 8 dní před termínem konce příjmu grantových žádostí 15. 9. 2011, druhé pouhé dva dny před ním [1]. Čtyři měsíce po přidělení miliónů nemá ani jedno ze tří sdružení webové stránky, není o nich možné dohledat žádné informace a na údajné adrese sdružení Envidea, kde jsou jen byty a ordinace, o sdružení nikdy neslyšeli.

Ministr na včerejší odhalení během hodiny mediálně zareagoval vyhlášením auditu na všechny projekty v této dotační výzvě [2] [3]. Vyhlášení auditu, který se nepochybně potáhne dlouhé týdny, vnímáme jako čistě mediální gesto, které interpretujeme jako snahu odvést pozornost od tří konkrétních podezřelých dotací. Kdyžjsme totiž ministra již před časem osobně žádali, aby věc prošetřil, nereagoval a neprojevil žádnou snahu se tím zabývat. [4] Audit prováděný za zavřenými dveřmi ministerstva tudíž rozhodně nestačí.

Vyzýváme proto ministra, aby neprodleně zveřejnil plné znění vítězných projektových žádostí od tří podezřelých sdružení [5]. To je totiž nejrychlejší a také nejlevnější způsob, jak vyvrátit podezření o úniku veřejných peněz. Jedná se o informace, jež jsou bez žádné pochyby zveřejnitelné a které má na dosah ruky.

Ministr Chalupa osobně zodpovídá za to, jak účelně se na ministerstvu hospodaří se seškrtanými prostředky. Obzvláště rychle se pak má zodpovídat v situaci, kdy snižování úrovně kontrolní činnosti České inspekce životního prostředí obhajuje nezbytností škrtů, ale zároveň si zřizuje odbor marketingu (viz zde) a dává miliony neviditelným sdružením.

Nemůže tedy tvrdit, že se zveřejněním jejich žádostí jsou spojeny nějaké právní nebo administrativní potíže. Ve skutečnosti ale nejsou. V tuto chvíli mu jde o jeho čest, kterou může obhájit jen neprodleným zveřejnění dokumentů, čímž doloží, že nařčení novinářů jsou křivá.

O čest jde ale i třem jmenovaným sdružením. Skutečnost, že o nich přesně po 9 měsících od jejich vzniku a 4 měsících po odklepnutí 6 milionů dotace nelze najít jediné slovo, je možná jen neuvěřitelná náhoda. Je i v jejich vlastním zájmu, aby veřejně vystoupila a dokázala, že jim dotace nebyly přiděleny neoprávněně.

Do pondělních 16 hodin tedy očekáváme zveřejnění plného znění projektových žádostí sdružení Envidea, Campanula a Centra environmentálních projektů.Pokud se tak nestane, bude možné říci, že ministr Chalupa zcela neprůhledně a pokoutně převádí veřejné miliony do prázdných nádob.

Asociace ekologických organizací Zelený kruh. Originál najdete zde.

Poznámky:

[1] Rejstřík Ministerstva vnitra ČR nabízí jediné veřejně dostupné informace o daných třech sdruženích: 

  • „Envidea, o.s.“, vznik: 7. 9. 2011, IČO: 22719253, Adresa: Praha, Třeboňská 530/2
  • „Campanula, o.s." , vznik: 3. 4. 2008, IČO: 22676872, Adresa: Praha 1, Hybernská 1007/20
  • „Centrum environmentálních projektů”, vznik: 13. 9. 2011, IČO: 22718621, Adresa: Brno Ivanovice, Podbabská 267/10

Jinde o nich nic naleznout nelze.

[2] Citace MŽP: "Celkové (konečné) finanční prostředky nebyly dosud uvolněny, a tedy až na základě výsledků auditu bude o jejich dalším čerpání rozhodnuto. Audit rovněž ověří, zda dotace jsou v dotovaných občanských sdruženích využívány účelně, hospodárně a efektivně a v souladu s podmínkami, za kterých byly poskytnuty."

[3] Více než stovka environmentálních organizací sdružených v tzv. Oborové platformě ekologických nevládních organizací pravidelně aktualizuje a sdílí svoje kontaktní údaje a údaje o činnosti. Desítky organizací navíc dobrovolně podepsaly Etický kodex, který na ně klade požadavky zvýšené transparentnosti (http://www.zelenykruh.cz/cz/transparentnost-nno/). Případ zmiňovaných tří sdružení je tedy naopak zcela mimo přijatelnou praxi v nevládním sektoru, i mimo standartní praxi při posuzování dotací.

[4] Ministra se v plném sále zástupců neziskových organizací na výše popisovanou kauzu ptal Jan Skalík ze Zeleného kruhu. Stalo se tak při debatě oborového setkání ekologických organizací s ministrem Chalupou 24. května 2012 v Praze. Ministr na dotaz, jak kauzu s netransparentními sdruženími bude řešit, vůbec nereagoval.

[5] Tato tisková zpráva byla současně zaslána médiím i na oficiální osobní email ministra Tomáše Chalupy a jeho tiskového mluvčího v pátek 15. června 2012 v 9:15 ráno.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: D K | pátek 15.6.2012 14:11 | karma článku: 15,88 | přečteno: 824x