Nový program umí hledat korupci

V pátek 20. ledna představilo občanské sdružení Naši politici ve spolupráci s Centrem aplikované ekonomie aplikaci, která mapuje střety zájmů s velmi velkým rizikem korupce.


Související studie je prvním výstupem v rámci projektu Konexe, který byl spuštěn v létě minulého roku. Projekt se zaměřuje na systematické vyhledávání personálních vazeb politiků a lobbistů na firmy získávající veřejné zakázky.

Na úvod se projekt zaměřil na veřejné zakázky v hlavním městě Praha v letech 2006-2011. Podle vyjádření Jiřího Fialy se však do budoucna chtějí zaměřit na celou ČR. "Chceme mapovat vazby mezi více než 1200 politiky od vlády, přes poslance, senátory, evropské poslance, krajské radní i radní krajských metropoli plus lobbisty, starosty statutárních měst a bývalé politiky."

Výstupy a informace z projektu mohou dále využívat protikorupční neziskové organizace nebo investigativní novináři.

Zajímavé informace studie přinesla například o firmách, v nichž mají kromě Prahy svůj podíl i soukromí akcionáři. Ze 119 zakázek zadaných firmám s částečnou městskou účastí se v 112 případech přihlásila pouze tato jediná firma, případně byli konkurenti vyloučeni. I toto může být podle studie způsob jak lze relativně stabilně vyvádět peníze z veřejného rozpočtu do soukromých rukou.

Další zajímavé informace vzešly ze zkoumání městem vlastněné společnosti TRADE CENTRE PRAHA, a.s., jejímž předsedou představenstva je Petr Volf (ODS), člen zastupitelstva Prahy 11. Ten zároveň podniká ve společnostech KEIP, s.r.o., a UP Energy, s.r.o., které vlastní spolu s podnikatelem Ing. Jiřím Kocánkom.

Jiří Kocánek je vlastníkem poradenské a konzultantské společnosti v oblasti evropských fondů Promaco Consulting, s. r. o., přičemž právě tato firma získala v letech 2008-2011 od Prahy 11 nejméně dvě zakázky v hodnotě přesahující 10 milionů korun.

Přímé majetkové a personální vazby mezi politiky a dodavateli se vyskytly jen zřídka. Šlo například o Pavla Klage (ODS), starostu Prahy 15, který v letech 1998-2003 spoluvlastnil firmu EL-LEX s.r.o., či Radka Vondru (TOP 09), starostu Prahy 14, jenž v letech 2001-2007 předsedal představenstvu firmy Digital Resources, a.s., Obě firmy získaly milionové zakázky.

Dalším důležitým zjištěním je například to, že mezi předními dodavateli staveb jsou firmy, které jsou nebo byly vlastněny zahraničními offshorové společnostmi usazenými na Kypru. Mezi známé případy patří například PROMINECON GROUP, a.s., či GEOSAN GROUP.

Nejvýznamnějším případem vlivu konexí na veřejné zakázky je pravděpodobně firma STAVBY, a.s., v níž působil Filip Bušina (dříve ČSSD). Ten se po krajských volbách 2008 stal poradcem hejtmana Davida Ratha a investičním náměstkem oblastních nemocnic Středočeského kraje.

Právě v období Bušinova působení ve firmě dosáhl objem veřejných zakázek stovek milionů korun. "Okolnosti, za kterých v tomto období společnost získala některé významné veřejné zakázky vzbuzují pochyby, jednak díky osobě Filipa Bušiny, který se pravděpodobně ocitl ve střetu zájmů, tak díky dřívější netransparentní anonymní akcionářské struktuře a získaným veřejným zakázkám vykazujícím rysy netransparentnosti."

Pokud se i vy chcete podívat na seznam veřejných zakázek, úspěšných firem a s nimi spojených politiků, neváhejte a navštivte stránku NasiPolitici.cz, která kromě toho obsahuje množství dalších informací. Také neváhejte kontaktovat příslušné politiky pomocí aplikace NapisteJim.cz se svými otázkami.

Lukáš Horvatovič, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte

Zůstane Šumava zelená?

Restituce a názorový veletoč VV

Kdo hýbe Petrem Lessym?

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: D K | středa 25.1.2012 15:11 | karma článku: 11,44 | přečteno: 1098x