Měl by stát posílit postavení žen pomocí kvót?

V Brně se uskutečnila další z tzv. Masarykových debat, které jsou inspirovány oxfordskými debatami. V nich se dva týmy snaží diváky přesvědčit o platnosti či neplatnosti předem dané teze. Tentokrát se diskutovalo o zavedení kvót pro ženy.


Je v české politice málo žen proto, že je mezi sebe muži nepustí? Vydaly se země jako Španělsko, Francie nebo Island správným směrem, když v nedávné době přijaly kvóty pro ženy? Má je Česká republika přijmout také? Masarykova debata, které se zúčastnilo téměř tři sta diváků, byla plná emocí. A možná právě tyto emoce přispěly k tomu, že debatu vyhrála nesouhlasná strana, které se podařilo získat pro svá tvrzení více diváků.

Oba řečníci obhajující tezi (právnička Pavla Špondrová a odborník na genderovou problematiku Petr Pavlík) se hned zpočátku shodli na tom, že kvóty jsou v současnosti nejlepší nástroj ke zvýšení rovnosti mužů a žen ve společnosti. Oba také tvrdili, že se ještě neobjevil argument proti zavedení kvót, který by nedokázali vyvrátit.

Protistrana (socioložka a bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová a advokátka Klára Samková) to vzala jako výzvu a debatovala s velkým řečnickým zápalem. Klára Samková svou řeč započala rázným „Ne“ a nesouhlasné komentáře si neodpustila po celou dobu debaty. Dvojice Iveta Radičová - Klára Samková byla celkově emočně výraznější. Řečnice k prokreslení svých argumentů několikrát využily příběhy z vlastní praxe a Klára Samková ve své závěrečné řeči zarecitovala báseň.

Strana obhajující tezi pojala svou roli umírněněji, Pavla Špondrová i Petr Pavlík se soutředili spíše na fakta. Pavla Špondrová stavěla své argumenty zejména na požadavku rovnosti ve společnosti, který je zakotven v Listině základních práv a svobod, a na přínosu, jež by ženy se svým odlišným přístupem do vrcholných pozic vnesly.

Hlavní bariérou nedostatečného zastoupení žen v politice jsou podle ní politické strany, a proto by se o zlepšení této situace měl postarat stát. „Kvóty by měl prosazovat stát. Měl by to dělat proto, protože více žen v politice je žádoucích,“ uvedla.

Těmto argumentům zásadně oponovala Klára Samková. Zdůrazňovala časovou rovinu problému a nezbytnost přirozeného průběhu, který je důležitý pro správné fungování společnosti. Z tohoto pohledu podle ní „Státe, zařiď to“ nemůže být efektivním řešením. Důležitější je zaměřit se na muže. „Žena nemůže být emancipovaná, pokud nebude plně emancipovaný i muž,“ zaznělo z úst advokátky. Podle Samkové je tedy cestou k politické emancipaci žen emocionální emancipace mužů v rodinném životě.

Iveta Radičová vycházela z vlastních zkušeností ve vrcholné politice a svůj nesouhlas s tezí zaštiťovala možnou ztrátou legitimity, kterou by zavedení kvót přineslo.

„Je důležité aby žádná pravidla pro vstup do politiky nebyla ponižující, protože se to vrátí jako bumerang,“ řekla. Není podle ní podstatné, zda ve vládě sedí přesně sedm mužů a sedm žen, mělo by tam být hlavně čtrnáct odborníků.

Zároveň však připustila, že současná politika je vybudována podle mužského vzoru, což může být pro ženu obtížnější.

Podle Petra Pavlíka jsou kvóty dobrým nástrojem ke zlepšení postavení žen ve společnosti, projevil však jistou skepsi k jejich zavádění v českém a slovenském prostředí. Hlavním negativním faktorem je podle něj nedostatečná podpora ze strany žen. „U nás není silné ženské hnutí, které je spojené s tím, že by kvóty prosazovalo,“ uvedl. Zároveň vidí problém v maskulinizaci vedoucích postů, z čehož plyne domnění, že na těchto pozicích ženy ani být nemají.

Diváci jako již tradičně hlasovali před a po skončení debaty, zda s tezí souhlasí či nesouhlasí. Vítězem debaty se stal nesouhlasný tým, kterému se podařilo na svou stranu na konci debaty získat víc procent diváků než týmu souhlasnému. Výsledky hlasování jsou zde:

Další informace o Masarykových debatách najdete zde.

Dále čtěte:

Demagog.cz: Bič na lži politiků

Demagog.cz se nově zaměří na lživé výroky politiků o EU

Bude financování stran v krajských volbách průhledné? Díl 2.

Autor: D K | středa 2.5.2012 16:11 | karma článku: 8,59 | přečteno: 904x