Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Masarykova debata o školném

21. února se v Brně uskutečnila jedna z tzv. Masarykových debat, které jsou inspirovány oxfordskými debatami. V nich se dva týmy snaží diváky přesvědčit o platnosti či neplatnosti předem dané teze. Tentokrát se diskutovalo o školném.

Na straně obhájců teze se postavila poslankyně Anna Putnová a ekonom Daniel Münich, opoziční stanovisko zastávala socioložka a mluvčí iniciativy ProAlt Tereza Stöckelová spolu se stínovým ministrem školství Marcelem Chládkem. Debatu vyhráli odpůrci teze – publikum jim vyjádřilo podporu na začátku i na konci debaty.

I přes nadčasovost teze se debatující ve svých příspěvcích zaměřili zejména na školné v té formě, v jaké se jej snaží zavést vládní koalice. (O vládním návrhu, řečnících a situaci ve světě si můžete přečíst v naší analýze). Zvukový záznam debat najdete zde.

Podle Anny Putnové je na školném nejdůležitější to, že peníze z něj zůstanou vysokým školám, a že může motivovat studenty. „Školné samo o sobě není dobré ani špatné, je to jenom nástroj, který lze využít ve prospěch studentů,” uvedla a poukázala na to, že momentálně  je pro studenty velmi obtížné získat stipendium, ať už sociální nebo prospěchové. Díky školnému by školy mohly tato stipendia podle Putnové nabídnout více studentům.

Argumentu, že vysoké školy získají díky školnému peníze navíc, oponovala Tereza Stöckelová. „Otázkou je, kam půjdou peníze eventuálně vybrané ze školného. Z toho, co nám média nabízejí, víme, že dojde ke kompenzaci výpadku financování škol ze státního rozpočtu, které už dnes je samo velmi živořivé,” řekla.

Její názor podpořil stínový ministr školství Marcel Chládek, podle kterého stále nikdo nevysvětlil, proč by se mělo školné platit a jak by se díky němu měla zvýšit úroveň výuky. „Je pravdou, že soukromé české školy, kde se platí školné, jsou lepší než veřejné vysoké školy?” zněla jeho řečnická otázka.

Daniel Münich proti tomu namítal, že normální je za věci platit. „V životě existuje spousta důležitých i důležitějších věcí, než je vysokoškolské vzdělání.

Příkladem je strava, pití, obydlí, informace a možnost pohybu, které jsou minimálně tak důležité jako vysokoškolské vzdělání. Nikdo nebude uvažovat o tom, že bude zadarmo,“ uvedl. Podle Marcela Chládka však takový argument neobstojí, vysoká škola není zadarmo ani dnes.„Náklady jsou asi šest až deset tisíc měsíčně,” uvedl.

Zajímavostí tzv. Masarykových debat je to, že diváci hlasují před začátkem debaty a po jejím skončení, zda souhlasí z danou tezí (v tomto případě tedy se školným). Z rozdílu je vidět, která strana debaty byla v přesvědčování úspěšnější.

Jak je vidět, obecenstvo bylo naladěno vůči školnému negativně již na začátku. V průběhu debaty se počet odpůrců školného velmi výrazně zvýšil. Každopádně je úspěchem, že podíl nerozhodnutých diváků se během debaty snížil na polovinu.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte:

Diskuze nejen o vysokých školách a divadlech

Vzdělání jako fastfood?

Co chce a nechce Josef Dobeš

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: D K | čtvrtek 8.3.2012 16:11 | karma článku: 8,05 | přečteno: 658x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Soud posoudí žádost třetího vítkovského žháře, Lukeš chce podmínečné propuštění

28. května 2024  5:30

Patnáct let strávil Jaromír Lukeš, třetí z vítkovských žhářů, ve vězení. Odsouzený byl k...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik