Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Maďarsko už není demokracií

Od prvního ledna platí v Maďarsku nová ústava, která prakticky likviduje demokratické zřízení a zavádí autoritářský režim vládní strany Fidesz. V čem spočívají zásadní změny?


Nadáváte na naši vládu? Vězte, že proti té maďarské je to jen slabý odvar. Protože co se v poslední době děje na Dunaji, to je opravdu hodně silné kafe.

V roce 2010 vyhrála strana Fidesz premiéra Viktora Orbána volby se ziskem 53% hlasů. Díky volebnímu systému, který zvýhodňuje velké strany, získala tolik poslanců, že může měnit ústavu. A protože Maďarsko nemá Senát, jenž by vládu blokoval, Orbán si napsal ústavu ušitou doslova na míru.

Novou ústavou a řadou doprovodných zákonů byl například zřízen Národní justiční úřad. Jeho předseda, jmenovaný premiérem Orbánem, může do funkce vybírat nové soudce, libovolně je přesouvat mezi soudy a rozhodovat, kdo bude posuzovat jednotlivé případy. Takové pravomoci mimochodem česká ústava výslovně vylučuje.

Vláda rovněž změnila volební systém pro volby do parlamentu. Díky němu bude pro malé strany ještě obtížnější uspět, a i když se jim to podaří, získají ještě méně poslanců, než by získaly nyní. Nově překreslené hranice volebních obvodů navíc favorizují vládní stranu Fidesz. Podle výpočtů politologů by Fidesz s novými pravidly vyhrál všechy tři předchozí volby, ačkoli ve skutečnosti dvoje prohrál.

Vláda systematicky obsazuje státní správu svými lidmi, posiluje jejich pravomoci a prodlužuje jim funkční období, někdy až na 12 let! Například nová mediální rada může fakticky zlikvidovat každé nezávislé médium astronomickými pokutami pomocí šikanózního tiskového zákona. Není divu, že se novináři uchylují k autocenzuře.

Nově jmenovaní úřadníci jsou kromě toho téměř neodvolatelní. K jejich volbě je totiž potřeba ústavní, tedy dvoutřetinová většina hlasů v parlamentu. Jestliže nedojde po uplynutí funkčního období k jejich převolení, automaticky se jim prodlužuje mandát!

I kdyby opozice někdy vyhrála ve volbách ("Orbánovi lidé" obsadili i Volební komisi), úředníci loajální současné vládě jí pořádně zatopí. Klíčové zákony, například daňové nebo fiskální, lze navíc měnit pouze ústavní většinou, takže Fidesz už nyní budoucím vládám svazuje ruce.

Šance, že by se opozice mohla v Maďarsku chopit moci, se ale snižuje prakticky na nulu. Vláda například zřídila nový rozpočtový úřad, který má pravomoc vetovat návrh rozpočtu. Jenže když se rozpočet nepodaří schválit, prezident může rozpustit parlament a vypsat nové volby. Tímto způsobem lze "točit" jednu vládu za druhou, dokud zase nevyhraje ta "správná" strana.

Fidesz navíc usiluje o likvidaci svého jediného reálného konkurenta, kterým je opoziční Maďarská socialistická strana. Nedávno byla navržena novela nové ústavy, která kriminalizuje zločiny komunistického režimu. Potíž je v tom, že maďarští socialisté jsou přejmenovanými komunisty. Soud by je tedy mohl zakázat jako protiústavní.

Jakákoli nová strana to v autoritářském Maďarsku nebude mít lehké, dá se totiž očekávat, že Orbánova vláda využije svoji prakticky neomezenou moc, aby ji zastavila. Maďarskou demokracii můžeme považovat za odepsanou.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 7.

Jak štědrý byl Ježíšek na ministerstvech?

Kdo (ne)poslouchá české ministerstvo pravdy? Díl 3.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: D K | pondělí 9.1.2012 15:11 | karma článku: 19,17 | přečteno: 2247x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 545x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1014x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

Soud zváží žádost třetího vítkovského žháře, chce podmínečné propuštění

28. května 2024  5:30

Patnáct let strávil Jaromír Lukeš, třetí z vítkovských žhářů, ve vězení. Odsouzený byl k...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik