Maďarsko už není demokracií

Od prvního ledna platí v Maďarsku nová ústava, která prakticky likviduje demokratické zřízení a zavádí autoritářský režim vládní strany Fidesz. V čem spočívají zásadní změny?


Nadáváte na naši vládu? Vězte, že proti té maďarské je to jen slabý odvar. Protože co se v poslední době děje na Dunaji, to je opravdu hodně silné kafe.

V roce 2010 vyhrála strana Fidesz premiéra Viktora Orbána volby se ziskem 53% hlasů. Díky volebnímu systému, který zvýhodňuje velké strany, získala tolik poslanců, že může měnit ústavu. A protože Maďarsko nemá Senát, jenž by vládu blokoval, Orbán si napsal ústavu ušitou doslova na míru.

Novou ústavou a řadou doprovodných zákonů byl například zřízen Národní justiční úřad. Jeho předseda, jmenovaný premiérem Orbánem, může do funkce vybírat nové soudce, libovolně je přesouvat mezi soudy a rozhodovat, kdo bude posuzovat jednotlivé případy. Takové pravomoci mimochodem česká ústava výslovně vylučuje.

Vláda rovněž změnila volební systém pro volby do parlamentu. Díky němu bude pro malé strany ještě obtížnější uspět, a i když se jim to podaří, získají ještě méně poslanců, než by získaly nyní. Nově překreslené hranice volebních obvodů navíc favorizují vládní stranu Fidesz. Podle výpočtů politologů by Fidesz s novými pravidly vyhrál všechy tři předchozí volby, ačkoli ve skutečnosti dvoje prohrál.

Vláda systematicky obsazuje státní správu svými lidmi, posiluje jejich pravomoci a prodlužuje jim funkční období, někdy až na 12 let! Například nová mediální rada může fakticky zlikvidovat každé nezávislé médium astronomickými pokutami pomocí šikanózního tiskového zákona. Není divu, že se novináři uchylují k autocenzuře.

Nově jmenovaní úřadníci jsou kromě toho téměř neodvolatelní. K jejich volbě je totiž potřeba ústavní, tedy dvoutřetinová většina hlasů v parlamentu. Jestliže nedojde po uplynutí funkčního období k jejich převolení, automaticky se jim prodlužuje mandát!

I kdyby opozice někdy vyhrála ve volbách ("Orbánovi lidé" obsadili i Volební komisi), úředníci loajální současné vládě jí pořádně zatopí. Klíčové zákony, například daňové nebo fiskální, lze navíc měnit pouze ústavní většinou, takže Fidesz už nyní budoucím vládám svazuje ruce.

Šance, že by se opozice mohla v Maďarsku chopit moci, se ale snižuje prakticky na nulu. Vláda například zřídila nový rozpočtový úřad, který má pravomoc vetovat návrh rozpočtu. Jenže když se rozpočet nepodaří schválit, prezident může rozpustit parlament a vypsat nové volby. Tímto způsobem lze "točit" jednu vládu za druhou, dokud zase nevyhraje ta "správná" strana.

Fidesz navíc usiluje o likvidaci svého jediného reálného konkurenta, kterým je opoziční Maďarská socialistická strana. Nedávno byla navržena novela nové ústavy, která kriminalizuje zločiny komunistického režimu. Potíž je v tom, že maďarští socialisté jsou přejmenovanými komunisty. Soud by je tedy mohl zakázat jako protiústavní.

Jakákoli nová strana to v autoritářském Maďarsku nebude mít lehké, dá se totiž očekávat, že Orbánova vláda využije svoji prakticky neomezenou moc, aby ji zastavila. Maďarskou demokracii můžeme považovat za odepsanou.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 7.

Jak štědrý byl Ježíšek na ministerstvech?

Kdo (ne)poslouchá české ministerstvo pravdy? Díl 3.

Autor: D K | pondělí 9.1.2012 15:11 | karma článku: 19,17 | přečteno: 2247x