Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo propašoval do zákona o veřejných zakázkách legislativní zmetek?

Zítra bude Poslanecká sněmovna projednávat novelu o veřejných zakázkách, kterou jí vrací Senát. Zákon bude možná shozen ze stolu kvůli kontroverznímu pozměňovacímu návrhu. Kdo je za něj odpovědný?


Kontroverzní částí novely je požadavek rozkrytí vlastnické struktury soutěžících až ke konkrétním fyzickým osobám. Do novely ho vložil Senát. O co se jedná?

Firmy, které se účastní soutěže o veřejnou zakázku, už nesmí tajit svého vlastníka. Problém je v tom, že tímto vlastníkem může být i nadále firma s anonymní majetkovou strukturou. Na první pohled užitečné opatření se proto může ukázat nejen jako zbytečné, ale dokonce jako šikanózní.

Jiří Skuhrovec z Centra aplikované ekonomie tvrdí, že současná novela dělá „ve jménu transparentnosti velmi polovičatý krok – nutí rozkrýt jejich vlastníky, ne už ale vlastníky vlastníků“. V praxi jde o neefektivní krok v oblasti boje proti korupci. "Dvoustupňovou vlastnickou strukturu (na kterou opatření nedosáhne) umí během pár dní spíchnout i nejposlednější právní koncipient, takže opatření je prakitcky k ničemu."

Na druhou stranu by ale mohlo být zneužíváno k účelovému vyřazení "nežádoucích" firem z výběrového řízení. Podle Davida Ondračky z Transparency International „řešení vlastnické struktury do zákona o veřejných zakázkách nepatří.“ Tento krok kritizuje i Platforma pro transparentní veřejné zakázky.

Podle předsedy platformy Daniela Weinholda by Senátem pozměněná verze mohla vést k omezení hospodářské soutěže, kdy by se velké firmy, například v průmyslovém odvětví či automobilovém, raději neúčastnily soutěže z důvodu složitých dodavatelských řetězců a enormní administrativní zátěži.

A právě o pozměněné novele se bude hlasovat na 33. schůzi poslanecké sněmovny, která se bude konat zítra (31. ledna) a měla by podle některých názorů ukázat, jaké strany o protikorupční boj skutečně stojí.

Kontroverzní povinnost rozkrýt vlastnickou strukturu vložil do novely zákona o veřejných zakázkách senátní Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Ve výboru má lehkou většinu opozice.

Za ČSSD ve výboru sedí pět členů (Bárek, Gawlas, Richterová, Tesařík, Vícha), za KSČM jeden (Bayerová), za ODS tři (Eybert, Šebek, Vystrčil), za KDU-ČSL jeden (Juránek) a Jan Horník (TOP 09). Pro zavedení anonymních akcií zvedlo ruku deset členů výboru, jediný (Eybert) se hlasování zdržel.

Při projednávání na půdě Senátu pro pozměňovací návrh hlasovali zejména senátoři ČSSD. Je zajímavé, že senátor Stanislav Juránek (KDU-ČSL) hlasoval při projednávání proti pozměňovacímu návrhu, ačkoli ve výboru hlasoval pro. Co ho vedlo k tomu, že změnil názor? Zeptali jsme se ho pomocí webu NapišteJim.cz. Dotaz si můžete přečíst zde.

Proč byl tento pozměňovací návrh předložen? Nabízí se dvě možnosti: Byl prosazen účelově, aby vznikla záminka pro zamítnutí celé novely zákona o veřejných zakázkách. V takovém případě by totiž za ztroskotání novely nebyl nikdo jednoznačně odpovědný.

Opozice by mohla kritizovat vládu, že novelu neschválila, a vláda naopak opozici, že ji změnila nepřijatelným způsobem. Druhou možností je, že senátoři odpovědní za pozměňovací návrh chtěli opravdu pomoci boji proti korupci, jenže se jim to nepovedlo.

Hlasování po jménech

Zítra se při projednávání v Poslanecké sněmovně mohou odehrát tři možné scénáře:

  • Poslanci schválí senátní verzi novely (tedy včetně kontroverzního dodatku),
  • poslanci schválí původní znění novely,
  • poslanci odmítnou celý zákon o veřejných zakázkách.

Kdyby se uskutečnil třetí bod, veškerý čas věnovaný novele bude promarně. Zítřejší jednání Poslanecké sněmovny budeme sledovat a po hlasování vám dáme vědět, zda Česká republika v boji proti korupci pokročila či nikoli.

Klára Zelenková, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Dále čtěte

Kdo (ne)chce imunitu? Díl 9.

Nový program umí hledat korupci

Zůstane Šumava zelená?

Autor: D K | pondělí 30.1.2012 16:11 | karma článku: 14,12 | přečteno: 1017x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Policie lže. Přehrát kamery na fakultě před střelbou mohla, ale nepožádala

22. června 2024

Premium Masový vrah David Kozák, který na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy zabil v prosinci čtrnáct...

O fotbalové kariéře v Evropě tady sní každý kluk. Jak se loví talenty v Africe

22. června 2024

Premium Od spolupracovníka MF DNES v Africe Sedím se svým kamarádem na tribuně nevelkého fotbalového hřiště v Abuji, hlavním městě Nigérie,...

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Novým ukrajinským velvyslancem v Česku bude Vasyl Zvaryč, přesune se z Polska

21. června 2024  22:31,  aktualizováno  22:44

Novým velvyslancem Ukrajiny v České republice se stane Vasyl Zvaryč. Ten dosud působil v čele...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik