Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce referenda? Díl 9.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.


Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechy dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

Rok 2007, předkladatelé Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) a dalších poslanci

Další z dlouhé řady pokusů o zavedení referenda – tentokrát se však nejedná o návrh ČSSD, ale o návrh skupiny poslanců KSČM.

  • Kdo může vyvolat referendum: Vláda, Poslanecká sněmovna (prostou většinou), Senát (prostou většinou), petice 200 000 občanů.
  • O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí soudní moci, ale hlavně rozhodnutí zákonodárné moci. Fakticky tedy v referendu nelze přijímat, měnit ani rušit žádné zákony!
  • K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina všech oprávněných voličů. Při účasti 55% voličů je to tedy přes 90% hlasujících.
  • Rozhodnutí referenda lze zvrátit: Protože nelze přijímat, měnit ani rušit žádné zákony, není výsledek referenda fakticky pro Parlament závazný.

V roce 2007 se tohoto takřka již sisyfovského úkolu, tedy protlačení návrhu na obecné referendum legislativním procesem, zhostili na rozdíl od předchozích pokusů poslanci opoziční KSČM. Jinak samotný návrh velkou obměnou neprošel.

Relativním ústupkem je snížení nutného počtu podpisů k vyvolání referenda na 200 000, což je však stále více než mnoho. Tím však výčet rozdílů končí. Ten nejpodstatnější a nekritizovanější bod – tedy fakt, že v referendu nelze přijímat, měnit ani rušit žádné zákony, v návrhu stále setrvává!

V prvním čtení v úvodním projevu Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM) připomněla, že se jedná již o evergreen ale za všechny předkladatele prohlásila, že se domnívají, že občané v zastupitelské demokracii, kterou Česká republika je, by měli mít možnost se alespoň v těch nejzásadnějších otázkách na rozhodování podílet. A že věří, že tento zákon zlepší vazbu mezi občany a politiky.

Cyril Svoboda (KDU-ČSL) řekl, že vláda zaujala k tomuto návrhu zákona negativní stanovisko, nikoliv však proto, že by odmítala referendum, ale proto, že koncepčně tento návrh zákona je napsán naprosto chybně. Ta koncepční chyba tohoto zákona podle něj spočívá v tom, že říká, že referendum může být o jakékoli zásadní otázce vnitřní či zahraniční politiky.

Lubomír Zaorálek (ČSSD) nesouhlasil s tím, že je nutné se vždy bavit o nějakém konkrétním návrhu, přesné otázce a pak k tomu tedy vyhlašovat referendum. Může se tak dle něj stát, že se bude prosazovat referendum ve Sněmovně, právě když se to někomu hodí. Ale účelem tohoto obecného zákona přeci je, aby to byli občané sami, kteří mají možnost se vyjádřit k tomu, k jaké otázce se chtějí vyslovit.

S reakcí se přihlásil tehdejší premiér Mirek Topolánek (ODS) který řekl, že buď bude v ČR existovat referendum obecné, nebo referendum speciální, které řeší konkrétní otázky. A následně uvedl příklad, proč jeho strana podporuje druhou možnost. Položíme-li lidem v této zemi otázku "Chcete snížit daně?", tak přece víme, jak to referendum dopadne.

Poslanec Zdeněk Jičínský (ČSSD) považoval za memento opovrhování názorem občanů rozhodování o tom, zda bude, nebo nebude zachován společný československý stát, protože podle něj pravicové strany, především ODS, referendum o této věci znemožnily.

Jiří Paroubek (ČSSD) mluvil o rozdílu mezi tím, co je uvedeno v rámci vládního prohlášení tehdejší vlády a jejím jednáním. Měl na mysli tu část, kde je uvedeno, že bude podporovat referendum. Jako důvod nechuti vlády k prosazení tohoto návrhu zákona označil její strach z názoru občanů na tehdy aktuální otázku umístění amerického radaru.

Ondřej Liška (SZ) oponoval tvrzení svého předřečníka. Uvedl, že zákon o referendu je ústavní zákon, a k tomu je potřeba kvalifikovaná většina a že návrh komunistické strany nemá vůbec žádnou šanci na to, aby politicky prošel. A to je prý hlavním důvodem proč jej jeho strana nepodporuje.

Poslanec David Rath (ČSSD) se omezil jen na dotaz směrem k Občanské demokratické straně, proč si myslí, že drtivá většina občanů je hloupější než ti, kteří byli zvoleni a reprezentují tedy občany.

Poté ještě vystoupil Jan Schwippel (ODS) s tím, že nesouhlasí, že samotná existence institutu referenda, případně počet reálných referend, která proběhla, je nějakým důkazem nebo dokladem kvality demokracie v dané zemi. A že tato teze rozhodně neplatí.

V následujícím hlasování se potvrdila očekávání i postoje jednotlivých stran a totožný návrh jako v předchozích letech i totožně dopadl. Tentokrát se díky hlasům vládních poslanců nedostal dokonce ani do druhého čtení. Ale to určitě nepřekvapilo ani jeho předkladatele.

Hlasování po jménech

David Plášek, KohoVolit.eu. Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 2.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 3.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 4.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 5.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 6.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 7.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 8.

Autor: D K | středa 23.5.2012 16:11 | karma článku: 8,76 | přečteno: 616x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

Zaplavené sklepy, spadlé stromy. Hasiči na Moravě likvidovali následky bouřek

22. června 2024  8:39

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Končí lhůta pro zpochybnění eurovoleb u Nejvyššího správního soudu

22. června 2024  7:21

Voliči a kandidující uskupení mají dnes poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik