Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce referenda? Díl 6.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.


Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechy dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

V šestém dílu se podíváme na další návrh, tentokrát z roku 2000.

Rok 2000, předkladatelé Pavel Rychetský (ČSSD) a další poslanci

Nekonečný maraton pokusů o zavedení referenda pokračuje vládním návrhem Pavla Rychetského (ČSSD), toho času ministra spravedlnosti.

Kdo může vyvolat referendum: Vláda, Poslanecká sněmovna (prostou většinou), Senát (prostou většinou), petice 300 000 občanů.

O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí soudní moci, ale hlavně rozhodnutí zákonodárné moci. Fakticky tedy v referendu nelze přijímat, měnit ani rušit žádné zákony!

K přijetí návrhu v referendu je potřeba: Nadpoloviční většina všech oprávněných voličů. Při účasti 55% voličů je to tedy přes 90% hlasujících!

Rozhodnutí referenda lze zvrátit: Protože nelze přijímat, měnit ani rušit žádné zákony, tak v podstatě není výsledek referenda pro Parlament závazný.

Pozorný čtenář se nejspíše sám sebe táže, jestli takto pojaté referendum vůbec plní svůj smysl? Opravdu, ve světle svých předchůdců se jeví jako pouhá karikatura sebe sama. V rámci rozprav se nad tímto ostatně často zastavili i sami poslanci, socialisty nevyjímaje.

Samotná čtení tentokrát mnoho vzruchu nepřinesla. V prvním z nich nicméně došla na přetřes řada problematických aspektů. Miloslav Výborný (KDU-ČSL) vypíchl fakt, že přinášené referendum by bylo natolik omezeno, že možnosti jeho vyhlášení by se rovnaly nule. S obdobnou kritikou přišel i Zdeněk Jičínský (ČSSD) podle něhož byl okruh otázek, jež by bylo dovoleno předložit lidem k hlasování, nadmíru limitovaný.

Zajímavou připomínku měl i Pavel Svoboda (KDU-ČSL), který názorně ukázal, jak moc přísný je návrh ohledně kvora. Kdyby například pro vstup do EU hlasovalo pouze 70% obyvatel a 70% z nich by bylo pro, tak by to samo o sobě tvořilo pouze 49% oprávněných voličů, a to by ke schválení vstupu nestačilo.

Ve  2. čtení Vojtěch Filip (KSČM) mluvil o tom, že návrh ve svém prvním článku předkládá lidem zásadní otázky k rozhodnutí, ale jako celek vidí referendum jen jako konzultativní akt. Následně osočil vládu, že návrh je pouze formální, referendum sice zakotvuje, ale nepředpokládá jeho používání v praxi.

Pavel Rychetský (ČSSD) ve 3. čtení apeloval, že pokud neprojde tento návrh, nemá šanci žádný jiný. Myslel tím to, že jeho předloha byla zdaleka nejpřístupnější všem kritikům. Přeloženo – zdaleka to není ideální, ale je to alespoň něco.

Byly přijaty některé z pozměňovacích návrhů, jmenovitě např. ten ústavně-právního výboru, zvyšující počet podpisů nutných k přijetí petice za referendum na 500 000 (!). Pro byli všichni kromě komunistů. Ti se zachovali překvapivě o chvíli později, kdy část z nich hlasovala spolu s ODS a US proti návrhu Pavla Svobody (KDU-ČSL), jenž měl za cíl počítat kvorum pouze hlasujících a ne oprávněných voličů, jak to předpokládala Rychetského předloha.

Nehledě na tyto dílčí změny, nestalo se nic, na co by čtenář našeho seriálu nebyl už zvyklý. Doposud nejsmířlivější návrh zákona o referendu jak jinak než neprošel.

Nic platná nebyla ani bezzubost návrhu. Takové referendum by jen stěží mohlo být nějak kloudně využito. Možná proto se za něj nakonec trochu atypicky postavili i poslanci za US.

Jinak se na struktuře hlasování nic nezměnilo (pravice proti, levice pro). Jen lidovci se v tomto rozdělili.

Člověk se prostě nemůže ubránit podezření, že ČSSD si chtěla připsat politické body za to, že by zavedla „prvky přímé demokracie“, uvozovky jsou skutečně na místě. Možný je však i druhý výklad, že mělo jít o jakýsi první krok na cestě k plnohodnotnějšímu referendu. Kdo ví.

Hlasování po jménech

Filip Legát, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 2.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 3.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 4.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 5.

Autor: D K | čtvrtek 15.3.2012 16:11 | karma článku: 7,74 | přečteno: 749x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse| Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse| Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse| Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse| Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Komentátor Schmarcz se v televizi pohádal se Šlachtou, pak zmizel ze studia

19. června 2024  20:51

„Já jsem se zastal kluků policistů a vy do toho taháte politiku,“ začal křičet komentátor Martin...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

„Je to má vlast.“ Za Ukrajinu válčí i vojáci z řad vietnamské komunity

22. června 2024  9:05

Sledujeme online Lidé po celé Ukrajině se semkli tváří v tváři ruské invazi a vietnamská komunita v tom není...

Zaplavené sklepy, spadlé stromy. Hasiči na Moravě likvidovali následky bouřek

22. června 2024  8:39

Silné bouřky, které prošly odpoledne a večer přes Česko, se v noci přesunuly nad Moravu. Provázely...

Rusko v noci opět ostřelovalo na Ukrajině energetickou infrastrukturu

22. června 2024  7:40

Ruské raketové útoky ve třech ukrajinských regionech v noci na dnešek poškodily energetickou...

Končí lhůta pro zpochybnění eurovoleb u Nejvyššího správního soudu

22. června 2024  7:21

Voliči a kandidující uskupení mají dnes poslední možnost napadnout výsledky českých voleb do...

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik