Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdo (ne)chce referenda? Díl 5.

Zavedení referenda na celostátní úrovni patří ke změnám ústavy, které „chtějí všichni a přitom nikdo.“ Kdo je předkládal? Jaké argumenty padaly při projednávání? A kdo jak hlasoval? V novém seriálu článků rozebereme všechny dosavadní návrhy.


Po úspěšném seriálu článků o pokusech o omezení imunity poslanců a senátorů přinášíme další sérii analýz. Tentokrát si rozebereme všechy dosavadní pokusy o prosazení zákona o obecném celostátním referendu. Nebudeme se přitom snahami prosadit konání jednorázového referenda o dílčí věci, například o přímé volbě prezidenta nebo o vstupu ČR do NATO.

Ústava České republiky (článek 2) říká, že "ústavní zákon může stanovit, kdy lid vykonává státní moc přímo." Podle části politické reprezentace to znamená, že každé konání celostátního referenda vyžaduje přijetí zvláštního ústavního zákona. Zatím bylo tímto způsobem uspořádáno referendum o vstupu do EU.

Podle jiných politiků ovšem ústava předpokládá přijetí obecného zákona, který by umožnil konání celostátního referenda po splnění předepsaných podmínek. Zatím bylo předloženo 12 návrhů na přijetí takového ústavního zákona. V tomto seriálu článků je postupně rozebereme.

V pátem dílu se podíváme na další návrh, tentokrát z roku 1999.

Rok 1999, předkladatelé Cyril Svoboda (KDU-ČSL) a další poslanci

Už v minulém díle jsme mohli zaznamenat, že Cyril Svoboda (KDU-ČSL) odmítl předchozí návrh Zdeňka Jičínského (ČSSD) na zavedení referenda s tím, že připravuje vlastní, lepší. Svému slovu dostál a za několik měsíců předložil svou verzi.

Kdo může vyvolat referendum: Vláda, petice 250 000 občanů, alespoň 80 poslanců. Tento nízký počet dovoluje, aby referendum využívala i opozice.

O čem nelze rozhodovat: lidská práva, volba a odvolávání politiků, závazky vyplývající pro ČR z mezinárodních smluv, příjmy a výdaje státu, rozhodnutí soudní moci.

K přijetí návrhu v referendu je potřeba: V případě referenda o věcném návrhu zákona je třeba souhlas nadpoloviční většiny hlasující při účasti alespoň jedné třetiny oprávněných voličů. V případě referenda o věcném návrhu ústavního zákona je třeba nadpoloviční většina všech oprávněných voličů. Při účasti 55% voličů je to tedy přes 90% hlasujících! V obou případech pak musel příslušný zákon projednat Parlament.

Rozhodnutí referenda lze zvrátit: V případě referenda o zákonu je třeba tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů, a to nejdříve v následujícím volebním období. V případě referenda o ústavním zákonu je třeba dvou třetin všech poslanců a dvou třetin přítomných senátorů, a to nejdříve v následujícím volebním období. Fakticky je to tedy extrémně obtížné.

Další zajímavosti: V referendu neměly být schvalovány samotné zákony, ale jen jejich věcné záměry. Konkrétní paragrafované znění zákona by pak schvaloval Parlament. Mohlo se tedy snadno stát, že by nebyl schválen, přestože se pro jeho věcný návrh vyslovila veřejnost v referendu.

Nejvýraznějším specifikem této předlohy je dozajista věcný záměr. Kolem tohoto bodu se rozpoutala živá diskuze, koncept byl napadán zprava i zleva. Týkala se ho i převážná část negativního vyjádření vlády.

V rozpravě se v 1.čtení Cyril Svoboda (KDU-ČSL) snažil zlehčit vágnost termínu mimo jiné i jeho srovnáním s podobně nejasně formulovaným pojmem velezrada, jehož ústavní definice také není nikterak přesná. Podezříval poslance, že do odporu vůči této části návrhu se promítají jejich obavy z toho, že takové referendum by mohlo zabránit Sněmovně výrazně měnit původní záměr daného návrhu.

Zdeněk Jičínský (ČSSD) navrhl možné řešení, a sice že by výsledné znění zákona bylo Ústavním soudem porovnáno s původním záměrem. Pavel Němec (Unie svobody) oproti tomu vystoupil s tvrzením, že daný návrh nezaručuje „skutečné promítnutí vůle voličů“ do konečného znění zákona.

2. čtení přineslo pozměňovací návrhy, o jejich osudu se však rozhodovalo až ve čtení třetím. Zdeněk Koudelka (ČSSD) chtěl, aby byla v případě kladného výsledku referenda vláda vázána podat návrh do termínu uvedeného v zákonu, jinak by ji prezident odvolal. Vyjádřil se takto: „…vláda je povinna pod hrozbou vlastního pádu, vlastního odvolání podat návrh příslušného zákona nebo ústavního zákona…s návrhem je spojena otázka důvěry vládě.“

Vojtěch Filip (KSČM) prosazoval možnost nejenom hlasovat o mezinárodních smlouvách, ale i umožnění odstoupit od nich prostřednictvím lidového hlasování.

Ani jedna z těchto modifikací nebyla schválena. Tentýž závěr čekal i Svobodovu předlohu. Musíme ale zdůraznit, že tentokrát chybělo pouhých 6 hlasů.

Pro totiž v tomto případě byli všichni přítomní lidovci, až na Vlastu Parkanovou, která se zdržela. Za návrh se nakonec postavila i vládní ČSSD, stejně tak KSČM. Pokus ztroskotal už tradičně na postojích ODS, proti byla i US.

Hlasování po jménech

Filip Legát, KohoVolit.eu

Libí se Vám naše články? Můžete je pravidelně dostávat na Facebooku.

Předchozí díly:

Kdo (ne)chce referenda? Díl 1.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 2.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 3.

Kdo (ne)chce referenda? Díl 4.

Autor: D K | čtvrtek 1.3.2012 16:11 | karma článku: 8,42 | přečteno: 649x
  • Další články autora

D K

Volební program pro volby do evropského parlamentu: Česká Pirátská

Česká pirátská strana, neboli jednoduše Piráti se v letošních evropských volbách bude ucházet o posty europoslanců vůbec poprvé. V národním, ale i mezinárodním měřítku se těší značné oblibě hlavně mezi mladými lidmi, které zaujmou moderními tématy týkajících se především využití internetu. A co konkrétně nabízí Piráti ve svém volebním programu?

15.5.2014 v 16:11 | Karma: 7,69 | Přečteno: 561x | Diskuse | Politika

D K

Jan Keller: Jak se do Evropy volá…

Kampaně před volbami do Evropského parlamentu pomalu vrcholí. Lídr sociální demokracie, sociolog, filozof, publicista a environmentalista Jan Keller říká, “Evropa bude taková, jakou si ji uděláme.” A jakou Evropu tedy nabízí?

14.5.2014 v 9:11 | Karma: 11,96 | Přečteno: 1015x | Diskuse | Politika

D K

Strana pro Evropu: Pojistka DSSS v Eurovolbách

Na kandidátce č. 29 se lze dočíst, že Dělnická strana sociální spravedlnosti je v koalici se Stranou pro Evropu. Koho by ovšem zajímalo, zda je tato malá záhadná strana podle svého názvu pro-evropská, bude zklamán. Vše nasvědčuje tomu, že je spíše pojistkou DSSS v případě problémů s jejím fungováním.

12.5.2014 v 16:11 | Karma: 10,80 | Přečteno: 577x | Diskuse | Politika

D K

Volební program k volbám do Evropského parlamentu: Strana Zelených

V květnových volbách do Evropského parlamentu Strana Zelených kandiduje v koalici společně s hnutím Změna, se kterým sdílí většinu programových priorit. Pro Zelené to jsou především moderní energetická politika, tvorba nových pracovních míst, kvalita života a genderová problematika. Motem “Česko dopředu”, chtějí Zelení vyjádřit svůj záměr vést aktivní evropskou politiku.

12.5.2014 v 11:11 | Karma: 10,67 | Přečteno: 481x | Diskuse | Politika

D K

Česká DSSS ztracena mezi parlamenty

“Rozvrácení Evropské Unie zevnitř”, to je heslem, kterým česká Dělnická strana sociální spravedlnosti (v koalici s Strana pro Evropu) vysvětluje svoji kandidaturu do Evropského parlamentu. Ačkoliv je jejich politika jasně proti-evropská, nakolik se jejich program skutečně týká problematiky České republiky v mezinárodní kontextu zůstává otázkou.

8.5.2014 v 16:11 | Karma: 11,82 | Přečteno: 409x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Harrisová je v průzkumu před Trumpem, mluví o boji mezi chaosem a svobodou

23. července 2024  21:06,  aktualizováno  21:25

Kamala Harrisová vidí souboj s Donaldem Trumpem jako volbu mezi svobodou a chaosem. Americká...

Vojenská tajná služba míří na síť X. Symbolicky v den narození generála Moravce

23. července 2024  21:22

Je to přesně 129 let od narození legendárního generála Františka Moravce, jednoho z nejvýraznějších...

Připravují se na boj s Čínou, přišel tajfun. Na Tchajwanu omezili vojenské manévry

23. července 2024  21:08

Kvůli příchodu tajfunu Gaemi musela tchajwanská armáda v úterý omezit své rozsáhlé vojenské...

Dozvuky globálního kolapsu IT systémů. Delta Airlines musí stále rušit lety

23. července 2024  20:44

Jedna z největších světových leteckých společností, Delta Airlines, stále ještě bojuje s následky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 395
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1168x
Podpořeno fondem Otakara Motejla.

Seznam rubrik